0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Araç Değer Kaybı İçin Nereye Başvurulur?29.10.2023

Hukuk büromuza bilgi almak amacıyla gelen kişilerin büyük bir kısmı araç değer kaybı için nereye başvurulur gibi sorular yöneltmektedir. Konuyla ilgili sektörün en iyilerinden olan avukatlarımız aracılığıyla bu ve bunun gibi tüm sorulara detaylı bilgiler vermekteyiz. Her gün tonlarca kazanın yaşandığı günümüzde bu sorularla sıkça karşılaşmaktayız doğal olarak. Uzman hukukçularımız bu tür soruları en iyi şekilde cevaplayarak sizlere yardımcı olmaktadır. Web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Trafik kazalarının sıkça yaşandığı gündelik hayatta birçok kimse aracındaki hasarın onarılmasından sonra değer kaybı konusuna pek dikkat etmemektedir. Pek fazla bilinmemesinin yanı sıra ufak tefek kazalarda düşük miktarlar söz konusu olduğu için göz ardı edildiği de olmaktadır. Araç değer kaybı ile ilgili detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Hukuk büromuzda sırf bu iş ile ilgilenen avukatlarımız aracılığıyla sizleri yormadan ve uğraştırmadan tüm dosyanızı yakından takip ederek sonuçlanmasına yardımcı olmaktayız. Hukuki süreçlerin nasıl yürütüldüğü ve neler yapılması gerektiği gibi konularda bilgi sahibi olmamanız gayet normaldir. Tüm bu süreçlerin de profesyonel olarak yürütülmesi gerçeği de karşımızda durmaktadır. Bu nedenle hukuki destek almak ve değer kaybı başvurusu yapmak için ilk adım olarak bize gelebilirsiniz. Uzmanlarımız ve hukukçularımız gerekli bilgilendirmeleri yaptıktan sonra yasal sürecin başlatılmasını sağlayarak yakından takip edecektir. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Araç Değer Kaybı Başvuru Şartları Nelerdir?


Trafik kazalarında karşılaştığımız araç değer kaybı başvuru şartları nelerdir diye bakacak olursak karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır:

• Kaza tutanağındaki tarih baz alınarak kazanın üzerinden 2 yıl geçmemiş olması,
• Karşı tarafın % 100 kusurlu olması veya kaza oranının daha fazla olması,
• Araç yaşının 36’dan fazla olmaması,
• Kaza sonrası işlem gören aksamların daha evvel işlem görmemiş olması,
• Aracın hurdaya / perte çıkmamış olması gibi hususlar araç değer kaybı konusu için gerekli olan koşullardır.

Araç değer kaybı konusundan bahsedebilmemiz için bu hususların gerçekleşmiş ve sağlanmış olması gerekmektedir. Değer kaybının alınabilmesi için karşı tarafın sigorta şirketine başvuru yapılması gerekmektedir. Poliçesindeki limitlerle sınırlı olan sorumluluk kapsamında ilgili ödeme kısa sürede yapılmaktadır. Fakat burada ödenen miktarlar çok düşük tutulduğu için çoğunlukla Sigorta Tahkim Kurulu’na ve mahkemeye başvurma yoluna gidilmektedir.


Araç Değer Kaybı Başvurusu


Araç değer kaybı başvurusu için gönül rahatlığıyla hukuk büromuza gelebilirsiniz. Uzman avukatlarımız aracılığıyla söz konusu değer kaybı paranızı en hızlı ve sağlıklı bir şekilde almak için ilgili hukuki süreci ivedilikle başlatmaktayız. Söz konusu başvuruyu sizin adınıza yürütebilmek için gerekli vekâleti noter huzurunda aldıktan sonra ilgili evrakları toparlayıp vakit kaybetmeden işe koyulmaktayız. Avukatlarımız aracılığıyla yasal süreç için ilk olarak karşı tarafın sigorta şirketine başvuru yapılır. Buradan gelecek olan cevap ortalama 1 ay kadar sürebilmektedir. Tatmin edici bir sonuç çıkmaması halinde yine sizin adınıza Sigorta Tahkim Kurulu’na başvuru yapılır. Araç değer kaybı davaları ile ilgili detaylı bilgi için “Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sigorta Tahkim Kurulu’ndaki süreç yaklaşık 4 ay kadar sürebilmektedir.
Bu kurul anlaşmazlıkların çözülebilmesi için oluşturulmuş bir kurul olup dava açılmadan sürecin hızlıca sonuçlandırılması bakımından önem arz etmektedir. Fakat bazen buradan da istenildiği gibi bir sonuç çıkmayabilmektedir. Böyle durumlarda itiraz ederek mahkemeye başvuru yolu açıktır. Avukatlarımız Sigorta Tahkim Kurulu’ndan da sonuç alınmaması halinde son olarak dava açma yoluna gidecektir. İlgili mahkemeye başvuru yapılarak dava açıldıktan sonra artık mahkemenin sonuçlanmasının beklenmesi gerekmektedir. Bu süreç genelde 1 yıl kadar sürmekle beraber duruma göre 2 yıla kadar devam edebilmektedir. Bu konularda profesyonel destek almak ve hukuk süreçlerini yönetmek adına bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Gerekli evrakları ve vekaleti tarafımıza ilettikten sonra geri kalan süreç tamamen tarafımızca yürütülerek sizlere gerekli hallerde detaylı bilgiler verilecektir. Değer kaybı davası açmak web sitemizden kolaylıkla e-randevu oluşturarak bir ön görüşme sağlayabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Maddi Hasarlı Kaza Sonucu Araç Değer Kaybı Emsal Karar
    Maddi Hasarlı Kaza Sonucu Araç Değer Kaybı Emsal Karar içeriğini sitemizden inceleyebilir ve benzeri tüm durumlar için avukatlarımıza anında başvurabilirsiniz.
  • İstanbul Araç Değer Kaybı Başvurusu
    Araç değer kaybı sürecinde dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat edildiği taktirde araçlarınız için değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz.
  • Değer Kaybı Davası Avukatı
    Artan trafik kazaları nedeniyle sigortalardan haklarını almak isteyen kişilerin başvurdukları değer kaybı davaları, günümüzde oldukça sık görülen davalar arasında yer almaktadır.
Whatsapp