0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Araç Yattı Parası Nasıl Hesaplanır?21.6.2024

Araç yattı parası olarak bilinen para, trafik kazası sonrasında aracın tamir süresi boyunca kullanılamadığı için oluşan zararı ifade etmekte kullanılan bir tabirdir. Bahsi geçen bu kavram araç türlerine göre farklı miktarlarda oluşabilmektedir. Örneğin ticari araçlar için bu miktar yüksek çıkabilirken özel araçlar için daha az miktarlarda oluşabilmektedir. Sonuç itibariyle araç kaza kaynaklı kullanılamadığı sürece gerek günlük yaşamı gerekse ticari faaliyetleri olumsuz etkilemektedir. Özel araçlarda işine gidip gelen, şahsi işleri için kullanılan bu araçlar tamirde olacağı sürece bahsi geçen amaçlar için kullanılamayacağından dolayı bir zarar oluşacağı gerçektir. Aynı şekilde ticari kullanım söz konusu olan araçlar için de bu durum geçerlidir. Anlaşılacağı üzere aracın kullanım amacı ne olursa olsun kaza sonrası bir maddi kayıp söz konusu olmaktadır. Bu kaybın karşılanması adına ödenen tazminata da araç yattı parası denilmektedir. Detaylı bilgi için “Araç Yattı Parası Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Peki, araç yattı parası nasıl hesaplanır? Bu hesaplama ve tazminat işlemleri nasıl yapılır biraz da bu sorulara cevap vererek konuyu detaylandırmaya çalışalım. Bu konuda alanının uzmanı olarak çalışan danışmanlarımız ile sayısız talebi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Hukuk büromuza gelen birçok benzer talebi değer kaybı hukuku alanında tecrübeli ve bilgili hukuk firması olarak başarılı bir şekilde yürütmekteyiz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Araç Yattı Parası Nasıl Alınır?


Araç yattı parası ile ilgili yasal haklarınızı kullanarak tazminat alınması mümkündür. Bu talep kusurlu olan araç sahibi veya şirketi üzerinden karşılanmaktadır. Fakat anlaşmazlık halinde yasal olarak yargı yolu da açıktır. Genel hatları ile süreç bu şekilde ilerlemektedir. Fakat yasal süreçler söz konusu olduğu için mutlaka alanında uzman bir hukukçu ile çalışılması gerekmektedir. Yılların tecrübeli hukuk danışmanlık firması olarak her geçen gün çok sayıda benzer talepleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye devam etmekteyiz. İletişim hattımıza gelen birçok çağrıda bu konuyla ilgili siz değerli danışmanlarımıza yardımcı olmaktayız. Başta araç yattı parası nasıl hesaplanır, bu para nasıl alınır gibi sorular olmak üzere konuya dair tüm sorularınıza yasal çerçevede cevaplar vermekteyiz. En çok merak edilen sorulardan birisi olan bu tazminatın nasıl hesaplandığını açıklayarak izah etmeye çalışalım. Öncelikle araç yattı tazminatının hesaplanabilmesi için çeşitli faktörlerin bulunduğunu belirtmek gerekir. Bu konuda aracın özelinde değişmekle birlikte genel olarak aracın günlük ortalama kazancı, tamirat süresince iptal edilecek işler nedeniyle oluşacak maddi kayıplar, alternatif ulaşım ve taşıma maliyetleri gibi birçok unsur ele alınmaktadır. Bunların haricinde oluşabilecek ek maliyetler gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Sonuç itibariyle aracın durumuna özel etkenler mevzu bahis olabileceği için her araca özel değerlendirme yapılması en sağlıklısı olacaktır.

Yukarıda bahsedilen faktörler her araca özel olacağı için araç yattı parası nasıl hesaplanır sorusuyla bizi aradığınızda uzmanlarımızla görüşerek sağlıklı bilgiler alabilirsiniz. Web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numarası üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Tazminat miktarının yaklaşık olarak hesaplanması ve talep edilebilmesi için bizi aramanız yeterlidir. Uzmanlarımızın sorularına vereceğiniz cevaplara ve beyan edeceğiniz belgelere göre yaklaşık bir hesaplama yapılarak karşı taraftan talep edilebilecektir. Bu konuda siz değerli danışanlarımıza rehberlik ederek hakkınız olarak miktarı alabilmeniz için gerekli tüm hukuki süreçlerde yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.
 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • İtirazın İptali ve Takibin Devamı Emsal Karar
    Sizler için hazırlananlar köşesinde bugün "İtirazın İptali ve Takibin Devamı Emsal Karar" konusunun da yer aldığı bu içeriğimizi inceleyebilir ve merak ettikleriniz için uzmanlarımıza ulaşablirsiniz.
  • Değer Kaybı İçin Başvuru
    Yapılan trafik kazaları sonrasında birçok kişi araçlarında oluşan değer kayıplarını en aza indirgemek ve telafi etmek için çeşitli yol ve yöntemle aramaktadırlar.
  • Üçüncü Kişilere Ait Kişisel Veriler Hakkında İlke Kararı
    Veri sorumluları tarafından kişilerin telefon numarası, e-posta adresi gibi iletişim kanallarına Kanuna aykırı şekilde gönderilen üçüncü kişilere ait kişisel veriler hakkında Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 22/12/2020 Tarihli ve 2020/9
Whatsapp