0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Edirne Araç Değer Kaybı Hesaplama Talebi7.6.2024

Araç değer kaybı hesaplamaları trafik kazası sonucunda aracınızın piyasa değerine göre düşüş göstermesi dikkate alınarak yapılır.  Hesaplama yapılırken de bazı unsurlar göz önünde bulundurulur. Bu unsurlar; aracınızın markası, modeli, üretim tarihi, trafiğe çıkış tarihi, kilometresi, parça değişenleri, hasar geçmişi ve niteliği olarak ele alınır. Şöyle ki iki araç aynı modelde olsa bile tercih edilme nedenine göre piyasa rayiç fiyatları farklılık gösterebilir. Yani aracın marka, modeli, kilometresi ne olursa olsun yapılan kaza sonucunda onarımı gerekir. Araç performans üstü onarılsa dahi piyasa durumuna göre fiyat düşüşü yaşaması da kaçılmazdır. Detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Araç değer kaybının hesaplanması talep ile gerçekleşir. Çünkü talep gerçekleşmediği takdirde kayıp karşılanmaz. Önemli olan nokta ise araç değer kaybının iki sene içinde talep edilmesidir. Ancak iki senelik süre zarfında kayıp karşılanır. Aracınızın değer kaybından yararlanması için kilometresinin yüz yirmi beş bini aşmaması dikkate alınmaktadır. Ayrıca kaza iki araç tarafından gerçekleşmelidir. Bu şartlar araç değer kaybı hesaplamasında büyük önem taşımaktadır. Şartları yerine getirmeyenler için hesaplama yapılamaz. Edirne araç değer kaybı hesaplama talebi ile ilgili tüm konularda web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Araç Değer Kaybını Sigorta Şirketi Karşılar mı?


Bilindiği üzere kazaya uğrayan her araç sigorta şirketinden zararının karşılanması talep eder. Ancak her araç sigorta şirketinin sunmuş olduğu avantalardan yararlanamayabilir. Bu durumu yaşamamak için araç sigortasını tamamlamadan kasko poliçeniz hakkında detaylı bilgi edinin. Çünkü bazı poliçelerde hasarı sigorta karşılarken bazı poliçelerde karşılamaz. Araç değer kaybınızı sigortanın karşılayıp karşılamayacağını öğrenmek için sigorta şirketinizle görüşme sağlayabilirsiniz.

Araç değer kayıpları için tazminat talebinde bulunabilir. Bunun için mağdurun hatasız görülmesi gerekir. Eğer hakkını isteyen şahıs suçlu ise poliçe kapsamında tazminat durumu değerlendirilir. Araç değer kaybı hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kaza sonunda mağdur olanların hasar kayıpları için değer kaybı başvurusunda bulunmaları gerekir. Bu talep için ilgili yerlere başvuru yapmak ve gerekli evrakları eksiksiz hazırlamak gerekir. Sizlere sunmuş olduğumuz hizmetler ile tüm süreçte yanınızda olmaktayız. Değer kaybı hukuku ile ilgili tüm konularda web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numarası üzerinden hukuk büromuza ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


Araç Değer Kaybını İçeren Sigorta Poliçesi


İster kusurlu olsun ister kusursuz araç değer kaybını karşılamak bütün sürücüler için önemlidir. Çünkü araç kaza sonucunda değer kaybı yaşar. Bu kayıp ne kadar büyük olursa aracın piyasadaki yeri o kadar düşer. Günümüzde araç değer kayıplarını önlemek için sigorta ve kasko işlemleri yapılmaktadır. Bu sayede önlem alınarak kaza sonrası mağduriyet azaltılır. Zorunlu trafik poliçesi bütün sürücüleri koruma altına alarak zararın karşılanmasını sağlar. Fakat çok fazla kazaya karışma durumu söz konusuysa trafik sigortası kusur durumunu değerlendirir. Az kusurlu ya da çok kusurlu olma durumuna göre ödemeleri gerçekleştirir.

Trafik sigortası yaptıranlar kaza sonucunda araçlarının yalnızca dış hasarı için talepte bulunabilirler. Fakat kasko sigortası bu durumun aksine tüm zararı karşılar. Bazı sigorta şirketleri araç değer kaybı için kasko paketleri sunar. Sigorta işlemlerinizde poliçe kapsamını dikkate alarak güvenliğinize uygun seçimlerde bulunabilirsiniz. Böylece kaza durumunda sigorta şirketinizi arayarak hasarın karşılanmasını talep edebilirsiniz. Değer kaybı hesaplaması yapılırken aracın piyasa değerine göre düşüş oranı değerlendirileceğine unutmamalısınız. Edirne araç değer kaybı hesaplama talebi başlığı ile ilgili tüm bilgileri sizlere sunmuş bulunuyoruz. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Tazminat (DASK Poliçesinden Kaynaklanan) Emsal Karar
    Tazminat (DASK Poliçesinden Kaynaklanan) Emsal Karar içeriğine siteden erişebilir ve benzer tüm hususlar için alanında uzman avukatlarımızdan hukuki destek talebinde bulunabilirsiniz.
  • Bursa Araç Değer Kaybı Avukatı
    Motorlu araçların değeri kaza ve onarım sonrası belli miktarlarda düşer. Bu sebeple oluşan zararın tazmini için araç sahipleri, araç değer kaybı avukatı arayışına girerler.
  • Kayseri Hasar Değer Kaybı Alan Avukat
    Trafik kazalarının ardından başta büyük ölçekli olmak üzere hasarların tamamı, resmî yollar ile kayıt altına alınır. Bu durum hasar değer kaybı olarak, araçların satışına yansır.
Whatsapp