0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Erzurum Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?29.4.2024

Araçlarınız ile trafikte seyir veyahut park halindeyken sizin bir ihmaliniz olmadan gerçekleşen trafik kazaları sonrası aracınızda oluşan hasar kaybını almanız, taraflar arası uzlaşma ile kısa bir süre içerisinde kayıplarınızı en aza indirmeniz de mümkündür. Değer kaybı hukuku alanında uzman hukuk bürolarından profesyonel destek alarak araç değer kaybı ile ilgili süreçleri kolaylıkla başlatabilirsiniz.

Kaza öncesi ve sonrası araç değeri arasında oluşan fark, yaşanan kaybı net biçimde gösterir. Bu noktadan sonra araç sahipleri Google üzerinde, “araç değer kaybı nasıl alınır?” sorusuna cevap arar. Makalemizin ilerleyen kısmında sizlere,  Erzurum araç değer kaybı nasıl alınır sorusuna, net ve şeffaf cevaplar sunacağız. Ayrıca araç değer kaybı ile ilgili detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Alma Süreci


Araç değer kaybının tahsil edilme aşamalarında ilk yapılması gereken uzman bir avukat ile iş birliği yapmaktır. Bununla beraber kazanın hemen sonrasında temsilciniz ile iletişime geçerek, yapmanız gerekenleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Araç değer kaybının tam olarak doğru bir şekilde alınması içinse olay anına ilişkin kayıtların ve sonrasındaki aşamalara ait belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekir.

Değer kaybının sorunsuz bir şekilde alınabilmesi için gerekli ilk belge kaza tespit tutanağıdır. Kazanın nasıl oluştuğu açıkça belirtilmesi ve kaza sonrasında araçlarda yaşanan hasarın fotoğraflanmış olması şarttır. Onarım sürecinde kullanılan parçalar ve işçilik için gerekli olan fatura ve diğer belgeler de eksiksiz olarak alınmalıdır.

Elde edilen belgeler ve ispat niteliği taşıyan kayıtlar ile karşı tarafın sigorta şirketine veya avukatına ulaşılması gerekir. Ardından konunun incelenmesi noktasında ortalama 15 günlük yasal süre beklenir. Olumsuz geri dönüşler veya yanıtsız başvuru gibi durumlar nedeniyle bir üst kuruma başvuru hakkınız doğar. Kaza sırasında haklı olmanız ve evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamanız durumunda sigorta şirketinden veya kusurlu karşı taraftan yaşadığınız araç değer kaybınızı alabilirsiniz. Web sitemizde yer alan telefon numaralara ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Başvurusu


Değer kaybı hukuku alanında uzman bir avukat desteği ile kaza sonrası araçlarınızda oluşan maddi hasarların en aza indirilmesi mümkündür. Elde ettiğimiz saha tecrübesi ile kısa süre içerisinde başvurularınızı düzenleyebilir ve gerekli yerlere bildirebiliriz. Sorumluluk sahibi ekip arkadaşlarımızın çalışmalarıyla hukuki süreci kısa bir zamanda atlatabilirsiniz. Ayrıca “Araç Değer Kaybı Başvurusu” başlıklı makalemizi inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaza sonrasında araçlar tamir ve onarım sürecine girerler bu nedenle mevcut piyasa değerlerinde bir düşüş olur. Bu durumda yaşanan değer kaybının karşı taraftan talep edilebilmesi için araç değer kaybı başvurusu yapılmalıdır. Genel olarak sigorta şirketleri veya diğer karşı taraflardan talep edilecek kayıplar için izlenmesi gereken yol ise aşağıdaki gibidir:

• Kaza sonrasında ilk olarak hasar durumunu tespit ettirmeniz ve belge ile kayıt altına almanız gerekir.
• Analizlerin ardından gerekli tamirat işlemleri yapılabilir.
• Bilirkişi ve avukatınız eşliğinde aracın önce ve sonraki değeri arasında bulunan farkın hesaplanması gerekir.
• Gerçekleştirilen onarım, değer kaybını gösteren belgeler ve değerlendirme raporlarını içeren dokümanlar hazırlanmalıdır.
• Hazırlanan belgeler değer kaybının tanzimi için öncelikle sigorta şirketine iletilmelidir.
• Sigorta şirketi başvuruyu inceleyerek gerekli araştırmaları gerçekleştirir.
• Sigorta şirketinin başvuru tarihi itibariyle olumlu veya olumsuz cevap vermek adına 15 günlük yasal süresi vardır.
• Yasal süre içerisinde başvurunun reddedilmesi veya yanıtsız bırakılması durumunda bir üst kuruma başvuru yapma hakkınız ortaya çıkar.
• Değer kaybı başvurusunun sigorta şirketi tarafından olumlu bir şekilde karşılık bulması durumunda ise ödeme aşamasına geçilir.
• Değer kaybının doğrudan sigorta şirketi veya karşı taraf aracılığıyla hasarlı araç sahibine ödenmesi ile işlemler tamamlanır.

Yukarıdaki işlemlerin işinin uzmanı avukatlar tarafından takip edilmesi son derece kıymetlidir. Herhangi bir zarara uğramamak ve başvuru noktasında geç kalmamak adına hızlı bir şekilde uygulamaya geçilmesi gerekir. Erzurum araç değer kaybı nasıl alınır başlıklı aramalarınıza genel anlamda verebileceğimiz cevapları sizlerle paylaşmış bulunuyoruz. Değer kaybı hukuku ile ilgili tüm sorunlarınız için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp