0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Malatya Araç Değer Kaybı Şartları3.5.2024

Trafik kazaları sebebiyle hasar gören araçların uğradığı zararı karşılama noktasında profesyonel destek alınması son derece önemli bir konudur. Bu makalemizde Malatya araç değer kaybı şartları başlığı altında Google üzerinde yapacağınız araştırmalara en doğru en şeffaf cevapları vereceğiz.

Değer kaybının oranı ve kaza ile ilgili diğer detaylar eşliğinde son derece titiz bir çalışma gerçekleştirilmelidir. Böylelikle şartlara uygun bir durumun söz konusu olup olmadığı da net biçimde tespit edilebilir. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?


Trafikte ihmaliniz veyahut kusurunuz bulunmadığı halde karıştığınız trafik kazaları için tarafınıza değer kaybı adı altında ödenen tutarlar mevcuttur. Ancak bu durum çeşitli şartlara bağlanmıştır. Genel olarak araç değer kaybı şartları ise şu şekilde sıralanır:

• Kazanın çift taraflı bir şekilde gerçekleşmesi gerekir.
• Ağaca çarpma ve sürtünme gibi durumlar nedeniyle değer kaybı talebi ortaya çıkmaz.
• Kaza esnasında aracın belirli oranda hasar almış olması ve daha sonra onarımdan geçmesi zorunludur.
• Kaybedilen değerin talep edilebilmesi için sürücülerin kusur oranlarının yeterli düzeyde olması şarttır.
• Hasar alan parçaların veya bölgenin daha önceki bir kaza ile zarar görerek onarılmamış olması bir diğer kriterdir.
• Kaza tarihi itibariyle çok fazla süre geçmemiş olması gerekir.
• Mini onarım gerektiren haller, taleplerin karşılanması için yeterli değildir.

Belirtilen şartlar tam anlamıyla karşılanıyorsa değer kaybını tahsil etmek için başvuru süreci başlatılabilir. Konu ile ilgili olarak “Araç Değer Kaybı Başvurusu” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Şartlarının Karşılanmasından Sonra Süreç Nasıl İlerler?


Araç değer kaybı şartları tam olarak karşılanıyorsa zaman kaybetmeden gerekli başvuruları yaparak araç değer kaybı talebinde bulunmak oldukça önemlidir. Kazaya karışan kusurlu tarafın sigorta detayları biliniyorsa hazırlanacak evrakların bu firmaya gönderilmesi gerekir. Yasal olarak 15 günlük bir incelemenin ardından durum için yanıt alınması mümkündür. Eğer olumsuz dönüş alınırsa bir üst kurul ile iletişim kurulması büyük önem taşır.

Karşı tarafın sigortası ile ilgili ayrıntıları bilinmiyorsa doğrudan kendisiyle veya temsilcisi olan bir avukatla irtibat kurulabilir. Bu aşamada değer kaybı için gerekli koşulları sağladığınızdan mutlaka emin olmalısınız. Böylece herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan olması gereken ödemenizi çok daha rahat almanızın önü açılır. Bunun yanı sıra değer kaybı istekleriniz için belirli evraklarınızın da hazır olması son derece kritik bir konudur. İlk olarak kaza tespit tutanağının elinizde bulunması ve kaza anına ait farklı açılardan çekilen fotoğraflara sahip olunması gereklidir.

Aracınıza uygulanan tamirata ait detaylı fatura ve gerekli diğer belgeler hakkınızı alabilmenize katkıda bulunur. Değişen parçalar ile beraber işçilik giderlerinin yer aldığı belgeler, doğru bir rakamın hesaplanması açısından büyük öneme sahiptir. Sigorta şirketinin herhangi bir haksız itirazda bulunamaması da belgelerinizin doğruluğuna bağlıdır. Bilirkişi raporları ve faturalarınızın ayrıntılı biçimde doğru halde hazırlanması sayesinde hakkınızı almanız kaçınılmaz bir hale gelir. Böylelikle başta aracınızı satmak istediğiniz zaman olmak üzere ortaya çıkabilecek maddi sorunlardan rahatlıkla uzak kalmış olursunuz. Yetkili temsilciniz ise süreçlerin her bir adımında sizin yanınızda yer alarak, tedirginliklerinizi giderir. Makalemizde Malatya araç değer kaybı şartları konusunda bilgileri sizlerle paylaşmış bulunmaktayız. Diğer detaylar için web sitemizde yer alan iletişim kanalları üzerinden hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Sınır Dışı Etme Kararına Karşı İtiraz
    Sınır dışı (deport) avukatları, bulundukları ülkeden sınır dışı edilen kişilerin gereksinim duyacakları avukatlık hizmeti hususunda kendisinden danışmanlık alınacak uzman kişidir.
  • Trafik Kazasında Sigortadan Ne Kadar Para Alınır?
    Hukuk büromuza son zamanlarda gelen ziyaretçilerimizden sıkça trafik kazasında sigortadan ne kadar para alınır sorusu gelmektedir.
  • Pert Araç Bedeline İtiraz Davası
    Araç kaza durumlarında bir aracın kaza durumunda kullanılamaz hale gelmesine pert tabiri kullanılmaktadır. Bu durumda tazminat davalarına konu olan aracın pert olabilme oranı için en az %70 hasar almış olması şartı aranır.
Whatsapp