0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Düzce Araç Değer Kaybı Hesaplama17.6.2024

Araç değer kaybı hesaplama işlemlerinde bazı teknik çalışmaların yapılması zorunlu tutulmuştur. Bu konuda ise size yol gösterecek hukuki işlemleri tam anlamıyla hâkim bir avukattan yardım almak yararınıza olur. Değer kaybı hesaplanırken aracın daha önceden hasarlı bölgesinde bir onarım olup olmadığı araştırılır. Kaza sonrasında diğer araç araçta oluşan hasar durumu da incelenir. Kaza geçirmiş olan aracın piyasa değerine göre düşüşünü birçok kriter belirler. İnceleme yapılırken bazı unsurlar dikkate alınır. Detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu unsurlar arasında; aracın modeli, markası, özelliği, kaza sebebi, kaza sonucunda oluşan hasar durumu, aracın kilometresi ve yaşı bulunur. İnceleme ile birlikte araç değer kaybı hesaplanır. Ancak ne yazık ki mağdurların gerçek hasar kayıpları tazmin edilememektedir. Araç değer kaybı hesaplama işlemlerinde kesin bir bilgiye ulaşmak için eksper yardımı alınabilir. Ayrıca bu konuda deneyimli bir avukattan yardım alınması önemli bir husustur. Aklınızda bulunan tüm sorulara kısa sürüde yanıt almak için iletişim numaramızı arayarak detaylara ulaşabilirsiniz. Hukuk büromuzda yıllardır verdiğimiz kaliteli hizmet farkımızla sizlere en iyi çözümü sunmaktayız. Düzce araç değer kaybı hesaplama talepleriniz için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Araç Değer Kaybında Yaş Sınırı Nedir?


Araç değer kaybı başvurusunda bulunmak için ya da tahsil süresi boyunca talep edilen bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Yani ister araç bir yaşında olsun ister 7 yaşında olsun fark etmez. Ancak araç değer hesaplaması yapılırken aracın yaşı önemli olmaktadır. Bu yüzden de yaş faktörü araç değer kaybı hususunda dolaylı yoldan karşımıza çıkar. Her bir araç kullanıldıkça kilo metresi arttıkça ve yıllar geçip yaş aldıkça piyasa rayici düşmeye başlar.

Piyasada yer alan iki yaşındaki bir araç ile beş yaşındaki araca farklı gözlerle bakılır. Aynı marka ve modelde bile aracın piyasa değeri farklılık gösterecektir. Hal böyle olunca piyasa değeri yüksek olan aracın değer kaybı yüksek olurken piyasa değeri düşük olan aracın değer kaybı daha az olacaktır. Kısaca özetlemek gerekirse araç değer kaybında yaş sınırı yoktur. Fakat aracın yaşı değer kaybı hesaplanırken fiyatlar üzerinde dolaylı yoldan etkili olmaktadır. Değer kaybı hukuku ile alakalı tüm konularda detaylı bilgi almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Yetkili Mahkeme


Araç değer kaybı davası açmak için ilk önce sigorta şirketine başvuru sağlanır. Başvurunun olumsuz sonuçlanmasıyla birlikte haksız fiile bağlı olarak tazminat davası açılır. Bu dava Asliye Hukuk Mahkemesi aracılığıyla tamamlanır. Eğer dava sigorta şirketine yönelik olacaksa Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvuruda bulunulmaktadır. Eğer trafik kazası sonrasında araç yetkisiz bir servis tarafından orijinal parça kullanılmadığı için değer kaybederse bu durumda da kasko şirketine dava açılabilir. Bu davalar da Tüketici Mahkemesi’ne yapılır.

Araç değer kaybı iki şekilde tahsil edilir. Kazada kusurlu görülen taraf karşı tarafın hasarını karşılayarak değer kaybını öder. Diğer seçenek ise sigorta şirketine başvurunun yapılmasıdır. Başvurunun tamamlanmasıyla birlikte 15 günlük süre devreye girer. Eğer sigorta şirketi zararı karşılamaz ya da eksik ödeme yaparsa araç sahibi araç değer kaybı davası açabilir. Bu tip davalarda sürecin doğru yönetilmesi önemlidir. Bu noktada iyi bir araç değer kaybı avukatından yardım alarak işlemlerinizi doğru ve kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Düzce araç değer kaybı hesaplama ile ilgili gerekli genel bilgileri sizlerle paylaşmış bulunuyoruz. Detaylı bilgi ya da randevu oluşturmak için iletişim numaramız üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Tam Kusurlu Olunan Trafik Kazası Emsal Karar
    Tam Kusurlu Olunan Trafik Kazası Emsal Karar hususunun yer aldığı bu içeriği inceleyebilir ve benzeri durumlarda destek alabilmek için Ünsal Hukuk Bürosu´nu hemen arayabilirsiniz.
  • Erzurum Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?
    Değer kaybının sorunsuz bir şekilde alınabilmesi için gerekli ilk belge kaza tespit tutanağıdır. Kazanın nasıl oluştuğu açıkça belirtilmesi ve kaza sonrasında araçlarda yaşanan hasarın fotoğraflanmış olması şarttır.
  • Diyarbakır Araç Değer Kaybı Başvurusu
    Araç değer kaybı başvurusu hakkından yararlanmak için ortada yapılmış bir kaza ve hasara uğramış araç olması gerekir.
Whatsapp