0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ankara Çalışma ve Oturma İzni Avukatı20.12.2023

Oturma ve çalışma izni, ülkemizde yabancıların kontrol edilebilmesi ve vatandaşların güvenliğinin sağlanması için öngörülen tedbir ve yaptırımlardan biridir. Türkiye’de ikâmet etmek veya çalışmak isteyen yabancıların belirli şartları karşılaması gerekmektedir. İkinci koruma veya mülteci statüsünde yer alan yabancıların çalışma izni ile çalışmaları mümkündür. Çalışma izni olmayan yabancılar ise ülkemizde herhangi bir iş yerinde veya sektörde çalışamaz. Aksi takdirde hem işçi hem de işveren çeşitli yaptırımlarla karşılaşacaktır. Çalışma izni ve oturma izni ile alakalı hukuki destek almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Vatandaşlık ilgili konularda uzman bir avukat desteği almanın önemi hakkında "Göç ve İltica Avukatı" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.


Oturma İzni Nasıl Alınır?


Oturma izni; vizesinin yahut vize muafiyetinin kendisine tanımakta olduğu süreden veya 90 günden daha fazla Türkiye’de kalacak olan yabancı uyruklu her kişi için, yabancının Türkiye’de kalabileceği süreyi belirleyen, İl Göç İdaresi’nden alınması gerekli olan hukuki belgedir. Yabancı uyruklu bireylerin, vize sürelerini kapsamayan süreler içinde ülkemizde bulunabilmeleri için oturma izni almaları şarttır.

Bu noktada oturma izni; ülkede ikâmet eden yabancı uyruklu kişileri belirleyebilmek, ortaya çıkabilecek muhtemel olumsuzlukların önüne geçmek, kamu düzenini korumak bakımından büyük önem arz etmektedir.

Dört çeşit oturma izni bulunmakta olup, onlar şu şekildedir:

1. Aile oturma izni,
2. Öğrenci oturma izni,
3. Uzun dönem oturma izni,
4. İnsânî ikâmet izni,
5. Kısa dönem oturma izni

Oturma izni alabilmek için ön başvuru, online sistem yani İl Göç İdaresinin internet sitesi / E-ikamet üzerinden yapılabilir. Bu aşamada sistem, kişinin karşısına ´Ön Kayıt Formu´ çıkaracak olup bunun eksiksiz doldurulması lâzımdır. Form doldurulduktan sonra ikâmet edilmek istenen yerde bulunan İl Göç İdaresi Müdürlüğünden randevu alınması gereklidir. Doldurulmuş Ön Kayıt Formunun çıktısı alınıp imzalanarak, randevu gün ve saatinde, ikâmet izni almak için istenen evraklarla beraber İl Göç İdaresi Müdürlüğünde hazır bulunulmalıdır. Ayrıca konuyla ilgili olarak "İkamet Yoluyla Türk Vatandaşlığı" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Siz de; Ankara çalışma ve oturma izni avukatı hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece hem başvurularınızı hızlı ve hatasız bir şekilde yapabilir, hem de ikâmet izninin reddi, uzatılmaması, iptali gibi durumlarda itiraz ve dava açma hakkınızı doğru bir biçimde kullanabilirsiniz.


Çalışma İzni Nasıl Alınır?


Çalışma izni kısıtlaması olmayan yabancı uyruklu kişilerin, ülkemizde çalışmaya başlamadan evvel çalışma izni alması mecburidir. Kanun iktizasınca; yabancının gereken koşulları sağlaması durumunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, Uluslararası İşgücü Politikası´na göre çalışma izni verilmektedir. Kural olarak çalışma izni belli bir süre ile sınırlı tutulmaktadır. Ancak uzun dönem oturma iznine sahip olan yabancılar ve ülkemizde sekiz yıl veya daha uzun bir zamandan beri kanuni çalışma izni olan kişilere süresiz çalışma izni verilmesi mümkündür. Bununla beraber kendi ad ve hesabına çalışmakta olan yabancılar, bağımsız çalışma izni de alabilmektedir. Çalışma izni başvurusunu Türkiye’den yapmak mümkün olduğu gibi, ülkemiz yurtdışı temsilcilikleri vasıtasıyla gerçekleştirmek de imkân dâhilindedir.

Not: Yabancı uyruklu kişiler çalışma iznine sahipse, o izin ikâmet izni yerine de geçmektedir. Yani çalışma izni bulunan yabancı, ayrıca bir oturma izni almadan Türkiye’de oturabilmektedir. Fakat yabancının oturma izni çalışma iznine dayanmakta ise, çalışma izni sona erdiği gün ikâmet izni de biter.

Daha detaylı bilgi ve hukuki destek için  ile iletişime geçebilir, doğru başvuru ve etkin süreç yönetimi için profesyonel destek alabilirsiniz. Böylece; bağımsız, süresiz ve süreli çalışma izninden ihtiyacınız olana kolaylıkla müracaat edebilir, avukat yardımı almadan yaptığınız çalışma izni başvurunuz reddedildiyse, buna yönelik kararın iptali için dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Tekne Özel Sigorta Sözleşmesinden Kaynaklanan Tazminat Emsal Karar
    Tekne Özel Sigorta Sözleşmesinden Kaynaklanan Tazminat Emsal Karar içeriğine erişebilir ve benzeri durumlar için avukatlarımızdan hukuki destek talep edebilirsiniz.
  • Fazla Çalışmanın İspatı Nasıl Yapılır?
    İş Kanunumuzda fazla çalışma haftalık 45 saati aşan çalışmalar şeklinde tanımlanmıştır. Aksi belirlenmişse bu süre, işyerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.
  • Ankara Yaralanmalı Kaza Davası
    Her sene ülkemizde ve dünyada trafik kazaları sebebiyle toplamda 1,3 milyon civarında kişi yaşamını yitirirken, ortalama 20-50 milyon aralığında kişi de büyük veya küçük yaralanma ve ciddi hasarlarla karşılaşmaktadır
Whatsapp