0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Eskişehir Araç Değer Kaybı Şartları11.3.2024

Trafik kazaları sebebiyle hasar gören araçların uğradığı zararı karşılama noktasında profesyonel destek alınması son derece önemli bir konudur. Ortaya çıkan hasarın boyutu doğrultusunda işlemlerin yürütülmesi ve sonuç olarak zararın tanzim edilmesi gerekir. Bununla beraber Eskişehir araç değer kaybı şartları elde edilecek avantajların doğru bir şekilde algılanması açısından oldukça değerlidir. Belirlenen koşulları karşılayan nitelikte bir kaza geçirdiyseniz, zararınızı karşı taraftan alabilirsiniz. Araç değer kaybı hakkında detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Değer kaybının oranı ve kaza ile ilgili diğer detaylar eşliğinde son derece titiz bir çalışma gerçekleştirilmelidir. Böylelikle şartlara uygun bir durumun söz konusu olup olmadığı da net biçimde tespit edilebilir. Kazanın meydana gelmesi ile birlikte zaman kaybetmeden temsilcinize ulaşmalı ve yapmanız gerekenleri hızlıca öğrenmelisiniz. Bu sayede hukuki haklarınızı çok daha kolay bir şekilde korumuş ve zararınızı tam anlamıyla karşılamış olursunuz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden, değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirininiz.


Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?


Kazaların meydana geldiği durumlar ile ilgili pek çok koşul belirlenmiştir. Bu koşullara göre çok geçmeden sonuca varmak mümkün olur. Genel olarak araç değer kaybı şartları ise şu şekilde sıralanır:

• Kazanın çift taraflı bir şekilde gerçekleşmesi gerekir.
• Ağaca çarpma ve sürtünme gibi durumlar nedeniyle değer kaybı talebi ortaya çıkmaz.
• Kaza esnasında aracın belirli oranda hasar almış olması ve daha sonra onarımdan geçmesi zorunludur.
• Kaybedilen değerin talep edilebilmesi için sürücülerin kusur oranlarının yeterli düzeyde olması şarttır.
• Hasar alan parçaların veya bölgenin daha önceki bir kaza ile zarar görerek onarılmamış olması bir diğer kriterdir.
• Kaza tarihi itibariyle çok fazla süre geçmemiş olması gerekir.
• Mini onarım gerektiren haller, taleplerin karşılanması için yeterli değildir.

Yukarıda belirtilen koşulların tam anlamıyla karşılanması halinde aracınızın değer kaybı için gerekli prosedürleri hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz. Böylelikle çok geçmeden işlemleriniz tamamlanır ve zararınızı almanız kolay bir hale gelir. Bunun yanı sıra uzman avukat desteklerinden faydalanmanız halinde ekstra kazanımla olacağınızı da bilmelisiniz. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden değer kaybı hukuku ile alakalı tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Şartlarının Karşılanmasından Sonraki Süreç


Aracınız için değer kaybı isteyebilmenizi sağlayan şartları karşılamanız durumunda gerekli başvuruları ivedilikle gerçekleştirebilirsiniz. Kazaya karışan kusurlu tarafın sigorta detayları biliniyorsa hazırlanacak evrakların bu firmaya gönderilmesi gerekir. Yasal olarak 15 günlük bir incelemenin ardından durum için yanıt alınması mümkündür. Verilecek cevabın olumsuz olması veya yeterli sürede bildirim yapılmaması durumunda ise bir üst kurul ile iletişim kurulması çok önemlidir.

Karşı tarafın sigortası ile ilgili ayrıntıları bilinmiyorsa doğrudan kendisiyle veya temsilcisi olan bir avukatla irtibat kurulabilir. Bu aşamada değer kaybı için gerekli koşulları sağladığınızdan mutlaka emin olmalısınız. Böylece herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan olması gereken ödemenizi çok daha rahat almanızın önü açılır. Bunun yanı sıra değer kaybı istekleriniz için belirli evraklarınızın da hazır olması son derece kritik bir konudur. İlk olarak kaza tespit tutanağının elinizde bulunması ve kaza anına ait farklı açılardan çekilen fotoğraflara sahip olunması gereklidir. Detaylı bilgi için “Değer Kaybı İçin Başvuru” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Aracınızın hasar sonrasında gördüğü bakımın detaylarını içeren faturalar, hakkınızı alabilmenize katkıda bulunur. Değişen parçalar ile beraber işçilik giderlerinin yer aldığı belgeler, doğru bir rakamın hesaplanması açısından büyük öneme sahiptir. Sigorta şirketinin herhangi bir haksız itirazda bulunamaması da belgelerinizin doğruluğuna bağlıdır. Bilirkişi raporları ve faturalarınızın ayrıntılı biçimde doğru halde hazırlanması sayesinde hakkınızı almanız kaçınılmaz bir hale gelir. Böylelikle başta aracınızı satmak istediğiniz zaman olmak üzere ortaya çıkabilecek maddi sorunlardan rahatlıkla uzak kalmış olursunuz. Yetkili temsilciniz ise süreçlerin her bir adımında sizin yanınızda yer alarak, tedirginliklerinizi giderir.

Makalemizde Eskişehir araç değer kaybı şartları konusunda bilmeniz gerekenleri genel hatlarıyla sizlerle paylaşmış bulunmaktayız. Detaylı bilgi ve hukuki destek almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • 6136 Sayılı Yasaya Aykırılık Yargıtay Kararı
    6136 Sayılı Yasaya Aykırılık Yargıtay Kararı ile alakalı olan bu içeriğe ÜNSAL HUKUK web sitesinden erişebilir ve benzeri CEZA Davası konuları için uzman desteğini anında alabilirsiniz.
  • Van Hasar Değer Kaybı Alan Avukat
    Hasar değer kaybı kaza geçirmiş aracın tamir ve onarımından sonra ikinci el piyasasında değerinin düşmesine denir.
  • Antalya Hasar Değer Kaybı Avukatlığı
    Günümüzde hızla artan araç sayısı beraberinde trafik kazalarının sayısında da çok ciddi bir artışı beraberinde getirmiştir. Buna bağlı olarak hasar değer kaybı davaları da giderek artmaktadır.
Whatsapp