0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Bursa Araç Değer Kaybı Avukatı8.3.2024

Trafik kazalarının ardından oluşan hasarlar için işlemlerin hukuki çerçevede yürütülmesi gerekir. Bu noktada başvuruda bulunmak için yapmanız gereken bursa araç değer kaybı avukatı ile temasa geçmektir. Motorlu araçların kaza sonrasında belirli bir onarımdan geçmiş olması, mevcut değerinin düşmesine yol açar. Bu yüzden araç sahibinin malı için ortaya çıkan zararın karşılanması adına karşı taraftan haklarını talep ederken alacağı profesyonel destek oldukça önemlidir.

Araç değer kaybı şeklinde tanımlanan tutarın doğru biçimde hesaplanması adına titizlikle hareket edilmelidir. Motorlu taşıtın olay tarihindeki ve kaza ardından geçirdiği tamir sonrasındaki ortaya çıkan değeri arasında bulunan maddi fark, bu tutarı ifade eder. Aracın ikinci el satışı esnasında yaşanan bu maddi kayıp TRAMER kayıtlarında görülür. Bu yüzden kazanın gerçekleşmesi ile beraber zaman kaybetmeden avukat aracılığıyla haklarınızı korumak için hızla harekete geçmeniz gerekir. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku ile ilgili tüm konularda uzman avukatlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Nedir?


Trafik kazası, araç sahibi her sürücünün başına gelebilecek sorunlar arasında yer alır. Her ne kadar kazalı araç doğru bir şekilde onarılsa da kayıtlara geçen durum, maddi kayıp yaşanmasına sebebiyet verir. Bu durum ise araç değer kaybı olarak adlandırılır. Bursa Araç değer kaybı avukatı bu aşamada devreye girerek, kayba yönelik miktarın belirlenmesini sağlar. Genel olarak maddi değer üzerinde yaşanan kayıp ise şu metriklere göre hesaplanır:

• Araç modeli
• Marka
• Aracın kilometresi
• Araç yaşı
• Kaza nedeniyle oluşan hasar
• Gerçekleştirilen onarım işlemleri
• Aracın diğer özellikleri

Yukarıdaki etkenler doğrultusunda değer kaybı bilirkişi raporları esaslarına göre tespit edilir. Motorlu taşıtın kaza öncesinde serbest piyasa değeri ve kazanın sonrasında geçirdiği onarımlar ile beraber ikinci el satış değeri arasındaki fark tespit edilir. Böylelikle yaşamış olduğunuz sorunun en aza inmesi mümkün olur. Araç değer kaybı hakkında detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Değer kaybı hukuku alanında uzman bir desteği aracılığıyla aracınızda meydana gelen zararı tanzim edebilirsiniz. Web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numaraları üzerinden hukuk büromuza ulaşarak detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Tazminatı


Araç sahiplerinin korunması, savunulması ve hak sınırlarının doğru bir şekilde anlaşılması son derece önemlidir. Hak mahrumiyetlerinin yaşanmaması için yasalar çerçevesinde hareket etmek ve belirlenmiş süreleri geçirmemek gerekmektedir. İvedilikle değer kaybı tazminatı gerekliliklerinin belirlenerek, başvuru yapılması gerekir. Trafik sigortası kapsamında yapılan yenilikler, daha önceki kilometre şartına bağlı olan tazminat hakkının sınırlarını genişletmiştir. Araç kilometresi fark etmeksizin sürücülerin tazminat davası açma hakkı vardır. Aynı zamanda tazminat davası gerekliliklerinin belirlenmesi aşamasında koşulların oluşup oluşmadığına bakılması çok önemlidir. Bu yüzden öncelikle değer kaybı başvurusu sigorta şirketi üzerinden yapılır. Sigorta şirketine yapılan müracaat sonrasında durumun reddedilmesi veya şirketin cevap vermemesi durumunda Sigorta Tahkim Komisyonu ile işlemler devam eder. Bunun yanı sıra sigorta şirketinin başvuru tarihinden sonra 15 gün içerisinde müracaata cevap vermesi gerekir. Konu ile alakalı olarak “Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yaşadığınız kazanın ardından aracın gördüğü zararın sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde karşılanması adına hukuk büromuzla dilediğiniz zaman iletişim kurabilirsiniz. Değer kaybı hukuku alanında uzman avukat kadromuz analizleri yaparak, hukuki prosedürler ve yasal haklarınıza göre izlenmesi gereken yol haritasını belirlerler. Sigorta şirketlerine başvuru, tazminat davası ve diğer tüm gerekliliklerin yerine getirilmesi hususunda profesyonel destek sunar. Bursa araç değer kaybı avukatı olarak sunmuş olduğumuz hukuki hizmetlerimizi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde planlamaktayız. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Deport Kararına Karşı Başvuru
    Sınır dışı etme kararı, YUKK-54. Madde ile düzenlenmiş sebeplerden birini ihlâl eden kimseler hakkında uygulanmaktadır. Kanunda belirtildiği üzere bu kararı alma yetkisi valiliklere tevdî edilmiştir.
  • Araçtan Yoksun Kalma Tazminatı
    Yaşanan kaza veya olumsuzluk sonrası aracın tamirde kaldığı süre boyunca kullanılamaması söz konusu olduğunda yaşanan mağduriyete karşılık ödenen tutara araçtan yoksun kalma tazminatı denilmektedir.
  • Ankara Araç Değer Kaybı Davası
    Araç değer kaybı, hasar alan ve bu hasar itibariyle onarım gören bir aracın, ikinci el piyasasındaki değerindeki azalmayı ifade eder. Kısacası, kaza geçiren ve hasara uğrayan araç, ne kadar iyi tamir edilmiş olursa olsun, değerinde mutlak
Whatsapp