0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Asker Yoklama Kaçağı ve Bakaya Kalma Sebebi İle Verilen Para Cezalarına İtiraz

Asker Yoklama Kaçağı ve Bakaya Kalma Sebebi İle Verilen Para Cezalarına İtiraz konusuna dair genç kardeşlerimizden itiraz soruları, itiraz süresi hakkında bilgi talepleri alıyoruz. Bu nedenle konuyu sitemizde açıkladık.

1111 sayılı Askerlik kanununda yer alan 86.maddeye göre yoklama kaçağı olanlar, bakaya cezası olanların hukuki nitelikleri itibarı ile idari para cezaları bulunmaktadır. Cezaları il veya ilçe idare kurulları tarafından verilen bu kişiler, ilçe idare kurullarında Kaymakamlık bünyesinde, il idare kurulları ise valilik bünyesinde hizmet veren kurumlar olarak bilinmektedir.

Bakaya kalma nedeni ile ve yoklama kaçağı olması sebebi ile verilmiş olan idari para cezalarının kararlarına karşı, kararların muhattabına ulaşmasının akabindeki takipteki 15 gün içerisinde kararı vermiş olan idarenin bulunduğu yerdeki sulh ceza hakimliğine itirazları yapabilirsiniz.

Şayet cezayı yiyen kişi askerde ise, idari para cezasının tahsili askerliğinin bitiminin ardından alınmak için sonraya bıraklmaktadır.İdari para cezasının ödenmemesi durumunda cezanın tahsilinin gerçekleşmesi amacıyla borçlu kişi hakkında yalnızca icra işlemleri yapılabilir. İcra işlemlerine başlanmasıyla birlikte borçluya ödeme emri gönderilir. Borçlunun ödeme emrini tebliğ almasından itibaren  7 gün içinde itiraz  etmediği takdirde ödeme emri kesinleşir. Bu aşamadan sonra borçlu adına kayıtlı gayrimenkul, motorlu taşıt, banka hesaplarına haciz konulabilmektedir. Borçlunun adresine gelinerek haciz işlemleri gerçekleştirilebilir.

Konu ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak isteyenler lütfen sitede yer alan soru cevap menüsünü kullanınız. Sitemiz üzerinden soracağınız sorular, uzman avukatlarımız tarafından yanıtlanarak yine aynı şekilde, aynı menü üzerinden yanıtlanacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Whatsapp