0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Antalya Hangi Hallerde Değer Kaybı Alınamaz?1.4.2024

Trafik kazası veya farklı bir sebep ile meydana gelen araç hasarları sonrasında sürücülerin değer kaybıyla karşılaşması oldukça büyük bir ihtimaldir. Konu içerisinde değişken olan durum ise hasar boyutları olarak dikkat çeker. Aracınızın markası, modeli veya yaşı fark etmeksizin değer kaybı talep etme hakkınız bulunur. Ancak ilk olarak dikkat edilmesi gereken ise Antalya hangi hallede değer kaybı alınamaz, konusunun detaylarıdır.

Araçlarda oluşan maddi kayıpların giderilmesi noktasında gerekli koşulları bilmeniz, çok daha doğru adımlar atmanız açısında son derece kıymetlidir. Çalışmaların profesyonel, değer kaybı hukuku alanında uzman bir avukat ile ilerletilmesi hukuki süreçte oldukça önemli avantajlar sağlar. Atılan doğru adımlar, özellikle belgelerin hazırlanması ve gerekli başvuruların sorunsuz biçimde gerçekleştirilmesi gibi konular, zararınızı tazmin etme noktasında elinizi fazlasıyla güçlendirir. Konu ile alakalı olarak “Araç Değer Kaybı Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Hangi halleder değer kaybı alınamaz konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Değer Kaybı Alınamayan Haller Nelerdir?


Kazaların hemen ardından yasal olarak çalışmaların kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Genel olarak değer kaybı hakkınızın olup olmadığı ilk etapta açıkça tespit edilebilir. Ancak bazı durumlar için bilirkişi tarafından detaylı bir inceleme gerçekleştirilmesi de gerekebilir. Böylelikle kusur oranları net olarak ortaya çıkar ve hangi tarafın tazminat isteyebileceği belirlenir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda herhangi bir değer kaybı talebinde bulanamayacağınızı da bilmelisiniz. Çoğunlukla tarafınıza değer kaybı ödemesi yapılmasını engelleyen bazı haller aşağıdaki gibidir:

• Kaza sırasında tam kusurlu olmanız durumunda tazminat alamazsınız.
• Meydana gelen hasarın mini boyutlarda olması ve ufak dokunuşlarla onarılması durumu, değer kaybı talebi gerekliliğini ortaya çıkarmaz.
• Mekanik parçalar, plastik tampon, elektronik parçalar, camlar ve vidalı bölümler gibi alanlardaki hasarlar, değer kaybı başvurusu gerektirmez.
• Kaza sırasında zarar görmüş olan parça veya bölümün daha önceden gerçekleşen herhangi bir kaza sebebiyle onarımdan geçmiş olması, yeni bir talebin önüne geçer.
• Tazminat istekleriniz için başvuru süresini geçirmiş olmanız, haklı olsanız bile ödeme almanızı doğrudan engeller.
• Motosikletlerde ortaya çıkan hasarlar yüzünden değer kaybı istenemez.
• Kasko poliçesi içerisinde değer kaybı ile ilgili teminat olmaması, tazminat alınmasına müsaade etmez.
• Kasko poliçesinde değer kaybı teminatı olması, ancak hasarı karşılamak için yetersiz kalması, zararınızı tazmin edememenize yol açar.
• Trafik sigortası ile ilgili eksiklikler tazminat talepleri sırasında sorun olarak ortaya çıkar.

Yukarıdaki durumlar hakkında bilinçli bir şekilde hareket etmeniz, haklarınızı çok daha iyi bir seviyede korumanıza olanak tanır. Özellikle değer kaybı alamayacağınız durumları biliyor olmanız, gereksiz yere başvuru yaparak maddi kayba uğramanızı da engeller. Bu aşamada web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numaraları üzerinden hukuk büromuz ile irtibata geçmeniz durumunda gereken tüm hukuki desteği alabilirsiniz.


Değer Kaybı Almak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?


Aracınızın maruz kaldığı değer kaybını kusurlu taraftan alabilmek için öncelikli olarak yapmanız gereken uzman bir avukat ile irtibata geçmektir. Değer kaybı hukuku alanında gerekli donanıma sahip olan profesyoneller, baştan sona tam anlamıyla kusursuz bir şekilde hareket etmenize katkıda bulunur. Hazırlanması gereken evraklar ve başvuru konuları için yapılan yönlendirme, kısa süre içerisinde sonuç almanıza yardımcı olur.

Arabanızın kaza öncesi ve sonrasındaki değerinin tespit edilmesi aşamasında bilirkişilere olduğu gibi avukatınıza da önemli bir görev düşer. Her iki değerin doğru yöntemler kullanılarak hesaplanması, elde edeceğiniz kazanım için son derece değerlidir. Bu yüzden değer kaybı ile ilgili ayrıntıları net bir şekilde öğrenmeli ve bu yönde hareket etmelisiniz. Antalya hangi hallerde değer kaybı alınamaz aramalarına yönelik gerekli bilgileri yazmışzda sizlerle paylaşmış bulunuyoruz. Detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp