0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Kocaeli Değer Kaybı İçin Başvuru17.3.2024

Araçların geçirmiş olduğu kazaların ardından değer kaybı kaçınılmaz bir hale gelir. Ortaya çıkan hasarın boyutlarına göre onarım işlemlerinin seyri belirlenir. Aynı zamanda tamir uygulamalarının sonrasında aracın mevcut piyasa değeri doğal olarak düşer. Yapılan işlemler resmî olarak kayıt altına alınır. İkinci el olarak satış yapmak istediğiniz zaman alıcı taraf oldukça kolay bir şekilde yapılan onarımı sorgulayabilir. Böyle bir durumda uğrayacağınız zararı çok önceden tahsil etme noktasında değer kaybı için başvuru yapmanız son derece önemlidir. Konu ile alakalı olarak “Araç Değer Kaybı Başvurusu” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Trafik kazası esnasında herhangi bir kusurunuz yoksa veya karşı taraf sizden daha fazla kusurlu ise aracınızın uğradığı değer kaybını isteme hakkınız vardır. Bu hakkınızı sorunsuz bir şekilde alabilmeniz için ilk olarak doğru bir başvuruda bulunmanız gerekir. Gerekli adımları, değer kaybı hukuku alanında uzman bir avukat aracılığıyla yapmanız hakkınız olan değer kaybı bedelini alabilmek açısından büyük önem taşır. Değer kaybı başvurusu hakkında detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz.


Değer Kaybı İçin Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?


Kocaeli değer kaybı için başvuru işlemleri, kazanın meydana geldiği andan itibaren başlar. Yaşadığınız bu olumsuz durumu zaman kaybetmeden öncelikle yasal temsilcinize bildirmelisiniz. Daha sonra ise yapılması gerekenler şu şekilde sıralanır:

• Avukatınız ile görüştüğünüz sırada ilk olarak kaza tutanağında dikkat edilmesi gereken hususları net bir şekilde öğrenirsiniz.
• Kazanın hatasız biçimde tarif edilmesi adına kaza tutanağının titizlikle doldurulması çok önemlidir.
• Tutanağın yanı sıra kazanın fotoğrafları tüm açılardan net olarak çekilmelidir.
• Fotoğrafların çekilmesi ve tutanağın doldurulmasını takiben aracın onarım işlemlerine başlanabilir.
• Kaza sırasında hasar alan parça ve bölgenin önceki bir kaza nedeniyle onarım görmemiş olması gerekir.
• Tamir uygulamalarının giderleri fatura içerisinde açıkça belirtilmeli ve işçilik benzeri diğer giderler de açıklanmalıdır.
• Sigorta şirketi eksperi tarafından yapılacak analizler sonucunda hasar boyutu ve diğer tüm detaylar belgelendirilmelidir.
• Gerekli çalışmaların nihayete ermesi ile beraber kusurlu tarafın sigorta şirketine veya avukatına bildirim yapılır.
• Bildirimin ardından 15 günlük yasal değerlendirme süreci başlar.
• Geri dönüş olmaması veya talebinizin reddedilmesi durumunda bir üst kurula müracaat edilir ve yeniden sonuç alınamazsa dava işlemlerine geçilir.

Avukatınızın hassas çalışmaları sayesinde yukarıdaki aşamaların tamamı kusursuz bir şekilde yürütülür. Böylelikle yasal haklarınız doğrultusunda çok geçmeden başarılı sonuç almanızın da önü açılmış olur. Değer kaybı hukuku ile ilgili tüm detaylar için web sitemizde yer alan telefon numaraları ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.

Değer Kaybı İçin Başvuru Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Trafik kazası ile ortaya çıkan değer kaybının giderilmesi açısından başvuru işlemleri büyük bir özenle sürdürülmelidir. Bu noktada ilk bilmeniz gereken kazanın iki taraf arasında gerçekleşmesinin şart olduğudur. Ağaca veya duvara çarpma, sürtünme ve herhangi bir bireysel kaza nedeniyle değer kaybı için başvurmanız mümkün değildir. Aynı zamanda kaza esnasında kusurunuzun olmaması veya karşı taraftan daha az oranda olması son derece önemlidir. Bunun yanı sıra kaza tarihinde aracınızın yaşı, markası, modeli ve diğer özellikleri doğrultusunda rayiç bedelinin belirlendiğini de bilmelisiniz.

Aracın önceki değerinin tespit edilmesi sonrasında onarım boyutuna göre yeni bir değerlendirme yapılması gerekir. Eksperin analizleri sırasında ise avukatınızın olay yerinde bulunması, olası zararların önüne geçilmesi için çok önemlidir. Böylelikle tüm detaylar olması gerektiği gibi doğru bir şekilde kayıt altına alınır ve değer kaybı sorunsuz olarak belirlenir. Bu sayede değer kaybı tahsilat aşamasında herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmadan hak ettiğiniz ödemeyi kolaylıkla alabilirsiniz. Bu aşamada, değer kaybı hukuku alanında uzman bir avukat ile çalışmak, davanın seyri açısından büyük önem taşımaktadır. Konu ile alakalı olarak “Araç Değer Kaybı Avukatı” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Kocaeli değer kaybı için başvuru başlığı altında ulaşmak isteyebileceğiniz bilgileri genel hatlarıyla sizlerle paylaşmış bulunuyoruz. Değer kaybı hukuku ile ilgili detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilir, avukatlarımızla ön görüşme sağlamak için randevu oluşturabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp