0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Araçtan Mahrum Kalma28.6.2024

Gittikçe kalabalıklaşan dünyamızda trafik kazaları artık hayatımızın kaçınılmaz parçalarından birisi haline gelmiş bulunmaktadır. Doğal bir süreç olan bu kazalar sonrasında araçların kullanılamayacak duruma gelmesi ve tamiratı için belirli bir süre serviste işlem görmesi gerekebilmektedir. Bu durumlar karşısında araç sahibi aracı kullanamayacağı günler için araçtan mahrum kalma durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Oldukça can sıkıcı olan bu durum karşısında gerek hususi gerekse ticari araçlar için maddi kayıplar söz konusu olmaktadır. Sonuç itibariyle bu maddi kayıpların karşılanabilmesi için yasal olarak tazminat alma yolu bulunmaktadır. Detaylı bilgi için “Araç Yattı Parası Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Hukuk bürosu olarak uzun yıllardan bu yana bahsi geçen tazminat talepleri ile ilgili siz değerli danışanlarımıza yardımcı olmaktayız. Başınıza gelen kaza durumlarında bizimle iletişime geçerek hukuki haklarınızı, sürecin nasıl ilerlediğini, ne kadar sürede sonuçlandığını vb. durumları sorarak genel bilgi sahibi olabilirsiniz. Avukatlık büromuzda bulunan uzman hukukçularımız ve teknik personellerimiz ile her geçen gün artarak gelen başvuruları büyük bir titizlikle yürüterek nihayete erdirmekteyiz. Siz de benzer bir durumla karşılaştığınızla web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Araçtan Mahrum Kalma Tazminatı


Araçtan mahrum kalma söz konusu olduğunda mağdur olan tarafın maddi zararının karşılanabilmesi için tazminat hakkı bulunmaktadır. Bu tazminat aracın kazadan sonra tamirde geçirdiği süre boyunca kullanılamamasından kaynaklı ortaya çıkan ekonomik zararı karşılamaya yönelik olmaktadır. Bahsi geçen tazminatın hesaplanabilmesi için genel olarak aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır:

• Aracın marka, model ve yaş bilgileri,
• Aracın hasar durumu,
• Sürücünün kusur oranı,
• Aracın tamirde geçirdiği gün sayısı,
• Aracın perte çıkarılması halinde emsal aracın satın alınabilmesi için gereken gün sayısı,
• Emsal teşkil edecek araçlar için günlük kiralama bedeli,
• Ticari araçlar için kullanılamadığı gün başına oluşan ticari kayıplar.

Söz konusu araçtan mahrum kalma bedelinin talep edilebilmesi için hak sahibinin %100 kusurlu olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu bedelin talep edilme koşulları gerçekleşemeyeceği için tazminatı da olmayacaktır. Kazadaki kusur oranının yüksek olması tazminat alınmasına engel olmayıp sadece tazminat oranının düşmesine sebep olmaktadır. Bu tür davalar derinlemesine inceleme ve hukuk bilgileri gerektirdiği için alanına hâkim avukatlık bürosu ile çalışılması önemlidir. Bu nedenle sizlere daha kaliteli ve sağlıklı hizmet verebilmek adına bünyemizde uzmanlaşmış hukukçularımızla yardımcı olmaktayız. Sektörün en köklü ve tecrübeli avukatlarından ve teknik ekibinden oluşan büromuzla sizlere daima yardımcı olmaktayız. Trafik kazası sonrası aracınızın tamir sürecinin oluşturmuş olduğu maddi kayıplarınız için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Kaza veya beklenmedik bir olumsuzluk sonrasında aracın kullanılamadığı zamanlarda yaşanan ekonomik mağduriyetin giderilebilmesi amacıyla çeşitli yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Bu çerçeveden hareketle mağduriyet yaşayan kişilere yardımcı olarak hukuki açıdan haklarını almalarını sağlamaktayız. Her geçen gün artan bu tür vakalar karşısında danışanlarımıza rehberlik ederek dava süreçlerini büyük bir titizlikle yürütmekteyiz. Her bir kaza veya istenmeyen durum karşısında yaşanan mağduriyet farklılık gösterebilmektedir. Yukarıda bahsi geçen hususlar göz önünde bulundurulduğunda tazminat miktarı belirlenerek bu doğrultuda talep edilmektedir. Tüm bunlar yasal çerçevede incelenerek ince hesaplar sonrasında belirlenmektedir. Bizimle iletişime geçerek hukuki mücadelenizi başlattığınızda geri kalan tüm süreç bizler tarafından yürütülerek sizlere gerekli durumlarda bilgilendirmeler yapılmaktadır. Tüm bunlar için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olmaktadır.
 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp