0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ankara Yaralanmalı Kaza Davası6.8.2023

Trafik kazaları sonucu ortaya çıkan tazminat davalarından bir tanesi de, oldukça sık karşılaşılan yaralanmalı kaza davaları olarak öne çıkar. Bedensel olarak oluşan zarar tazminatı diye de adlandırılan bu türde kazanın ardından heyet oranına bağlı olarak bir bedel belirlenmektedir. Her sene ülkemizde ve dünyada trafik kazaları sebebiyle toplamda 1,3 milyon civarında kişi yaşamını yitirirken, ortalama 20-50 milyon aralığında kişi de büyük veya küçük yaralanma ve ciddi hasarlarla karşılaşmaktadır. Hatta birçoğunda kalıcı sakatlıklarda oluşmaktadır.

Ankara’nın ve ülkemizin en başarılı hukuk bürolarından biri olan Ünsal Hukuk ve Danışmanlık trafik kazaları sonucu oluşan her türlü kaza davalarında uzman ve profesyonel avukat kadrosuyla hizmet sunmaktadır. Yaralanmalı kaza davası ve diğer tüm kaza davaları için web sitemizin iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.
 

Yaralanmalı Kazalarda Dava Açılma Sebepleri Nelerdir?


Bir kaza sonucu ortaya çıkan yaralanma durumları doldukça sık rastlanan olaylardır. Peki,  yaralanmalı kazalarda dava açma koşulları nelerdir? Zararların tazmini sürecini sağlayabilmek için konuyu hukuki boyuta taşıma için gerekli olan durumlar aşağıdaki gibidir;

*Mevcut kaza durumunda hem maddi hem de manevi temelli davalar açılabilir. Kaza nedenine bağlı olarak süreç değişiklik gösterir.
*Bu tip davalar, kazanın sorumlusu olan kişiye, kazada zarar gören kişilerin açabileceği davalardır. Meydana gelen haksız fiil direkt olarak dava açma sebebi olarak görünür.
*Bu tip davaları açabilmek için mutlak suretle vücutta bir hasar oluşması gerekir. Ya da maddi anlamda bir hasar durumu ispat edilmelidir. Psikolojik durumlarda maddi hasar sınıfında görülür.


Maddi zarar, yaralanma ve ölüm kazalarda oluşan zararlardır. Kaza şekli, olduğu yer ve çıkan zarar, zorunlu trafik sigortası güvencesi altındadır. Yaralanma ile ilgili tüm hasar sigorta firmasınca ödenir. Kaza sürecinde olay mahalline mutlak suretle polis getirilmelidir. Kaza sonucu yaralanma dışında, vücut bütünlüğünü bozan bir durum olursa farklı ceza davaları da açılabilmektedir.


Yaralanmalı Kazalarda Dava Süresi Nedir?


Davaların ne kadar süreceği merak konusudur. Yaralanmalı kazalarda davalar ne kadar sürer? Bu sorunun cevabı birçok etkene bağlı olarak değişmektedir. Davanın zorluk boyutu ve kapsam durumu süreyi etkileyen en önemli faktördür. Dava için gerekli olan ekonomik zararlar, tanıkların bulunması ve sorumlu kişilerin belirlenmesi için gerekli belgelerin hazırlanması ve değerlendirilmesi ciddi süreler alabilmektedir. Buna ek olarak; davanın görüleceği mahkemenin yoğunluğu ve müracaat sırası da dava süresini etkileyen diğer bir etkendir. Yaralı olan kişinin iyileşme süreci de bir diğer etken olarak öne çıkmaktadır. Dava süresinin zaman aralığı bir iki ay ile bir iki yıl arasında değişebilmektedir. Ankara Hukuk büromuz tüm bu dava süreçlerinde sizlere tam kapsamlı ve etkili bir şekilde hizmet sunmaktadır. Yaralanmalı kaza davaları ve diğer hukuki süreçleriniz için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.
 

Yaralanmalı Kaza Davaları İçin Avukat Gerekliliği


Tüm dava işlemlerinde olduğu gibi yaralanmalı kaza davalarında da hukuki süreçleri bilen ve davanın seyrini olumlu anlamda sizin yararınıza çevirmek için bir konusunda uzman avukatın önemi oldukça fazladır. Yaralanmalı kaza davalarında avukat neden gerekir? Kaza sonrasında ortaya çıkan zararların doğru ve haklı bir şekilde tazmin olmasını sağlamak, mağdur durumda kalmamanızı sağlamak için doğru şekilde süreci ilerletmek ve hukuki dayanakları ile doğru şekilde en ince ayrıntıları ile tüm verileri planlı şekilde toplamak gereklidir. Bunun içinde bu alanda uzman ve deneyimli bir hukuk bürolarıyla iletişime geçmek büyük önem taşır.
 

Yaralanmalı Kazalarda Tazminat Miktarı Nedir?


En sık karşılaşılan dava türlerinin başında gelen yaralanmalı kaza davaları tazminat miktarı da doğal olarak merak edilir. Yaralanmanın boyutuna, kazadaki tarafların hata oranına ve daha birçok unsura göre tazminat rakamı değişmektedir. Yaralanmalı kaza davaları ve tazminat miktarları ile ilgili detaylı bilgi ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numaraları ve whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp