0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Göç ve İltica Avukatı27.11.2023

Göçmenlerin ve mültecilerin daha özgür, eşit ve onurlu bir yaşam sürebilmesi noktasında göç ve iltica hukukunun önemi son derece büyüktür. Bu alanda profesyonel destek arayanların doğru adresi olan, Ünsal Hukuk Bürosu iltica ve göç hukukuna her yönüyle hâkim avukatları bünyesinde barındırmaktadır.


Göç ve İltica Hukuku Nedir?


Genel bir tanım yapmamız gerekirse; göçmenlerin ve mültecilerin haklarını korumayı, yasal anlamda kendilerine tanınan imkânlardan ve imtiyazlardan hiçbir mahrumiyet olmaksızın doğru şekilde yararlanmalarını sağlamayı amaçlayan hukuk dalına, ‘göç ve iltica hukuku’ denilmektedir. Detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Buna göre söz konusu hukuk dalı, Göç İdaresi Başkanlığı’nın faaliyet alanına giren başlıca şu işlemlerin gerektirdiği yasal ve hukuki süreçlerle ilgilenmektedir:

1. Yabancıların yasal yollar ile ülkemize girişi,
2. Türkiye’de ikamet etmesi,
3. Burada çalışması,
4. Türkiye’den ayrılması,
5. Geçici koruma ve uluslararası koruma,
6. Yabancıların çeşitli nedenlerle sınır dışı edilmeleri.

Diğer taraftan; yabancıların sözünü ettiğimiz eylemleri yasadışı yollar vasıtasıyla gerçekleştirmesi de hukuku ilgilendiren bir konu olup, göç ve iltica avukatlarını yakından alâkadar etmektedir. Ne var ki, Göç İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü işlemler son derece karmaşıktır. Üstelik başvuru yapan yabancıların birçoğu Türkçe bilmez bilmemektedir ve hepsi Türk hukukuna çok uzaktır. Dolayısıyla işlerini halletmek için ilgili birime müracaat eden yabancıları çeşitli sorunların beklediği aşikârdır.

İşte göç ve iltica avukatı ile çalışmanın önemi bu noktada devreye girmektedir. Kişilerin karşılaştığı problemlere zamanında, hukuka uygun, pratik, doğru ve etkin çözümler üreten bu avukatlar, süreçlerin hatasız ve eksiksiz olarak yürütülmesini sağlamaktadır. Siz de bu alana yönelik profesyonel desteğe gereksinim duyuyor ve herhangi bir hak kaybına uğramaktan endişe ediyorsanız, hemen bize başvurarak uzman avukatlarımızın yardımıyla kendinizi bu tür durumlardan koruyabilirsiniz.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altına alınmış temel insan haklarınızdan biri ihlâl edildiyse ve siz, buna karşı gerekeni yaparak uğradığınız mağduriyetin giderilmesini arzu ediyorsanız, hiç vakit kaybetmeden hukuk büromuza müracaat edebilirsiniz. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Göç ve İltica Avukatından Destek Almak Neden Önemlidir?


Normalde yabancıların “E-Randevu” ve “E-ikamet” gibi yöntemlerle başvuruda bulunması, tüm işlemlerini de dijital ortam üzerinden takip etmesi mümkündür. Fakat; ibraz edilmesi gereken belgelerden birinin dahi eksik sunulması yahut başvurunun hatalı yapılması gibi sebepler, sürecin daha da uzamasına hatta olumsuz sonuçlanıp ciddi hak kayıpları yaşanmasına yol açacaktır.

Bunun yanı sıra; başvuru doğru olsa bile, belirlenmiş zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilmemiş ise, süreç yine olumsuz neticelenecek demektir. Örnek vermemiz gerekirse; sınır dışı etme kararı verildiğinde, bu kararın tebliğ edilmesinden itibaren 7 gün içinde kişinin idare mahkemesine başvurması lâzımdır. Bu şekilde kararın kaldırılması talebinde bulunulabilir. Fakat belirtilen süre zarfında gerekli aksiyon alınmazsa birkaç günlük gecikme, ağır sonuçlara mâl olacaktır.

İşte başvurularınızı göç ve iltica avukatı ile gerçekleştirmeniz, bu hukuk alanının muhtevasına dâhil olan tüm süreçleri onun yardımıyla yönetmeniz hâlinde, herhangi bir hak ihlâli ve mağduriyet riskiyle karşı karşıya kalmazsınız. Örneğin; hakkınızda sınır dışı etme veya idari gözetim kararı verilmiş ise, buna itiraz etmek ve yasal haklarınızdan faydalanmak için bize başvurabilir, ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi ve profesyonel desteği hukuk büromuzdan alabilirsiniz.

Haklıyken haksız duruma düşmek, başvuru sırasında yapacağınız bir hata veya ihmâl yüzünden büyük zararlara uğramak istemiyorsanız, uzman avukatlarımıza güvenerek bu süreçleri daha kolay, rahat ve stressiz bir şekilde atlatabilirsiniz. Hızlı işleyen ve en ufak bir zaman kaybına toleransı olmayan hukuki aşamaları avukatlarımız sayesinde başarıyla geçebilir; böylelikle hem uğradığınız mağduriyeti kolaylıkla telâfi ederken, hem de yeni mağduriyetlere engel olabilirsiniz. Göç ve iltica hukuku ile ilgili ön görüşme sağlamak web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp