0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ölümlü Trafik Kazasında Kimler Dava Açabilir?29.9.2023

Trafik kazası sonrasında kişilerin hayatını kaybetmesi halinde mağdur olan kişiler olacaktır. Bununla beraber avukatlık büromuzla iletişime geçilmesi durumunda gerekli cezai ve tazminat davalarına dair süreçler başlayacaktır. Genel olarak ölümlü trafik kazasında kimler dava açabilir hususunda da sorular yöneltilecektir. Bu hususta ölen kişinin eşi, annesi, babası, çocukları, torunları, nişanlısı ya da maddi destek sağladığı kişiler bu tip işlemlerin içerisinde giriş yapabileceklerdir. Ancak ne türde faaliyet göstereceklerini bilmeleri konusunda avukatlık büromuza yönelik taleplerini iletmeleri gerekecektir. Bununla beraber maddi ya da manevi tazminat davasını açarak, karşı tarafın var olan mağduriyetlerini gidermeleri konusunda mahkemeye yöneleceklerdir. Web sitemizin iletişim bölümünden bizimle irtibata geçerek ölümlü trafik kazaları ile ilgili hukuki destek ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca ölümlü kazalara ait tazminat oranları ile ilgili detaylı bilgi almak için “Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Oranı Nasıl Belirlenir” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.
 

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası


Ölümlü trafik kazalarından dolayı zararlar mutlaka ortaya çıkacaktır. Ayrıca bu zararlardan maddi ve manevi olarak etkilenen kişiler de tazminat davası açma hakkına sahip olacaktır. Sorumlu olan kişi ya da kurumlara yönelik tazminat davaları zararları tazmin etmek adına açılacaktır.

1. Manevi tazminat davaları
Ölen kişilerin ailesi ya da sevdikleri psikolojik mağduriyetlerini gidermeleri için manevi tazminat hakkına sahip olacaklardır. Ölüm sonrasında ortaya çıkan acı, keder ve ıstırap gibi duyguları yaşamaları halinde bu yönde taleplerde bulunacaklardır.
2. Cenaze ve tedavi masrafları
Ölümlü trafik kazalarının sonrasında gelişen maliyetleri hatalı olan tarafın karşılaması adına ölen kişinin birinci dereceden yakınları dava sürecine geçiş yapacaktır. Bu süre zarfında cenaze masrafları ve tedavi giderleri gibi maddi tazminat davaları açmaları gibi bir durum ortaya çıkmaktadır.
3. Destekten yoksun kalma tazminatı
Ölen kişinin maddi destekte bulunduğu kişiler de tazminat davası açmaktadır. Ölen kişinin destek verdiği bu kişiler destekten mahrum kalacağından dolayı bu durumu telafi etmesi konusunda kusurlu olan taraftan şikâyetçi olarak mağduriyetinin giderilmesini talep edecektir. Ölümlü trafik kazaları ile ilgili uzman avukatlarımız ile görüşmek için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.


Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Almak İçin Avukat


Ölümlü trafik kazalarının sonrasında tazminat davası açmak ve zararları gidermek isteyenler için avukat son derecede önemli bir husus olmaktadır. Ayrıca ölümlü trafik kazasında kimler dava açabilir konusu dâhilinde de her bir yetkili kişi büromuza yönelerek sonuç alacaktır. Bu dönem ölen kişiler için son derecede zorlu bir süreç olduğundan dolayı ölen kişilerin herhangi bir hak kaybının içerisinde olmamaları noktasında avukatlık büromuzun uzmanları destek vermektedir.
Avukatlık bürosu olarak ofisimizde uzman trafik avukatları ve danışmanları hizmet verecektir. Bu sayede de tüm hukuksal desteği tüm müvekkillerimize sağlamaktayız. Ölümlü trafik kazası gibi hususlarda sizlere yardımcı olarak gerekli danışmanlık hizmetini titizlikle sunuyor olacağız.


Ölümlü Trafik Kazasının Cezası Paraya Çevrilir mi?


Trafik kazası sonrasında gelişen ölüm haline bağlı olarak cezai yaptırımlar da gündeme gelecektir. Ölen kişinin tek kişi olması durumunda yargılama işlemleri Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından yapılmaktadır. Ancak söz konusu trafik kazalarında birden fazla ölüm ya da yaralanma olması halinde bu mahkeme Ağır Ceza Mahkemesi içerisinde yer alacaktır. Ölümlü trafik kazalarının gelişmesiyle beraber alınacak olan cezaların en üst limiti 7 yıl olarak ifade edilmektedir. Ayrıca hapis cezalarının paraya çevrilmesi hali de ancak sürücülerin kusursuz olmasına bağlı olarak gelişecektir.

Suçların kasten işlenmesi halinde ve 1 yıldan uzun süreli olarak ceza alınması durumunda para cezasına dönüştürülmesi söz konusu olmayacaktır. Ancak mahkeme sonrasında 1 yıldan daha az ceza alındığı karara bağlandıysa paraya çevrilmesi hali gelişecektir. Trafik kazalarında meydana gelen ölümler de taksirle ölüm suçunu kapsamaktadır. Ölümlü trafik kazalarından sonra mağdur olmamak adına hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz. Uzman avukatlarımız, davanızı en ince ayrıntısına kadar takip ederek haklarınızı sonuna kadar titizlikle savunacaktır. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuzla iletişime geçebilirsniz.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Bilecik Araç Pert Değeri Hesaplama
    Pert kavramı halk arasında sıklıkla duyulur. Aracın pert olması demek hasarlı ve onarıma muhtaç halde olması demektir.
  • Ankara Değer Kaybı Tazminatı Başvurusu
    İki aracın karıştığı bir kazada araçlarda oluşan maddi hasarlar nedeniyle araç değer kaybı kavramı ortaya çıkmaktadır. Kaza sonrası oluşan hasarın tamir edilmesi araç değer kaybı oluşmasına engel olmamaktadır.
  • Giresun Hasar Değer Kaybı Avukatlığı
    Hasar değer kaybının hesaplanması ve gerekli şartların taşınması kayıp başvurusu için önem teşkil eder. Bu yasal süreç bazen zor ve karmaşık bir hal alabilir.
Whatsapp