0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ankara Trafik Kazası Tazminat Davası10.8.2023

Her yıl binlerce insanın hayatını kaybettiği ya da yaralandığı birçok trafik kazası ile karşılaşılmaktadır. Bu kazaların birçoğunda can kaybı ve yaralanmaların yanı sıra ciddi anlamda maddi hasarlar da oluşmaktadır. Trafik kazası nedeniyle tazminat davaları bu noktada sıklıkla karşılaşılan davalar arasında yer almaktadır. Trafik kazaları sonrası açılan tazminat davalarında haksız bir fiil olması gerekmektedir.
 

Trafik Kazası Sebepli Tazminat Davası Nedir?


En az bir motorlu taşıtın dâhil olduğu kaza sebebiyle ortaya çıkan yaralanma ve ölüm halleri, üçüncü kişilerin sağlığı veya malına zarar verdiğinde sorumlu insanlara tazminat davaları açılabilmektedir. Trafik kazası sebepli tazminat davası tipleri, maddi ve manevi olarak iki aşamada değerlendirilir. Türk Ceza Kanunu dâhilinde, tüm trafik kazaları sonucu oluşan dava türleriyle ilgili detaylı açıklamalar bulunmaktadır. Trafik kazası tazminat davası kategorileri; ölümlü trafik kazası, yaralanmalı trafik kazası ve maddi hasarlı trafik kazası olarak üç başlıkta incelenir. Bu tip davaların tarafları sağlık veya maddi anlamda mağdur olan kişi ve suçlu olan kişidir. Bu noktada davanın sürecini belirleyen birçok kritik konu, belge, tanık gibi etkenler bulunmaktadır. Trafik kazası tazminat davası hakkında detaylı bilgi ya da avukatlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz!


Trafik Kazası Tazminatına Konu Olacak Zararlar Hangileridir?


Ankara Hukuk Büromuzun uzman kadrosuyla verdiği hizmetlerin arasında, trafik kazası tazminatı davaları konusu da bulunur. Trafik kazası tazminatını gerektiren zararlar, ölüm, yaralanma ve araçta hasar gibi durumlardır. Bu durumlarda aşağıdaki taleplerde bulunmak mümkün olmaktadır;

*Tedavi masrafları
*Cenaze masrafları
*Ölen kişinin desteğinden mahrum kalanlar için destek yoksun kalma tazminatı
*Yaralanma tedavisi masrafları
*Yaralanma sonucu maluliyet doğduğunda ortaya çıkan özürlülük oranına bağlı kayıplar tazmini.
*Araç hasar masrafları
*Araçtaki diğer değer kayıpları masrafları
*Manevi tazminat talebi


Trafik Kazası Maddi Ve Manevi Tazminat Hesaplaması


Trafik kazalarından dolayı ortaya çıkan farklı tipte birçok tazminat davası durumları oluşmaktadır. Peki, trafik kazası davası tazminatı nasıl hesaplanır? Genel anlamda maddi ve manevi tazminat davaları için net bir tazminat tutarı yoktur. Kaza şekli ve özellikleri gibi birçok değişkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Maddi ve manevi tazminat davaları için dikkat edilen unsurlar şu şekildedir;

*Maddi Tazminat Davalarında;
 -Suçlu ve mağdur olan kişilerin kazadaki kusur oranları
 -Trafik kazasının getirisi olarak oluşan maluliyet oranı
 -Maluliyet yaşayan kişinin aktif ve pasif olarak çalışma yılları
 -Maluliyet yaşayan kişinin yaşı

*Manevi Tazminat Davalarında;
 -Suçlu olan ve mağdur olan tarafların ekonomik ve sosyal durumları
 -Kazanın oluşum şekli
 -Suçlu ve mağdur olan kişilerin kazadaki kusur oranları
 -Nefaset ve hak durumlarıyla ilgili kurallar

Tüm dava süreçleri ile ilgili detaylı bilgi ve avukatlık hizmeti almak için web sitemiz üzerinden e-randevu oluşturabilirsiniz. Alanında uzman ve deneyimli avukat kadromuzla sizlere doğru bir şekilde rehberlik ederek, adil bir tazminata hak kazanmanızı sağlamış olacağız.
 

Trafik Kazası Tazminatı İçin Hangi Belgeler Gerekir?


Trafik kazaları sonrası oluşan tazminat davaları süreçlerinde birçok detay bilgi önem kazanır. Bu noktada trafik kazalarından dolayı tazminat için gereken belgeler dava sürecini etkileyecek hatta belirleyici olacaktır. Bu belgeleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

Maddi Zararlarla İlgili Belgeler;
Kaza tutanağı, aracın sigorta belgesi, kaza ile ilgili fotoğraflar, kazayı yapan sürücünün ruhsat ve ehliyetinin fotokopisi, kaza ile ilgili tanık ifadeleri ve eksper raporu.

Yaralanmalı Kazalarla İlgili Belgeler;
Kaza tutanağı, yaralanma ile ilgili sağlık raporu, yaralı kişinin tedavisi ile ilgili belgeler, reçete ve tedavi gider belgeleri, kaza ile ilgili adli süreç varsa buna dair belgeler, engellilik durumunda sağlık raporları, engelli kişilerin gelir durum evrakları ve kaza hakkında diğer belgeler.

Tüm dava sürecinin hukuki takibini sağlayarak, yasal haklarınızı savunmak adına hukuk büromuz Ankara’da sizlere trafik kazası tazminat davası hizmeti vermektedir.
 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp