0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Kahramanmaraş Değer Kaybı İçin Başvuru24.5.2024

Günümüz gereği 18 yaşını dolduran çoğu kişi ehliyet sahibi olur. Ve böylece trafiğe çıkmaya da hak kazanır. Her gün milyonlarca araç trafikte yerini alır. Fakat bu durum bazen olumsuzluklara yol açabilmektedir. Trafik kazaları sonuçlandığında araç değer kayıplarını oluşturmaktadır. Bu durumda da vatandaşlar hasarlarını karşılamak adına kayıp için başvuru gerçekleştirirler. Hepimizin bildiği gibi araçlarda zorunlu trafik sigortası uygulanır. Trafik sigortası sayesinde de toplum güvence altına alınmış olur. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde Kahramanmaraş değer kaybı başvurusu için yapacağınız aramalarla ilgili bilgiler paylaşmış olacağız.

Aracınızın kazadan önceki ve sonraki durumu kazadan sonraki piyasa değerini belirtir. Oluşan fark ise kazadan sonraki hasar durumuna göre oluşur. Çünkü karşınıza çıkan hasar maliyeti, aracın hasar geçmişi ve kaza sonrası piyasa değeri gibi unsurlar bir arada toplanarak değer farkını yansıtır. Yaşanan bu kayıp aracın yeniden piyasaya sürüldüğünde değerinin düşmesiyle gündeme gelir ve sigorta şirketleri tarafından değerlendirilir. Değer kaybı ile detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir araçta değer kaybından bahsetmek için o aracın tam anlamıyla hasar almış olması gerekir. Onarımı sonrasında ise piyasa değerinde düşüş görülmesi de önemli bir etkendir. Değer kaybı şartlarını taşıyan sürücüler araç değer kaybı için başvurularını gerçekleştirebilirler. Kahramanmaraş değer kaybı başvurusu için profesyonel destek almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?


Değer kaybı başvurunuzu oluşturmak için belirli şartları yerine getirmeniz talep edilecektir. Öncelikli olarak trafik kazası geçirmiş ve mağduriyet yaşayan taraf siz olmalısınız. Eğer kazaya sebebiyet veren kusurlu taraf sizseniz değer kaybı hak talebinde bulunamazsınız. Kazanın gerçekleşmesinin ardından iki yıllık süre zarfında başvurunuzu tamamlamalısınız. Eğer bu süreyi aşarsanız değer kaybı hakkından muaf tutulursunuz. Detaylı bilgi için Değer Kaybı Başvurusu” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bazı durumlarda karşı tarafın zorunlu trafik sigortası olmayabilir. O zaman da direk karşı taraftan zararınızın ödenmesini talep edebilirsiniz. Ya da kurallara uymadığından dolayı bu kişiye değer kaybı davası açabilirsiniz. Genellikle bu tarz durumlarda sigorta şirketinden yardım alınır. Ve başvurular gerçekleştirilir. Sigorta şirketinin olumlu ya da olumsuz cevabına göre bir yol izlenir. Cevap olumsuz olursa yetkili kurumlara başvuruda bulunarak zararınızın karşılanmasını isteyebilirsiniz. Yaşanabilecek olası bir kaza durumuna karşı mağduriyet yaşamamak için zorunlu trafik sigortası ve kasko işlemlerinizi yatırmayı unutmamalısınız. Değer kaybı hukuku ile ilgili tüm konularda uzman avukatlarımızla, web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden görüşme sağlayabilirsiniz.


Araç Değer Kaybını Sigorta Karşılar mı?


Tüm kazalarda araç değer kaybını sigorta karşılamaz. Sigortanın karşılayabilmesi için gerekil şartlara sahip olmanız gerekir. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak için araç sigorta işlemlerinizi tamamlamadan önce kasko poliçenizin maddelerini incelemelisiniz. Nedeni ise bazı poliçelerin değer kaybını karşılarken bazılarının karşılamamasıdır. Araç sahibi eğer suçlu ve değer kaybı hakkını isterse poliçesi kapsamında durum değerlendirmesi yapılır.

Araç sürücüsü kusurlu olsa da olmasa da araçta görülen değer kaybının karşılanması önemlidir. Çünkü aracın değer kaybetmesine neden olan en önemli etken şüphesiz ki kazadan sonra oluşan değer kaybıdır. Sigorta şirketinin bu zararın karşılanmasında yeri büyüktür. Zorunlu trafik sigortası aracınızda bulunan hasarın yalnızca dış etkenli olanlarını kapsar. Ancak kasko sigortası bu durumun aksine aracınızda meydana gelmiş tüm hasarın zararını karşılar. Kazaya karıştığınız anda hemen iyi bir avukatla görüşme ayarlayarak durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. Böylece tüm haklarınızı öğrenebilir ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilirsiniz.


 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Değer Kaybı Davası Avukatı
    Artan trafik kazaları nedeniyle sigortalardan haklarını almak isteyen kişilerin başvurdukları değer kaybı davaları, günümüzde oldukça sık görülen davalar arasında yer almaktadır.
  • Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Alabilmek İçin Gerekli Belgeler
    Trafik kazasının ölüme sebebiyet veren mağduriyetleri giderme konusunda avukatlık büromuz da gerekli hizmetleri sunarak, maddi ya da manevi tazminat davaları açmanız konusunda destek olmaktadır.
  • Deport Kararı Alınacak Yabancılar
    Deport (sınır dışı) kararı, bir yabancı uyruklunun Türkiye?de kalma hakkı olmadığını ifade etmekte olup, hakkında bu kararın uygulandığı kişiler ülkemizi terk etmek mecburiyetindedir.
Whatsapp