0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Araç Değer Kaybı Davasını Kim Açar?25.10.2023

Son dönemlerde hızla artan araç kazalarından gördüğümüz üzere araç değer kaybı davasını kim açar konusunda kafa karışıklıkları yaşanmaktadır. Konunun tam olarak ne olduğu ne olmadığı, hangi koşullarda değer kaybının oluştuğu ve kimler tarafından değer kaybı başvurusunun nereye yapılacağı gibi sorular sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda aklınıza takılan tüm sorular için hukuk büromuza gelerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Profesyonel olarak hukuk hizmetleri sunan büromuzda bu konu ile ilgili yakından çalışan hukukçu personellerimiz bulunmaktadır. Böylece bahsi geçen davanız için en iyi hizmeti tarafımızdan gönül rahatlığıyla alarak yaşadığınız mağduriyeti giderebilirsiniz. Araç değer kaybı davası ile ilgili tüm sorularınız için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Kazaya karışan araçlarda oluşacak değer kaybı konusunda farklı senaryolar devreye girmektedir. Bu konuda kusuru olmayan veya diğer tarafa nazaran kusuru daha az olan tarafın uğradığı zarar trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır. Kusurlu olan veya kusur oranı daha fazla bulunan kişinin değer kaybı için varsa kasko şirketi devreye girmektedir. Her iki araçta da oluşacak değer kaybının karşılanması için sorumlu taraflar ve kurumlar bu şekilde olmaktadır. Kısacası sorumluk sahipleri ile ilgili konuda hala kafa karışlığı yaşıyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yetkili personellerimiz engin tecrübeleri ve bilgileri ile bu konuda sizlere sınırsız destek sağlayacaktır. Daha detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.Hukuk büromuza gelerek araç değer kaybı ile ilgili tüm sorularınızı gönül rahatlığıyla sorabilirsiniz. Avukatlarımız bu konudaki tüm yasal haklarınızı ve yapılması gereken işlemleri detaylı bir şekilde tarafınıza aktaracaktır. İlgili yasal sürecin başlaması için yapılması gereken ilk iş ekspertiz raporu alarak başvuruda bulunmaktır. Başvuru için ilk olarak kusurlu tarafın sigorta şirketine müracaat edilir. Buradan kısa sürede belirli bir miktar para gelecektir. Fakat bu para çoğu zaman oluşan değer kaybını karşılamamaktadır. Bu nedenle de Sigorta Tahkim Komisyonu’na veya dava yoluna gidilmektedir. Sigorta Tahkim Komisyonu, ortadaki anlaşmazlığın giderilerek hızlıca çözüme kavuşturulması için oluşturulmuş bir ön başvuru merciidir. Buradan da beklenilen sonuç çıkmazsa dava açılarak mahkemeye başvuru yolu açıktır. Araç değer kaybı ile ilgili yaşadığınız hukuki sorunlar hakkında görüşme yapmak için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.

Araç değer kaybı davası açmak için hukuk büromuza gelerek başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır. Avukatlarımız aracılığıyla bu isteğinizi yerine getirerek profesyonel destek olmaktayız. Burada önemli olan hasar kaybı davası açmak için gerekli şartların sağlanmış olması ve kazanın üzerinden 2 yıl geçmemiş olmasıdır. 2 yıl sonrası için zamanaşımı söz konusu olacağı için araç değer kaybı davası açılması yasal olarak mümkün olmayacaktır. Yasal süreci geçirmeden hukuk büromuza araç değer kaybına dair dava açmak için;

• Kaza tespit tutanağı,
• Kaza sonrası çekilen ve hasarı net olarak farklı açılardan gösteren fotoğraflar,
• Ekspertiz raporu,
• Araç ruhsatı,
• Kimlik fotokopisi gibi evraklarla birlikte başvurmanız yeterlidir.

Tüm bunlara eklenecek olan değer kaybı davası dilekçesi ile birlikte ilgili hukuki süreç tarafımızca başlatılacaktır. Bundan sonraki aşama tamamen mahkeme süreci olup ülkemizde ortalama 1 yıl içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre içerisinde yaşanacak olan gelişmelerden aşama aşama haberdar ederek sizlere gerekli bilgileri vermekteyiz.
Araç değer kaybı davasını kim açar sorusuna hukuki açıdan detaylı bir cevap vermeye çalıştık. Bu davanın açılması için bir avukata veya hukuk bürosuna bağımlılık bulunmamaktadır. Kişisel olarak da dava açılabilir. Fakat burada söz konusu hukuki bir süreç olduğu için en sağlıklı seçim bir hukuk bürosu veya avukat aracılığıyla yapılmasıdır. Hukuk büromuzda yer alan avukatlarımız vasıtasıyla tüm yasal süreç büyük bir titizlikle yürütülmektedir. Böylelikle değer kaybının en iyi şekilde alınması için yapılması gereken tüm işlemler başarılı bir şekilde yerine getirilmiş olur. Araç değer kaybı davası ile ilgili daha detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Kocaeli Değer Kaybı İçin Başvuru
    Araçların geçirmiş olduğu kazaların ardından değer kaybı kaçınılmaz bir hale gelir. Böyle durumlarda uğrayacağınız zararı tahsil etme noktasında, değer kaybı için başvuru sürecinin doğru bir şekilde ilerlemesi oldukça önemlidir.
  • Trafik Kazasında Sigortaya Açılan Dava
    Genel olarak trafik kazasında meydana gelen maddi ve manevi zararlar karşısında sigorta şirketine dava açma hakkına sahip olunur. Trafik kazası sonrasında sigorta şirketine dava açma noktasında iki durum bulunmaktadır.
  • İzmir Hasar Değer Kaybı Avukatı
    Maddi hasarlı trafik kazaları sonrasında ortaya çıkan en önemli sorun hasar değer kaybıdır. Araçlarda oluşan değer kaybını karşılayabilmek için, değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarla çalışmak büyük önem taşır.
Whatsapp