0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Alkollü Ölümlü Trafik Kazası Ceza Avukatı21.8.2023

Yargıtayın verdiği kararlar neticesinde, alkollü ölümlü trafik kazası fiilinin cezası alkol promil miktarına göre farklılık gösterir. Bu sebeple, alkollü araç kullanırken ölümlü bir kazaya sebebiyet verildiğinde sürücünün alkol promil oranı, suçun ölçütü ve cezasını etkiler. Yargıtay, ölümlü trafik kazalarında sürücüde 1.00 promilden fazla alkol çıkması durumunda, sürüş kalitesini ortadan kaldırdığından, bilinçli taksir kararlarının uygulanması gerektiğine karar verir. Bu durumda, 1.00 promilden fazla alkol tespit edilen kişinin aldığı alkolün etkisiyle ölümlü kazaya neden olması durumunda sanık bilinçli taksir ile öldürme suçundan cezaya tabi tutulur.

Hukuk büromuzdaki ceza avukatları, alkollü ölümlü trafik kazası ceza avukatı olarak keyif verici madde kullanımının ardından, araç kullanılması durumunda meydana gelebilecek kazalarla ilgili avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Ceza avukatlarımız, ceza hukuku davaları hususunda kazandıkları tecrübe ve bilgiler doğrultusunda, müvekkillerimize en doğru avukatlık hizmetini sunmaktadır.


Alkollü Araç Kullanırken Ölümlü Trafik Kazası Yapma Suçunun Cezası Nedir?


Alkollü bir şekilde araç kullanırken kaza yapan bir kişi taksirli ölüme neden olursa fail, Ceza Kanunun 85 maddesi uyarınca ceza alır. Bu madde doğrultusunda;

-Taksirler birinin ölümüne sebep olan kişi, 2 ila 6 yıl arasında hapis cezası alır.
-Kaza, birden çok kişinin ölümü ya da bir veya birden çok insanın ölümü ile beraber yaralanması ile de sonuçlandıysa, kişi 2 ila 15 yıl arasında hapis cezası alır.

Fakat mahkeme yaptığı değerlendirmenin neticesinde kazanın taksirle işlendiğini kabul ederse kişinin alacağı ceza, Türk Ceza Kanunun 22/3 Maddesi uyarınca arttırılır. Bu madde bağlamında, kişinin öngördüğü sonucu istememesine rağmen, sonucun oluşması halinde bilinçli taksir olur; bu durumda taksirli suç ile ceza 1/3 oranından 1/2 ‘ye kadar arttırılır. Bu sebeple trafik kazasında bilinçli taksir ile birinin 9 yıl hapis ceza alma ihtimali bulunur. Böyle bir trafik kazasında birden çok kişinin ölümü ya da birini ölümü ile beraber aynı zamanda bir veya birden çok kişinin yaralanması hususunda kişinin çok daha fazla bir ceza alma ihtimali doğar. Alkollü araç kullanırken ölümlü trafik kazasına sebep olma ve benzeri durumlarla ilgili detaylı bilgi ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümünden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davasında Ne Talep Edilir?


Ölümlü trafik kazası yaşandığı zaman, maddi tazminat olarak TBK’ nın 54. Maddesi´ nde yer aldığı gibi ölüm durumunda, “cenaze masrafları, ölüm hemen olmamışsa tedavi masrafları ile çalışma gücünün kaybedilmesinden kaynaklanan kayıplar, ölen kişinin desteğinden mahrum kalan insanların bu nedenle yaşadıkları kayıplar” talep edilir.
Ölümlü trafik kazalarında manevi tazminat olarak ise TBK’ nın 56. Maddesi´ nde ölüm durumunda, “ağır bedensel hasar ya da ölüm durumunda, zarara uğrayanın ya da ölen kişinin yakınlarına da manevi destek olarak uygun oranda paranın ödenmesine” karar verileceği belirtilir.


Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davasını Kimler Açabilir?


TBK doğrultusunda, ölen kişinin yakın akrabaları ve ölen kişinin desteğinden yoksun kalan kişiler tazminat davası açma hakkına sahiptirler. Bu doğrultuda, ölümlü trafik kazası tazminat davası açabilecek kişiler; ölen kişinin annesi, babası, eşi, çocukları, nişanlısı, bakım ve destek verdiği kişiler, kardeşi olarak söylenebilir. Ölümlü trafik kazası ve benzeri hukuki süreçlerle ilgili doğru ve şeffaf bir avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ya da whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Alkollü Ölümlü Trafik Kazalarında Ağır Ceza Avukatı Ne Kadar Önemli?


Alkollü araç kullanıp ölümlü trafik kazasına sebebiyet verilmesi hususunda mağdur olan ya da sanık bakımından iddia ve savunmanın yargı görüşleri kapsamında ve somut durumlar doğrultusunda yapılması hak kaybının önüne geçilmesi için gerekli bir noktadır. Ayrıca bu tür davalarda deneyimli ceza avukatı ile çalışılması ileriki süreçte açılabilecek tazminat davaları bakımından da büyük öneme sahiptir.

Alkollü araç kullanırken ölümlü trafik kazası vakalarında hukuki danışmanlığımızdan yararlanmak adına ağır ceza avukatı ekip arkadaşlarımızla görüşmek için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Hakem Kararının Tebliğe Çıkarılması ve Saklanması Emsal Karar
    Hakem Kararının Tebliğe Çıkarılması ve Saklanması Emsal Karar detaylarına sitemizdeki bu içerikten ulaşabilir ve sorularınız için avukatlık ofisimizi arayabilirsiniz.
  • Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?
    Günümüzde özellikle büyük şehirlerde araç sayısının artması, kaza sayılarının artmasını da beraberinde getirmektedir. Birçok sürücü hiç hatalı olmamalarına rağmen, başka sürücülerin hatalarından kaynaklanan kazalara maruz kal
  • Ordu Araç Değer Kaybı Hesaplama
    Trafik kazaları, tüm araç sahiplerinin en çok çekindiği konular içerisinde yer alır. Her ne kadar trafik kurallarına tam anlamıyla uyuyor olsanız bile karşı taraftaki diğer sürücüler nedeniyle aracınızın zarar görme olasılığı bulunur.
Whatsapp