0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Değer Kaybı Davaları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?12.11.2023

Hukuk büromuza gelerek veya telefonla arayarak danışan müşterilerimizin hemen hepsi değer kaybı davaları ne kadar sürede sonuçlanır diye merak etmektedir. Tarafımıza en çok iletilen sorulardan birisi olduğu için de siz değerli okurlarımıza detayları ile konuyu anlatmak istedik. Öncelikle değer kaybı davaları yazılı yargılama usulüne göre yapılmaktadır. Bu nedenle de basit yargılama sürecine göre daha uzun bir sürede sonuçlanmaktadır. Bunu bilmek ve ona göre bir beklenti içerisinde olmak önemlidir.

Değer kaybı davalarında son yıllarda büyük bir artış yaşandığını görmekteyiz. Bu konuda gerek artan araç sayısı gerekse diğer trafik unsurları kazaların artmasına uygun bir zemin oluşturmaktadır. Bu da beraberinde açılan dava sayısında artış yaşanmasını getirmektedir. Bu konuda hukuk bürosu olarak uzun yıllardan beri gereken süreçleri yasal olarak yürütmekteyiz. Tarafımıza danışan kazazedelerin hakları olan parayı alabilmeleri için tüm tecrübelerimiz ve emeklerimizle gereken desteği sağlamaktayız. Gereken evrakların toplanmasının ardından dilekçe ile birlikte dava açarak süreci hızlıca başlatmaktayız. Web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşarak değer kaybı ile alakalı hukuki destek alabilirsiniz.
Değer Kaybı Nedir?


Değer kaybı davalarında söz konusu kazaya karışmış 2 aracın bulunması gerekmektedir. Tek başına yaşanan bir kazada değer kaybı söz konusu olamayacaktır. Kısacası değer kaybı alabilmek için kazada sorumlu bir tarafın olması gerekmektedir. Bu durum tamamen kusurlu veya çoğunlukla kusurlu tarafın olması söz konusudur. Değer kaybı talebi kusuru fazla olanın sigorta şirketine karşı açılabilmektedir. Onun hasarı ise varsa kasko sigortası kapsamında değerlendirilmektedir. Daha az fazla kusuru bulunan taraf için değer kaybı ödemesi söz konusu olmamaktadır. Onun için sadece kasko sigortası kapsamı geçerli olmaktadır. Değer kaybı davaları ile ilgili detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Davası” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.


Araç Değer Kaybı için Nereye Başvurulur?


Araç değer kaybının karşılanması için öncelikle sigorta şirketine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Buradan istenilen sonuç elde edilemezse ve 30 gün içerisinde net bir durum çıkmazsa Sigorta Tahkim Kurulu’na başvuru yapılabilir. Ya da doğrudan dava açılabilir. Genel olarak hukuk büromuza gelen bu tür durumlar için öncelikle Sigorta Tahkim Kurulu’na başvurmayı önermekteyiz. Burası aradaki anlaşmazlık durumunu çözüme kavuşturmak için oluşturulmuş yetkili merciidir. Sigorta Tahkim Kurulu’na yapılan başvurular en geç 4 ay içerisinde neticelendirilmektedir. Bu açıdan bakıldığında oldukça avantajlıdır diyebiliriz. Eğer ki buradan da net bir sonuç elde edilemezse itiraz ve dava süreci söz konusu olmaktadır. Bu aşamaya kadar ilgili sürecin daha hızlı ilerlemesi ve kısa sürede çözülmesi için çabalanmaktadır. Bundan sonrasında ise araç değer kaybı davası açılarak ilgili hukuki sürecin sonuçlanmasını beklemek gerekmektedir. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı İçin Nereye Başvurulur?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yukarıda da bahsedildiği üzere araç değer kaybı davası açmak ve bu süreci yönetmek tamamen hukuki olmaktadır. Bu konuda ilgili süreci başlatmak, yönetmek ve başarılı bir şekilde sonuçlandırmak için mutlaka hukuk danışmanlığından faydalanılması önemlidir. Hukuk büromuzda çalışan avukatlarımız sizlere bu konuda uzman desteği sağlayarak tüm süreci başarılı bir şekilde yönetecek yetkinliğe sahiptir. Bugüne kadar sayısız değer kaybı davasında kazazedelerin yaşadıkları mağduriyetleri giderebilmek adına başlattığımız hukuk mücadelelerimizden başarılı bir şekilde sonuçlar aldık. Burada gerekli raporların ve evrakların en iyi şekilde değerlendirilerek hukuk mücadelesinin başarılı bir şekilde yürütülmesi önem kazanmaktadır. Söz konusu durum için sadece bu konuda uzmanlaşmış hukuk çalışanlarımız bulunmaktadır. Siz değerli danışanlarımızın kazalardan kaynaklı yaşadıkları mağduriyetlerini en kısa zamanda gidererek hesabınıza paranızın geçmesi için yardımcı olmaktayız.

Genel olarak konudan bahsettikten sonra değer kaybı davaları ne kadar sürede sonuçlanır diye özetleyecek olursak 2 yıl gibi bir süreden bahsedebiliriz. Bu 2 yılın içerisinde sigorta şirketine yapılan ve yaklaşık 2 ay süren zaman bulunmaktadır. Aynı zamanda yaklaşık 6 ay kadar süren Sigorta Tahkim Kurulu başvurusu da bu 2 yılın içerisinde yer almaktadır. Fakat verdiğimiz bu zaman aralıkları en geç süreler olup ortalama bir araç değer kaybı davası 9 ile 15 ay arasında neticelendirilmektedir. Araç değer kaybı davaları hakkında detaylı bilgi almak için web sitemiz üzerinden e-randevu oluşturarak bir ön görüşme sağlayabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Konya Hasar Sonrası Değer Kaybı Avukatı
    Trafik kazasına karışan araçlar, farklı oranlarda olmak üzere doğal olarak hasar görür. Bu hasarlar, gerekli onarım süreçlerinin ardından hasar kaydı olarak sisteme girilir.
  • Sınır Dışı Etme Kararına Karşı İtiraz
    Sınır dışı (deport) avukatları, bulundukları ülkeden sınır dışı edilen kişilerin gereksinim duyacakları avukatlık hizmeti hususunda kendisinden danışmanlık alınacak uzman kişidir.
  • Üçüncü Kişilere Ait Kişisel Veriler Hakkında İlke Kararı
    Veri sorumluları tarafından kişilerin telefon numarası, e-posta adresi gibi iletişim kanallarına Kanuna aykırı şekilde gönderilen üçüncü kişilere ait kişisel veriler hakkında Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 22/12/2020 Tarihli ve 2020/9
Whatsapp