0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?22.10.2023

Günümüzde trafiğe çıkan araçların sayısında hızla artış yaşandığını görmekteyiz. Bu durum aynı zamanda olası kazaların da artmasına yol açmaktadır. Her türlü maddi hasarlı araç kazalarında kazaya karışan araçlar için değer kaybı söz konusu olmaktadır. Aracın aldığı zarara göre değişmekle birlikte söz konusu değer kaybı bazen hasarı karşılarken bazen de yetersiz kalabilmektedir. Özellikle yoğun trafiğin söz konusu olduğu yerleşim yerlerinde bu durum oldukça sık yaşanmaktadır. Mağduriyet söz konusu olan araç sahipleri yaşadıkları bu hasarın karşılanması için değer kaybı talebinde bulunabilmektedir. Bunun için karşı tarafa dava açılması gerekmektedir. Peki, değer kaybı davası nasıl açılır, süreç nasıl devam eder detaylarıyla aktarmaya çalışacağız. Ayrıca “Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Hukuk büromuz araç değer kaybı konusunda profesyonel olarak danışmanlık hizmeti vermektedir. Her geçen gün artan kazalar karşısında oluşan mağduriyetlerin bir nebze olsun giderilebilmesi için siz değerli araç sahiplerine yardımcı olmaktayız. Yasal bir hakkınız olan bu durum karşısında ilgili süreçleri yöneterek hakkınız olan parayı almanız için çalışmaktayız. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak ve hukuki süreçleri başlatmak için web sitemizde yer alan iletişim bölümü üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.Araç değer kaybı için Sigorta Tahkim Komisyonu’na veya doğrudan mahkemeye başvuru yapılmaktadır. Fakat bunlardan evvel ilk olarak karşı tarafın sigorta şirketine başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili sigorta şirketine başvuru yaptıktan sonra genelde belirli bir miktar ödeme yapılmaktadır. Fakat çoğu zaman yapılan bu ödemeler yetersiz olduğu için genellikle adli yargıda dava açma yoluna gidilmektedir. Görüldüğü üzere tüm bu süreç tamamen hukuki olup profesyonel bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Hukuk büromuzda tamamen bu iş ile ilgilenerek araç değer kayıplarının karşılanmasını sağlayan uzmanlarımız bulunmaktadır. Maddi kayıpların önüne geçebilmek, gereken hukuki süreci başlatmak ve destek almak için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz. Noter huzurunda vereceğiniz vekalet ile ilgili süreci hızlıca başlatarak en kısa zamanda sonuçlanması için yakından takip etmekteyiz. İlerleyen aşamalarda gerekli hallerde bilgilendirme yaparak sizlere yardımcı olmaktayız.

Değer kaybı davası, motorlu aracın kazaya karışmadan evvelki piyasa değeri ile kazadan sonraki piyasa değerinin arasındaki oluşan farktan dolayı açılmaktadır. Yani kazaya karışan araçtaki oluşan maddi hasar aracın değerinin azalmasına neden olmaktadır. Burada oluşacak mağduriyetin giderilebilmesi amacıyla değer kaybı kadar tutarın belirlenerek mağdur tarafa ödenmesi söz konusudur. Tüm bu sürecin başlatılması, takibi ve sonuçlandırılması gibi durumların araç sahipleri tarafından yapılması pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle tüm bu hukuki işlemlerin uzmanlar tarafından yürütülmesi önemlidir. Hukuk büromuz söz konusu değer kaybı davası ve diğer tüm süreçleri uzman nezaretinde yürüterek siz değerli araç sahiplerine yardımcı olmaktadır. Kazaya karışan ve zarar gören aracınız her ne kadar karşı tarafın sigortası tarafından tamir edilmiş olsa da sonuçta değerinde bir düşüş yaşanacaktır. Bu noktada oluşan mağduriyetinizin giderilebilmesi için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Uzmanlarımız başvurunuzun ardından ilgili yasal süreci başlatarak en kısa zamanda sonuçlanması için gereken adımları ivedilikle atacaktır.

Değer kaybı davası açabilmek için aşağıdaki hususların sağlanması gerektiğini de unutmamak gerekir. Aksi halde değer kaybı davası söz konusu olmayacaktır.


• Kazaya karışan en az 2 araç olmalı,
• Değer kaybı talep edilecek araç için % 100 kusur olmamalı,
• Kaza sonucunda araçta oluşan hasar tamir edilmiş olmalı,
• Hasar gören ve tamiri yapılan parçalar daha evvel başka bir kaza sebebiyle tamir edilmemiş olmalı.

Genel olarak değer kaybı davası nasıl açılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu konuda profesyonel destek almak ve ilgili hukuki süreçleri gönül rahatlığıyla sürdürebilmek için web sitemizdeki telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Deport Kararına Karşı Başvuru
    Sınır dışı etme kararı, YUKK-54. Madde ile düzenlenmiş sebeplerden birini ihlâl eden kimseler hakkında uygulanmaktadır. Kanunda belirtildiği üzere bu kararı alma yetkisi valiliklere tevdî edilmiştir.
  • Kayseri Hasar Değer Kaybı Alan Avukat
    Trafik kazalarının ardından başta büyük ölçekli olmak üzere hasarların tamamı, resmî yollar ile kayıt altına alınır. Bu durum hasar değer kaybı olarak, araçların satışına yansır.
  • Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadardır?
    Yaşanan trafik kazalarında maddi hasarların yanı sıra yaralanma, ölüm, travma gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Tüm bu durumlar için maddi ve manevi olarak tazminat talep edilebilmektedir.
Whatsapp