0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Araç Yattı Parası Nedir?14.6.2024

Yoğun bir araç kullanımının olduğu günümüzde başta trafik kazaları olmak üzere çeşitli sebeplerle araçlarımızı kullanamadığımız durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında aracın bakım ve onarımı gibi işlemler gerekmekte olup bu süreç boyunca araç kullanamamaktan kaynaklı mağduriyetler yaşanabilmektedir. Özellikle kaza gibi durumlarda kusuru bulunmayan taraf için bu durum ciddi anlamda mağduriyete sebebiyet verebilmektedir. Hal böyle iken yaşanan mağduriyetin giderilebilmesi adına birtakım hukuki düzenlemeler getirilmiştir. Halk arasında yaygın kullanımı ile araç yattı parası olarak da bilinen bu durum araçtan mahrum kalma tazminatı, araç mahrumiyet bedeli ve araç yoksunluk tazminatı gibi isimlerle de anılmaktadır. Kısacası araç yattı parası nedir diye toparlayacak olursak kaza gibi nedenlerden ötürü kullanılamaz durumda olan araç için oluşan maddi zararın karşılanması amacıyla talep edilen tazminattır diyebiliriz. Hukuk ve danışmanlık hizmetleri verdiğimiz firmamıza bu konuda çeşitli dosyalar gelmektedir. İlk olarak konuya dair çağrı merkezimizle görüşerek genel bilgiler talep edilmektedir. Ardından hukukçularımız ile görüşülerek ilgili yasal başvuruya binaen hukuki süreç başlatılmaktadır. Uzun yıllardan beri yer aldığımız bu alanda pek çok davada müvekkillerimizin mağduriyetlerini gidermek amacıyla hukuki mücadele vermiş bulunmaktayız. Her geçen gün giderek artan bu talepleri başarılı bir şekilde gerçekleştirerek siz değerli müvekkillerimize yardımcı olmaya devam etmekteyiz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Araç Yoksunluk Parası


Araç yoksunluk parası olarak da bilinen bu tazminat türünde söz konusu hasarlı aracın tamirde kaldığı sürece boyunca kullanılamadığı günler için hesaplaması yapılmaktadır. Bu süreç boyunca yaşanan mağduriyet hesaplanarak zararın telafisi için çabalanmaktadır. Avukatlarımız ve teknik ekibimizle ilgili yasalar çerçevesinde hareket ederek zarar görenin yaşadığı mağduriyetin tazmin edilmesi amacıyla hareket etmekteyiz. Bu noktada talep edilecek tazminat miktarının hesaplanabilmesi için pek çok etken durum söz konusu olmaktadır. Genel hatları ile bakacak olursak aracın özel durumları haricinde günlük tamirde kalma süresi, kira bedeli, kullanım amacı ve şekli gibi durumlar dikkate alınmaktadır. Eğer ki kullanım amacı ticari ise bu durumda aracın kullanılamaması nedeniyle yaşanacak günlük maddi kayıplar da söz konusu olabilmektedir. Tüm bu bileşenler bir araya getirilerek ilgili tazminat miktarı ortaya çıkarılmaktadır. Gerekli hesaplamalar için hukukçularımızla görüşerek gerekli bilgileri ve belgeleri teslim etmeniz yeterli olacaktır. Gereken hesaplamaları yaparak söz konusu araç yoksunluk tazminatını mağduriyetinizi en iyi şekilde giderebilmek adına talep edeceğimizden emin olabilirsiniz. Detaylar için web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numarası üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Araç Yattı Parası Alınır mı?


Hukuk büromuza son dönemlerde araç yattı parası nedir şeklinde sorularla çağrılar geldiğini görmekteyiz. Birçok kimse karıştığı kaza sonucunda mağduriyet yaşadığı için bu mağduriyetin giderilmesi amacıyla bizimle iletişime geçmektedir. Bu durumda aracın kullanılamadığı her gün için talep edilen tazminat miktarı için araçtan mahrum kalma tazminatı söz konusu olmaktadır. Böylece yaşanan maddi mağduriyetin bedelinin mağdur tarafa ödenmesi söz konusu olmaktadır. Araç yoksunluk tazminatı için uzmanlarımızla görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz hemen başvurarak yasal sürecin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Genel olarak baktığımızda mağdur eden taraf bu parayı düşük miktarlarla kapatmak niyetiyle hareket etmektedir. Bu da yaşanan mağduriyeti gerçek anlamda karşılamamaktadır. Bu nedenle yürüteceğimiz hukuki mücadelede hak sahibinin gerçek hakkını alması amacıyla hareket edeceğimizden hiç şüpheniz olmasın.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Araç Değer Kaybı Bilirkişi Raporu Emsal Karar
    Araç Değer Kaybı Bilirkişi Raporu Emsal Karar konusunu genel olarak kapsayan bu içeriği inceleyebilir ve benzeri durumlar için avukatlık ofisimizde Av. Ebru Ünsal´dan anında bilgi & destek alabilirsiniz.
  • Karaman Araç Yıpranma Payı Avukatı
    Yaşanmış olan trafik kazaları sonucunda değer kaybı kusurlu taraftan talep edilir. Tanzimin eksiksiz bir şekilde tamamlanması için iyi bir araç yıpranma payı avukatından yardım alınmalıdır.
  • Araçta Arıza Sebebiyle Tazminat (Ayıplı Mal) Emsal Karar
    Araçta Arıza Sebebiyle Tazminat (Ayıplı Mal) Emsal Karar içeriğine Ünsal Hukuk web sitesinden hemen erişebilir ve bu alanda benzer olan tüm hususlar için profesyonel avukatlardan anında destek alablirsiniz.
Whatsapp