0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Gaziantep Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?6.5.2024

Araç değer kaybı aracınızın kaza öncesindeki piyasa değeriyle kazadan sonraki piyasa değerini ifade eder. Araç ne kadar onarılsa da eski değerini yansıtmayacağı için rayiç değeri eksilir. Yani aracınız kaza yapmadan önce piyasa değerinde x tutar olsun, kaza yaptıktan sonra ve onarımı tamamlandıktan sonra piyasa değerindeki ikinci el fiyatı x- düşüş bedeli olarak belirlenir. Bu durum araç değer kaybı olarak adlandırılır. Konu ile ilgili olarak “Araç Değer Kaybı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Gaziantep araç değer kaybı nasıl alınır, konusunda yapmış olduğunuz araştırmalara şu şekilde yanıt verebiliriz. Öncelikle şunu bilinmesi gerekir, değer kaybı kusurlu taraftan karşılanabilir. Karşı taraf ödemeyi kabul edebileceği gibi olumsuz dönüşte sağlayabilir. Araç değer kaybını karşılamak için yapılacak ilk şey sigorta şirketine başvuru yapmaktadır. Gerekli delil ve evraklar ile sigorta şirketine başvuru sağlanarak geri dönüş beklenir. Şirketin olumlu veya olumsuz bildirimi için on beş günlük süresi bulunur. Bu süre tamamlandıktan sonra sigorta şirketi ödeme yapar. Eğer ödeme yapmayı ret eder ya da eksik ödeme yaparsa Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açılabilir. Ya da sigorta tahkim komisyonunda dava gündeme getirilir.

Mahkeme ya da komisyon tarafından verilen kararlar ilam hükmünü taşır. Dava sonucunda eğer ödeme kararı verilmişse sigorta şirketi değer kaybını ödemekle yükümlü tutulur. Hak kaybı yaşamamak, karmaşık olan bu süreci kolay bir şekilde yönetmek için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden, değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Başvuru Koşulları


Her birimiz farklı sebeplerle trafikte yer alırız. Ancak bazen olumsuz durumlarla karşılaşabiliriz. Bu olumsuzluklar arasında ne yazık ki trafik kazaları karşımıza çıkmakta. Yapılan kaza sonucunda ise değer kaybına yol açacak durumlar görülmekte. Araç değer kaybı yapılan kaza sonucunda aracınızın ikinci el piyasasında değerinin düşmesi demektir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise yapılması gereken tek şey araç değer kaybı başvurusunda bulunmak. Detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Başvurusu” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Değer kaybı başvurusunda bulunmak için bazı koşullar ele alınır. İlk olarak yapılan kazanın üzerinden iki yıl geçememesi gerekir. Yani iki yıllık süre zarfında başvuru tamamlanmalıdır. Bir diğer koşul kazanın karşılıklı yapılmış olmasıdır. Yani iki araç tarafından yapılan bir kaza durumu söz konusu olmadır. Kaza tespit tutanağının bulunması ve hasar dosyanızın tamamlanmış olması gerekir. Kazada haksız taraf siz olmalısınız. Aracınızda onarım olmalı. Değer kayı için başvuruda bulunacağınız aracın yaşı otuz altıdan büyük olmamalıdır. Ayrıca daha önceden kaza yapmış iseniz ve aracınızda onarım olmuşsa değer kaybı başvurunuz geçersiz sayılır. Değer kaybı hukuku ile ilgili tüm konularda hukuki danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numaraları ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Hesaplaması


Değer kaybı başvurusunda bulunmak isteyenler ilk olarak araç değer kaybı hesaplamasını yapmalıdır. Gerekli evrak ve başvuru koşullarını taşıyan herkes zararını karşılayabilmektedir. Araç değer kaybı hesaplamasında bazı konular ele alınır. İlk olarak aracın markası ve modeli hesaplama işleminde önemli olmaktadır. Aracınızın rengi, tipi, kilometresi, piyasa değeri, kullanım amacı gibi etkenlerde hesaplama yapılırken ele alınır.

Ayrıca aracınızın toplam onarım bedeli, araç seğmendi, değişen parçaları ve boyama işlemleri gibi unsurlarda hesaplama yapılırken dikkate alınır. Tüm bu işlemlerin ardından dilekçenizi yazarak araç değer kaybı başvurusunda bulunabilirsiniz. Web sitemiz üzerinden e-randevu oluşturarak, avukatlarımızla bir ön görüşme sağlayabilirsiniz.  
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Davası
    Araç sahiplerinin kaza sonrası karşılaştığı aracın pert olma durumu sigorta şirketleri ile arasında yaşadığı pert araç rayiç bedeline itiraz davası hukuk büroları tarafından profesyonelce yapılmaktadır.
  • Ankara Destekten Yoksun Kalma Tazminatı
    Vefat eden bir kişinin hayattayken destek olduğu kişilerin, vefat sonrası destekten mahrum kalmaları durumunda ortaya çıkan tazminat türüne, destekten yoksun kalma tazminatı denir.
  • GRİ Sigorta Mağdurlarının Hukuki Hakları Nelerdir?
    GRİ sigorta ile alakalı yaşadığınız tüm sorunlarda, hukuki destek almak istediğinizde Ankara´da bulunan Avukat Ebru Ünsal´dan destek alabilirsiniz. Konu ile ilgili öncelikle içeriğimizi inceleyebilir ve sonrasında bize ulaşın.
Whatsapp