0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Balıkesir Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?22.3.2024

Trafik kazalarının ardından araçlar üzerinde meydana gelen maddi zarar, kusurlu tarafın sorumluluğundadır. Doğal olarak yaşanan değer kaybı, başta araç satışı olmak üzere pek çok noktada sürücülerin zarar görmesine yol açar. Bu yüzden vakit kaybetmeden gerekli işlemlerin başlatılması ve bir avukat desteği alınması son derece önemlidir. Böylelikle tanzim aşamasında tam olarak beklentileriniz ile paralel bir sonuca ulaşmanız da fazlasıyla kolaylaşır.

Kaza öncesi ve sonrası araç değeri arasında oluşan fark, yaşanan kaybı net biçimde gösterir. Bu noktada araç sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında “araç değer kaybı nasıl alınır?” sorusu gelir. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde, Balıkesir araç değer kaybı nasıl alınır sorusu ile ilgili Google üzerinde yapılan aramalara, eksiksiz ve doğru cevaplar vereceğiz. Konu ile alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz, web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Alım Aşamaları


Araç değer kaybının tahsil edilme aşamalarında ilk yapılması gereken uzman bir avukat ile iş birliği yapmaktır. Bununla beraber kazanın hemen sonrasında temsilciniz ile iletişime geçerek, yapmanız gerekenleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Araç değer kaybının tam olarak doğru bir şekilde alınması içinse olay anına ilişkin kayıtların ve sonrasındaki aşamalara ait belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekir.

Değer kaybının hatasız biçimde alınabilmesi için ihtiyacınız olan ilk belge kaza tespit tutanağıdır. Kazanın nasıl olduğunu gösteren bu belgenin ardından olay ile ilgili tüm açılardan çekilmiş olan fotoğrafların çekilmiş olması şarttır. Aynı zamanda hasarın açıkça görülmesi adına fotoğraflar kesinlikle kontrol edilmelidir. Trafik kazasının ardından gerekli işlemlerin tamamlanmasıyla aracın onarım sürecine geçilebilir.

Onarım esnasında kullanılan parçalar ve tamir edilen bölgeler için fatura ve diğer belgelerin hazırlanmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra işçilik bedelinin faturası da mutlaka alınmalıdır. Ayrıca değer kaybının tahsil edilme konusunda hasar alan bölgenin daha önce onarımdan geçmemiş olması son derece önemlidir. Aynı şekilde kazanın iki taraf arasında olması gerekir. Ağaca çarpma ve herhangi bir yere sürtünme gibi durumlar nedeniyle değer kaybının karşılanması mümkün değildir. Bir diğer önemli konu ise sürücü kusurlarının oranlarıdır.

Elde edilen belgeler ve ispat niteliği taşıyan kayıtlar ile karşı tarafın sigorta şirketine veya avukatına ulaşılması gerekir. Ardından konunun incelenmesi noktasında ortalama 15 günlük yasal süre beklenir. Olumsuz geri dönüşler veya yanıtsız başvuru gibi durumlar nedeniyle bir üst kuruma başvuru hakkınız doğar. Kaza sırasında haklı olmanız ve evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamanız durumunda sigorta şirketinden veya kusurlu karşı taraftan yaşadığınız araç değer kaybınızı alabilirsiniz. Web sitemizde yer alan telefon numaraları ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Tüm bu süreçte değer kaybı hukuku alanında uzman bir avukat desteği almak değer kaybınızın tazmini açısından büyük önem taşır. Konu ile alakalı olarak “Araç Değer Kaybı Avukatı” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Hesaplama İşlemleri


Araç değer kaybının doğru ve net bir şekilde hesaplanması adına tüm kriterlerin göz önünde bulundurulması son derece önemlidir. Kazaya karışmadan önceki araç değeri için şu özelliklere bakılır:

• Araç markası ve modeli
• Aracın yaşı ve bulunduğu kilometre
• Kaza öncesi aracın serbest piyasa değeri
• Kaza ile ortaya çıkan hasarın boyutu
• Onarım sırasında değişen bölüm ve parçalar

Yukarıdaki hususlar doğrultusunda aracın önceki değeri hesaplanır. Daha sonra ise mevcut onarım ayrıntılarına göre yeni piyasa değeri belirlenir. İki rakam arasında oluşan fark, kusurlu taraftan tahsil edilerek size teslim edilir. Böylelikle maddi zararlarınızın önüne geçilir ve olası satış durumlarında yaşama ihtimaliniz bulunan kayıpları en baştan bertaraf etmiş olursunuz. Aynı zamanda uzman ve deneyimli bir avukat ile çalışmanız durumunda süreçlerin ekstra kolay bir şekilde ilerleyeceğini de unutmamalısınız. Konu ile alakalı olarak "Araç Değer Kaybı Hesaplama" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Makalemizde, Balıkesir araç değer kaybı nasıl alınır şeklinde yapılan internet araştırmalarına dair gerekli bilgilerini sizlerle paylaşmış bulunuyoruz. Daha detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Konya Araç Pert Değeri Hesaplama
    Araç değer kaybı hesaplama 2024 yılında Anayasa mahkemesinin karayolları trafik kanunu ilgili maddelerini iptal etmesi sonucunda değişmiştir.
  • Samsun Araç Pert Değeri Hesaplama
    Aracın tüm işlevini kaybetmesi ve onarılamaz hale gelmesi durumu ise pert şeklinde adlandırılır. Aracınız bu derece hasar gördüğünde araç pert değeri hesaplama işlemleri çok daha büyük önem taşır.
  • İkinci El Rayiç Değerin Düştüğü Emsal Karar
    Araç İkinci El Rayiç Değerin Düştüğü Emsal Karar metni ve içeriği sizlerle. Siteden inceleyebilir ve husus hakkında bilgi için avukatlarımıza anında danışabilirsiniz.
Whatsapp