0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ankara Destekten Yoksun Kalma Tazminatı24.8.2023

Vefat eden bir kişinin hayattayken destek olduğu kişilerin, vefat sonrası destekten mahrum kalmaları durumunda ortaya çıkan tazminat türüne, destekten yoksun kalma tazminatı nedir sorusunun cevabıdır diyebiliriz. Bu tazminat türü, Miras Hukuku dâhilinde değildir. Destekten yoksun kalma tazminatı, Türk Borçlar Kanunu, Ölüm ve Bedensel Zararlar başlıklı maddeyi temel almaktadır. Kişinin vefat etmesi durumunda destekten mahrum kalan kişilere, vefata sebep kişi veya kurumlara açtıkları davalarda Ankara Hukuk Büromuz, uzman avukat kadrosuyla destek sağlamaktadır. Destekten maruz kalma tazminatı için web sitemizin iletişim bölümünden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Talep Şartları Nelerdir?


Hukuki olarak bir konuda tazminat talebinde bulunabilmek ve karşılığında istediğine ulaşabilmek için; ilgili tazminat talebi konusunda bazı şartların uygunluğu oldukça önemlidir. Bu noktada, destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmenin şartları şu şekildedir;

-Desteği alınan kişinin hukuk karşıtı bir eylem sonucunda vefat etmiş olması gerekmektedir.
-Vefat eden kişi ve destek talebinde bulunan kişilerin, kişi hayattayken bir destek bağının olması gerekmektedir. Bu bağ kan bağı olmak zorunda değildir. Ancak talep eden kişilerin,      ölen kişinin kendilerine, hayattayken destekte bulunduğunu ispat etmek zorunluluğu vardır.
-Aynı aile içindeki bireylerin bu ispata gerekleri yoktur.


Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Kimlerden İstenir?


Tazminat talebinin kimlerden yapıldığı, hukuki süreçte önemli bir noktadır. Destekten yoksun kalma tazminatı talebi kimlerden istenir? Temel anlamda, fiili olarak haksızlığa neden olan kişilerden istenir. Sonucu ölümle biten haksız eylemin oluşum şekline göre de tazminat talebinin şekli ortaya çıkar ve sorumlu olan kişiler, talep edilen taraf olur. Kaza yaralanma ile sonuçlandıysa tazminat süreci farklılık gösterir. Yaralanmalı trafik kazalara ait tazminat süreci ile ilgili bilgi almak için “Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Örnekle açıklamak gerekirse, bir trafik kazası sonucu kişi öldüğünde, ölen kişinin desteğine ihtiyaç duyan ve ondan yoksun kalan kişiler, aşağıdaki kişilerden tazminat talebinde bulunabilirler.

-Kazaya sebep olan aracın sürücüsü, kazaya sebep olan aracın Trafik Sigortasının yapıldığı firma
-Kazaya sebep olan aracın Kasko Sigortasının yapıldığı firma,
-Kazaya sebep olan aracın sahibi,
-Kazaya sebep olan aracın işletmecisi

Ancak süreçte dava eden ve tazminat talep eden kişilerin, haksız eylemin gerçekleşme şekline göre hakkı olan tazminatı alabilmesi için süreci doğru şekilde işletmesi gerekir. Bundan dolayı bu süreçte hukuk bürolarından hukuki destek alınması yararlı olacaktır. Bu konuda Ankara’da bulunan hukuk büromuz, konusunda uzman avukat kadrosuyla sizlerin hizmetindedir. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 

Destekten Yoksun Kalma Davalarına Kim Bakar?


Bir maddi tazminat çeşidi olduğu için, destekten yoksun kalma konusunda tazminat sürecinden sorumlu ve görevli olan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Destekten yoksun kalma tazminatı yetkili mahkemesi ise davalı olan kişinin ikamet ettiği yerdeki mahkemedir. Davalı kişi sayısı birden fazla ise, her bir davalının bulunduğu ikamet bölgesindeki mahkemeler yetkili olmaktadır. Tüzel kişiliğe açılan davalarda ise tüzel kişinin bulunduğu merkezdeki mahkeme yetkili kılınır. Destekten yoksun kalma tazminatı hakkında ön görüşme sağlamak için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.
 

Destekten Yoksun Kalma Zamanaşımı Süresi Nedir?


Zamanaşımı kavramı hukuki süreçlerde dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Destekten yoksun kalma tazminatı konusunda da zamanaşımı süreci, zarar gören kişinin mevcut zarar ve getirisi olan tazminat zorunluluklarını öğrenmesinden  itibaren iki yıl sonra oluşur. Haksız eylemin olduğu andan itibaren de on yıl zamanaşımı ortaya çıkar. Destekten yoksun kalma zamanaşımı süresi için detaylı bilgi almak için hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Hesaplanır?


Haksız bir eylem sonucu ölen kişinin destek verdiği yakınlarının talebi olan, destekten yoksun kalma tazminatı nasıl hesaplanır, mağdur olan kişiler tarafınca merak konusudur. Bu noktada eylem ve nedeni arasındaki nedensellik bağı oranı, hesaplamada indirim nedeni olacaktır. Ayrıca tabii ki ölen kişinin ücreti de esas alınan kriterdir. Tüm bu karmaşık süreçle ilgili Hukuk Büromuz uzman avukatlarıyla sizlere en iyi hizmeti sunmaya hazırdır.
 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Eskişehir Araç Değer Kaybı Şartları
    Trafik kazaları sebebiyle hasar gören araçların uğradığı zararı karşılama noktasında profesyonel destek alınması son derece önemli bir konudur.
  • Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadardır?
    Yaşanan trafik kazalarında maddi hasarların yanı sıra yaralanma, ölüm, travma gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Tüm bu durumlar için maddi ve manevi olarak tazminat talep edilebilmektedir.
  • İzmir Araç Değer Kaybı Karşılama Avukatı
    Araç değer kaybı avukatı denildiğinde Türkiye´ nin en iyilerini barındıran hukuk büromuz, son derece profesyonel çalışma yöntemiyle kazanılamaz denilen davaları dahi başarıyla sonuçlandırmıştır.
Whatsapp