0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası2.10.2023

Ölüm halini içeren trafik kazalarına neden olan kişilerin hukuksal yönden yükümlülükleri ortaya çıkacaktır. Vefat eden kişilerin mirasçıların bu süre zarfında farklı davalar açma hakkı doğmaktadır. Hukuk bürosu olarak hem destekten yoksun kalma hem de manevi tazminat davası açmanız konusunda varlık göstermekteyiz. Kazaya neden olan araç sahibinin ve aracı kullanan şoförün bu mahkeme sürecinde yargılanması söz konusudur. Ancak bu tarz bir dava açma girişimindeyseniz bu kategoriye sigorta şirketlerini dâhil edemezsiniz. Ancak ölümlü trafik kazası tazminat davası dâhilinde bazı istisnai durumlar gelişebiliyor. Daha önceden yapılmış olan zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçenizde bu hakkınız bulunuyorsa sigorta şirketlerine yönelik işlem yapma talebinizi de iletebilirsiniz. Ölümlü trafik kazası tazminat davası hakkında detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümünden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı


Trafik kazalarının ölümle sonuçlanması sonrasında zararınızın karşılanması için dava açma hakkınız vardır. Hukuk danışmanlık bürosu olarak bu tip girişimlerinizin daha etkili ve sonuç veren türde olmasını desteklemekteyiz. Ölümlü trafik kazası tazminat davası hususunda sadece ölüm ve yaralanma gibi durumları ele almayarak, aynı zamanda oluşan maddi hasarları da göz önünde bulunduruyoruz. Açacak olduğunuz dava hem maddi hem de manevi anılacağından dolayı tüm zararlarınızı kapsayacak boyutta kalacaktır. Trafik kazaları neticesinde ölümün gerçekleşmesi halinde tazminat davası söz konusu olacaktır. Ancak bu süre zarfında bazı kriterleri bilmeniz için de hukuk büromuzla iletişim kurarak, bu konuya ilişkin detayları öğrenebilirsiniz. Kaza sonrasında ölüme sebebiyet verildiğinden ötürü hukuki bakımdan sorumluluklar da ortaya çıkacaktır. Ölümlü trafik kazalarıyla ilgili tüm haklarınızın savunulması için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası Açanlar


Trafik kazasında kişilerin hayatını kaybetmesi üzerine dava açmak gibi bir talebiniz varsa yakınlarından biri olmak durumundasınız. Ayrıca ölen kişinin desteğinden mahrum kaldığınızı belirterek, bu mağduriyetinizin giderilmesini isteyebilirsiniz. Ancak ölen kişinin ebeveynleri, çocukları, kardeşleri ya da ölen kişinin desteğine muhtaç olanlar bu davalara yönelebileceğinden dolayı söz konusu kriteri karşılama şartınız aranmaktadır. Ölümlü trafik kazalarında kimlerin dava açma hakkı olduğuyla ilgili detaylı bilgi için “Ölümlü Trafik Kazasında Kimler Dava Açabilir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ölümlü trafik kazası halinde sadece tazminat davası açılmayacağını bilmeniz gerekiyor. Hukuk büromuz cezai sorumluluk gerektiren bu tip olaylarda davaları takip edecektir. Taksirle ölüme sebebiyet verme iddiasıyla dava süreci başlayacak ve maddi ile manevi tazminat davaları da aynı nedenle açılacaktır.
 

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası Kime Karşı Açılmaktadır?


Hukuk bürosu olarak ölümle sonuçlanan trafik kazalarına dair dava işlemlerini iki farklı kişi ya da kuruluşa yönelik açılacağını bilmenizde yarar var. Gelişen trafik kazası sonrasında dava açabileceğiniz şahıs ve kuruluşları şu şekilde ifade etmemiz mümkündür.

- Kusurlu olan araç sürücüsü
- Sigorta şirketleri
 

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı İçin Gerekli Evraklar


Trafik kazasının yaşanması halinde dava sürecine dâhil olmanız için muhakkak bazı belgeleri sunmanız gerekir. Hukuk büromuz da bu hususta sizlere yardımcı olarak bu belgeleri bir an önce tamamlamanızı sağlayacaktır. Eksiksiz bir biçimde bu evrakları sunduktan sonra dava süreci başlayacaktır.

- Trafik kazasına dair kasa tespit tutanakları
- Ölüm muayenesi raporları
- Aile nüfus kayıt örnekleri
- Veraset ilamları
- Ölen kişinin gelir durumunu gösteren evraklar
- SGK gelirini belirten belgeler
- Kazaya ilişkin diğer belgeler

Ölümlü Trafik Kazasına Hangi Mahkemeler Bakar?


Hukuk bürosu olarak bu tip olaylarla karşı karşıya kaldığınızda yasal süreci başlatmak için farklı mahkemelerin devreye gireceğini biliyoruz. Bu hususta;

- Gerçek ya da tüzel kişilerin ikametgah adresindeki yerel mahkemeler
- Trafik kazasının gerçekleştiği konumda yer alan mahkemeler
- Trafik sigortası şirketini davada taraf olarak göstereceğiniz zaman şirket merkezinin olduğu yerde bulunan mahkemeler devreye girecektir.

Dava sürecinde görevli olan mahkemeler ise Asliye Hukuk ya da Ticaret Mahkemesi olacaktır. Ölümlü trafik kazası tazminat davaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için web sitemizden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp