0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ankara Kasko Rayiç Değere İtiraz27.8.2023

Kaskonuz var ise, kaza kusur oranı fark etmez ve kaskodan rayiç bedelinizi alabilirsiniz. Ancak kaskonun belirlediği bedel, aracın rayiç bedelinden az ise ne yapmak gerekir? Yani kasko rayiç bedeline itiraz nedir ve nasıl yapılır?

Doğal olarak bir itiraz hakkınız tabii ki de vardır. Ancak bu itiraz sürecinin doğru ve hukuki yöntemlerle ilerlemesi gerekir. Çünkü çözüme ulaşmanın yolu doğru yollarla süreci devam ettirmeyi gerektirir. Ankara’da bulunan Ünsal Hukuk Bürosu sizler için tüm bu süreçleri aktif ve profesyonel olarak yönetmektedir. Kasko rayiç değerine itiraz konusunda tüm sorularınız için web sitemizde yer alan telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.
 

Rayiç Değer Nedir?


Emlak ve araç sektörlerinde adını sıklıkla duyduğumuz rayiç değer, varlığın piyasada ki değerine verilen isim olarak tanımlanabilir. Aslında arz ve talep olarak bilinen dengenin sonucunda ortaya çıkan bir değer olan rayiç bedelin tespiti sırasında birçok kriter belirleyici olabilmektedir. Kanun dâhilinde ise, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununda, Katma Değer Vergisi ve Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi kanunlarında takdir edilen bedel olarak belirtilmiştir. Rayiç değer ve benzeri konularda detaylı bilgi almak için hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Rayiç Değer Nasıl Öğrenilir?


Kaskonun verdiği rayiç değere itiraz etmek için gerçek rayiç değeri bilmek gerekir. Rayiç değeri nasıl öğrenirim? Rayiç bedel, geçmiş yıllarda Türkiye Sigorta Birliği tarafından organize edilen kasko değer listesi temel alınarak öğrenilebiliyordu. Bugün ise, aracın üretim senesi, yaşı, motorunun gücü ve her yıl değişim gösteren model aralığı ve benzeri kriterler dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Rayiç bedel sorgulama ve hesaplama süreciyle alakalı hukuki danışmanlık almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
 

Kasko Rayiç Değere İtiraz Nasıl Gerçekleştirilir?


Tüm değerlendirme ve analizler yapıldıktan sonra sıra, kasko rayiç değere itiraz nasıl yapılır konusuna gelir. İtiraz için öncelikle gerekli olan kendi anlaşmalı olduğunuz sigorta firmasından size gelecek teklif, diğer adıyla mutabakat formudur. Bu form geldiğinde hemen imzalanmamalı ve sigorta şirketi aranıp, yetkiliye sunulan teklifteki değeri kabul etmediğinizi bildirmelisiniz. Şirket sizden yazılı dilekçe ile talebiniz olan değeri yazılı olarak sunmanızı isteyecektir. Bu dilekçeyi hazırlarken öncelikle yapılması gereken, araç piyasasının durumudur. İnternet üzerinden farklı sitelerden aracınızın aynı tip ve kilometre düzeyine göre olan ilanları dilekçeye eklemek gerekir. Ek olarak; eğer var ise, aracınızın check-up raporu veya raporları da dilekçeye eklenmelidir. Birtakım hukuki süreçleri gerektiren bu karmaşık süreçlerde maddi kayıplara uğramamak adına hukuk bürolarından destek almak büyük önem taşımaktadır. Kargo rayiç değere itiraz sürelerinde sizlere destek olmamız için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.
 

Kasko Rayiç Değere İtiraz Hizmetlerimiz Nelerdir?


Firmamız bünyesinde deneyimli ve konusunda uzman ekibimizle, aktif olarak hizmeti verilen kasko rayiç değere itiraz hizmetleri aşağıdaki gibidir;

-Durum Değerlendirme ve Analiz Etme: Aracın gerçek anlamda piyasa değerinin ne olduğu tarafımızca değerlendirilir ve analiz edilir. Oluşan hasarın ne tip bir hasar olduğu, aracın kilometre olarak durumu ve sektördeki benzeri olan araçların değerleri ve benzeri tüm etkenler dikkate alınarak rayiç değeri belirliyoruz.

-Rayiç Değere Yapılacak İtiraz İçin Hazırlık:
Hukuk büromuzda sizler için itiraz talebini hukuki uygunluğa göre hazırlıyoruz. Sizin için tüm kanıtları toplayıp, analizlerini yapıp, aracın gerçek bedelini ispat etmek için sunuyoruz. Sigorta firmaları ile olacak görüşmelerde de yanınızda olup haklarınızı sonuna kadar savunuyoruz.

-Hukuki Olarak Temsil: Sizler adına, sizi hukuki tüm süreçlerde de temsil etmekteyiz. Rayiç değere itiraz ile ilgili davaların tüm mahkeme süreçlerinde süreci takip ve sizi temsil etmekteyiz.

-Profesyonel İletişim Ağı: Aracınızın değerlendirilme süreci, teknik ve hukuki anlamda uzman kişilerden oluşan uzman bir kadro ve geniş ağ ile takip edilmektedir. Dava sürecinde sizi güçlü kılacak tüm destek tarafımızdan verilmektedir.

Özetle; Ankara kasko rayiç değere itiraz ve benzeri hukuki süreçlerde önde gelen hukuk büroları arasında yer alan Ünsal Hukuk ve Danışmanlık, haklarınızı koruyarak gerekli tazminatı alabilmeniz adına tüm gücü ve deneyimiyle hizmet vermektedir. Kargo rayiç bedeli ile ilgili hukuki süreçleriniz için web sayfamızda yer alan telefon numarası ya da whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Nedir?
    Motorlu araçların başka bir araca, yayalara, hayvanlara ya da nesnelere çarpması sonrasında gelişen olaylar trafik kazası olarak nitelendirilmektedir.
  • Mardin Araç Değer Kaybı Karşılama Avukatı
    Araç değer kaybı, kaza yapmış iki aracın kaza sonucunda onarımı yapılmasına rağmen piyasa değerinin altında satışa sürülmesi durumunu ele alır.
  • Alkollü Ölümlü Trafik Kazası Ceza Avukatı
    Yargıtayın verdiği kararlar neticesinde, alkollü ölümlü trafik kazası fiilinin cezası alkol promil miktarına göre farklılık gösterir. Bu sebeple, alkollü araç kullanırken ölümlü bir kazaya sebebiyet verildiğinde sürücünün alkol
Whatsapp