0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Dur İhtarına Uymayarak Polisten Kaçma Yargıtay Kararı

Dur İhtarına Uymayarak Polisten Kaçma Yargıtay Kararı hususu için Avukat Ebru Ünsal´a sitede yer alan numaralardan ulaşabilir ve en iyi destek taleplerini büromuzdan alabilirsiniz..

12. Ceza Dairesi         2014/12908 E.  ,  2015/1985 K.

Mahkemesi :Sulh Ceza Mahkemesi
Suç : Trafik güvenliğini tehlikeye sokma
Hüküm : Beraat


Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan sanığın beraatine ilişkin hüküm, Cumhuriyet savcısı tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Olay tarihinde sanığın idaresindeki araçla seyri sırasında durumundan şüphelenen .... şube ekiplerinin dur ihtarlarına uymayarak kaçmaya başladığı ..... stadyumu karşısında bulunan trafik ışıklarında kendisine hitaben yanan kırmızı ışıkta sanığın duracağı düşüncesiyle, görevli memurların ekip araçlarından inip yaya olarak sanığın aracının yanına gittiğinde sanığın durmayarak yaya görevli personelin üzerine aracı sürüp kırmızı ışıkta..... caddesi izerinden ... caddesine, oradan .... Bulvarına doğru devam ettiği, ... Bulvarından otogar istikametine dönüş yaparak cadde devamından TEM otoyolunu takiben .... gişeleri sağından ...Olimpiyat Parkı çıkışından İkitelli yönüne döndüğü ara sokakları kullanarak .... İlçesi .... Caddesi üzerinden yine ... İlçesi ... Caddesine ve oradan ... sokağa giriş yaptığı sırada yerlerin karlı ve kaygan olması sebebiyle aracın hareket kabiliyetini kaybetmesi üzerine, aracı terk ederek yaya olarak kaçmaya çalıştığı sırada yakalandığının anlaşılması karşısında sanığın üzerinde atılı trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun unsurlarının oluştuğu ve mahkumiyetine karar verilmesi gerektiği gözetilmeden isabetsiz gerekçeyle beraatine karar verilmesi,

Kanuna aykırı olup, Cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bu sebepten dolayı 5320 sayılı Kanunun 8. maddesi uyarınca halen uygulanmakta olan 1412 sayılı CMUK´un 321. maddesi gereğince hükmün isteme aykırı olarak BOZULMASINA, 04/02/2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Whatsapp