0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ölümlü Trafik Kazasında Karşı Taraftan Neler Talep Edilebilir? 8.10.2023

Trafik kazalarının ölümle sonuçlanması sonrasında mağdur olan taraflar zararlarını tazmin etmek adına mahkeme yoluna gidecektir. Avukatlık bürosu olarak bu noktada tüm bilinmesi gerekenleri ve ne şekilde bir yol izleneceğini ifade edecektir. Ayrıca profesyonel bir biçimde hareket ederek, bu sürecin en uygun biçimde işleyeceğini de belirtecektir. Ölümlü trafik kazasında karşı taraftan neler talep edilebilir konusu etrafında da bilgilendirici bir tutum takınacaklardır. Ayrıca bu konuda kimler hangi haklara sahiptir konusunda daha detaylı bilgi için “Ölümlü Trafik Kazasında Kimler Dava Açabilir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ölümlü trafik kazalarının gelişmesi sonrasında oluşan mağduriyeti ortadan kaldırmak adına maddi ve manevi tazminat davaları açılacaktır. Bu kazadan sorumlu olan kişi ya da kuruluşlara bağlı olarak bazı zararları temin etme yolu mahkeme evresiyle izlenecektir.

1. Manevi Tazminat
Trafik kazası sonrasında ölen kişilerin ailesi ve yakınlarının psikolojik etkilerinin giderilmesine yönelik verilen tazminat olacaktır. Ölen kişinin birinci dereceden yakınları ölüm sonrasında bu tip taleplerde bulunabilir.
2. Cenaze ve tedavi masrafları
Ölümlü trafik kazalarının meydana getirdiği maliyetleri karşılamak adına tazminat davası açma hakkına sahip olacaktır. Bu hususta cenaze giderleri ve tedavi masrafları devreye girecek türde olacaktır.
3. Destekten yoksun kalma tazminatı

Trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin desteğinden mahrum kalanlar için bu tazminat türü devreye girecektir. Ölen kişinin ailesi ve sevdikleri adına mali desteği yok edeceğinden dolayı bu tazminat türü gündeme gelecektir. detaylı bilgi için "Destekten Yoksun Kalma Tazminatı" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.
Ölümlü trafik kazaları ile ilgili detaylı bilgi ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.


Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Alabilmek İçin Gerekli Belgeler


Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına bağlı tazminat davalarını açmak için bazı evrakları mahkemeye iletmek gerekecektir. Bu belgelere bağlı olarak tazminat oranının daha da net bir biçimde hesaplanması söz konusu olacaktır.

1. Trafik kazasının nasıl geliştiğine dair tutanak
2. Ölüm muayene raporları
3. Aile nüfus kayıt örneği
4. Veraset ilamı
5. Vefat eden kişinin gelirini gösteren evraklar
6. SGK geliri var ise gelirin değerini gösteren belgeler
7. Tanık raporları
8. Kaza fotoğrafları

Bu belgeler ışığında tazminat davası açılmış olacaktır. Ayrıca bu belgelerin temel niteliği hatalı olan tarafı bulmak ve zararları karşılamak yönünde olacaktır. Mahkeme tarafından gerek görüldüğü zamanlarda başka belgelerin talep edilmesi de söz konusudur. Ölümlü trafik kazası sonrasında açılacak tazminat davası ile ilgili hazırlanması gereken belgeler hakkında danışmanlık hizmeti almak için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.


Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Oranı Nasıl Belirlenir?


Ölümlü trafik kazalarına dair maddi ve manevi tazminat oranlarının belirlenmesi konusunda bazı hususlar öne çıkmaktadır. Avukatlık bürosu olarak bu noktada belli başlı kriterleri istemekteyiz. Ölen kişinin yaşı, kazadaki haklılık durumu, maaşı ve pasif çalışma yılı gibi detayların bu süreçte lazım olduğunu ifade etmekteyiz.
Trafik kazası geçirerek ölen kişilerin var olan tarihteki yaşı sonrasında daha ne kadar yaşayabileceği gibi hesaplamalar yapılmaktadır. Bununla beraber ölen kişilerin daha genç olması halinde tazminat oranı da artış gösterecektir. Tazminat oranları hakkında daha detaylı bilgi için “Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Oranı Nasıl Belirlenir” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kazalardaki haklılık durumu da tazminat seviyesini ciddi manada etkilemektedir. Ölen kişinin kazada asıl hatalı olan taraf olması halinde tazminat oranı ciddi manada düşüş gösterecektir. Ölen kişilerin maaşları ve pasif çalışma durumları da tazminat halini etkilemektedir. Kişilerin almış olduğu maaşların yüksek olması halinin tazminat oranını arttırması da mümkün olacaktır. Benzer bir biçimde ölen kişilerin pasif çalışma yılı için de bu durumda aynı oranda artış göstermede yeterli olacaktır.

Ölümlü trafik kazalarına bağlı tazminat oranı değişkenlik göstermektedir. Bu kriterlerin her biri mahkeme tarafından ele alınacağından dolayı her bir kriterin önemli olduğundan bahsetmek söz konusudur. Bu tazminat oranlarına bağlı olarak trafik kazasında hayatını kaybeden kişilerin ailesi ve yakınlarına bağlı olarak hayatlarını idame ettirmeleri açısından önemli olacaktır. Kendilerine maddi destek sağlamak açısından mahkeme tarafından bu süreç işleyecektir. Trafik kazalarıyla ilgili tüm hukuki süreçler hakkında detaylı bilgi ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Minibüs Kazası Sonrası İtirazın İptali Emsal Karar
    Minibüs Kazası Sonrası İtirazın İptali Emsal Karar hususlarını içeren kapsamlı bir içerik daha sizlerle, inceleyebilir, benzeri hususlarda profesyonel destek alabilmek için hukuk büromuza başvurabilirsiniz.
  • Kaçak Elektrik Tespit Tutanağı Emsal Karar
    Kaçak Elektrik Tespit Tutanağı Emsal Karar içeriği sizlerle. İlgili karara göz gezdirebilir ve aklınıza takılan tüm hususlar için hukuki destek almak adına bize ulaşabilirsiniz.
  • İzmir Araç Değer Kaybı Karşılama Avukatı
    Araç değer kaybı avukatı denildiğinde Türkiye´ nin en iyilerini barındıran hukuk büromuz, son derece profesyonel çalışma yöntemiyle kazanılamaz denilen davaları dahi başarıyla sonuçlandırmıştır.
Whatsapp