0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Diyarbakır Araç Değer Kaybı Başvurusu10.5.2024

Araç değer kaybı başvurusu hakkından yararlanmak için ortada yapılmış bir kaza ve hasara uğramış araç olması gerekir. Kaza sonrasında aracın değer kaybının belirlenmesi ve hak edilen tazminatın alınabilmesi için yapılan başvuruya araç değer kaybı başvuru adı verilir. Araç değer kaybı başvurusu için iki seçenek bulunur. Kaza yapan taraflar hasarın karşılanması için sigorta şirketine başvuruda bulunmalıdır. Sonuca göre de değer kayıp davası açılır. Zaten davanın açılabilmesi için de sigorta şirketinden olumsuz dönüş alma şartı vardır. Sigorta şirketinin geri dönüşü beklenir. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Geri dönüş yapılmaz ise ya da olumsuz bir dönüş sağlanırsa bu durumda araç değer kaybı davası açılabilir. Değer kaybı için açılacak davada bazı evraklar talep edilir. Trafik kazası tespit tutanağı ve hasar ekspertiz raporu gerekli evraklar arasında yer alır. Ayrıca resmi kayıtlarda tutulan tanıdık ifadesi, kazaya ait fotoğraflar, olaya ilişkin evraklar, ruhsat bilgileri, kimlik bilgileri ve sürücü belgesi gibi evraklar toplanarak eksiksiz bir şekilde başvuru tamamlanmalıdır. Sigorta şirketi ödemeyi eksik yaparsa, talebi reddederse ya da hiç ödeme yapmazsa araç değer kaybı başvurusunda bulunulur. Diyarbakır araç değer kaybı başvurusu yazımızın devamında konu ilgili ihtiyaç duyduğunuz diğer detaylara da yer vermiş olacağız.


Tahkim Komisyonu Başvurusu


Trafik kazası soncunda mağdur olan taraf sigorta şirketine hukuki iki yoldan başvurabilir. Bu yollardan birincisi tahkim komisyonuna başvuruda bulunmaktır. İkici yol ise araç değer davası başvurusunu gerçekleştirmektir. Tahkim komisyonu başvurusunun basit olduğunu söylemek mümkündür. Gerekli belgeleri tamamlayan hasar sahibi dilekçe yazarak başvurusunu tamamlar. Hazırlanmış olan dilekçe ve dosya posta yoluyla veyahut şahsen avukat vekâleti ile iletilir.

Eğer tahkim komisyonuna başvuru yapılacaksa sıkı bir dilekçenin hazırlanması gerekir. Bu nedenle tahkime başvuruda bulunurken destek almanız önerilir. Hukuk danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için iletişim numaramızı arayabilirsiniz. Böylece hukuki işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilir ve strese girmeden olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bilmelisiniz ki tahkim komisyonunun vermiş olduğu karar mahkeme kararı gibi ilam niteliğindedir. Dolayısıyla da icra niteliği taşır.

Sigorta tahkim komisyonu başvurusu maliyeti bulanan bir işlemdir. Uyuşmazlık tutarına göre belirlenen ücretler sigorta tahkim komisyonu hesabına yatırılır. Ayrıca yargılama masraflarının bulunduğunu da söyleyebiliriz. Değer kaybı hukuku alanında tüm konularda detaylı bilgi sahibi olmak için web sitemizde ki telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Alınır?


Araç değer kaybı tazminatı avukat yardımıyla daha kolay temin edilebilir. Avukatın görevi kişi haklarını korumak ve hukuki kurallar çerçevesinde hareket ederek savunma yapmaktadır. Hukuki destek almak trafik kazaları sonucunda oluşan hasarlara hak talep edebilmek için önemli bir durumdur.  Çünkü kişi bu sayede yasal haklarını doğru bir şekilde ifade ve talep eder. Zaman kaybı önlenerek hukuki sürecin doğru işlemesi amaçlanır. Eğer araçta değer kaybı tazminatı söz konusuysa da görevli avukat tazminat davasını başlatır. Detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Avukatın araç değer kaybını başlatabilmesi için ilk önce mağdur tarafın sigorta şirketine başvuruda bulunması istenir. Sigorta şirketinin geri dönüş süresi 15 gün olarak belirlenmiştir. 15 günlük sürenin ardından şirket olumlu ya da olumsuz geri dönüş bildirir. Bu bildiride hasar tutarı yeterli gelmeyebilir ya da karşılanmayacağı belirtilir. Bu durumda yapılması gereken iyi bir avukat vekili ile araç değer tazminatı açılma işlemidir. Hukuk kurallarına uygun hareket edilerek dava şartını taşıyan araç sahibi davayı açarak hak talebinde bulunabilir. Diyarbakır araç değer kaybı başvurusu başlıklı yazımızda ihtiyaç duyduğunuz genel bilgilere yer vermiş bulunuyoruz. Diğer detaylar için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp