0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ölümlü Trafik Kazasında Ölen Kişinin Ailesinin Hakları Nelerdir?5.10.2023

Ölümlü trafik kazası geliştiğinde sadece cezai davalar işlemeyecek aynı zamanda birinci dereceden akrabalar da tazminat davası açma hakkına sahip olacaktır. Avukatlık büromuz olarak bu tip bir durumla karşı karşıya kaldığınız hallerde sizlere en uygun yönlendirme desteğini vermekteyiz. Ayrıca hak ettiğiniz durumlarda maddi ve manevi tazminat dava süreçlerinde yanınızda yer almaktayız. Bu konuyla alakalı daha detaylı bilgi için “Destekten Yoksun Kalma Tazminatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Trafik kazasında mağdur olan tarafların haklarını korumak önemli olacaktır. Ölümlü trafik kazasında ölen kişinin ailesinin hakları nelerdir konusu dâhilinde de birtakım sorular gelişme göstermektedir. Bu sorular ışığında kazada vefat eden kişinin maddi ve manevi olmak üzere hasar alan yakınlarının tazminat alma hakkı ortaya çıkmaktadır. Vefat eden kişinin eşi, annesi, babası, çocukları, kardeşleri, nişanlısı ve destek verdiği kişiler oluşan zararı tazmin etmek adına dava açma imkânını elinde tutmaktadır. Ölümlü trafik kazası sonrasında oluşabilecek tazminat haklarınız için web sitemizde yer alan iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.


Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası


Motorlu taşıtların yaya, araç, nesne ya da hayvana çarpması sonrasında trafik kazası durumu oluşmaktadır. Trafik kazalarında ölüm halinin gelişmesi halinde mağdur olan taraf kazaya sebebiyet veren kişilere maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına erişmektedir. Eğer kazaya sebebiyet veren kişilerin kusurlu olması durumunda bu tip davalardan sonuç almak mümkün olacaktır. Ölümlü trafik kazasında ölen kişinin ailesinin hakları nelerdir gibi bir durum da bu hususta gelişecektir. Ayrıca hayatını kaybeden kişinin ailesinin tazminat alması durumunda belli başlı belgeleri sunması gerekmektedir. Avukatlık bürosu olarak bu konuya ilişkin net bir bilgi akışı sağlamaktayız. Daha detaylı bilgi için “Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

• Ölüm muayene raporları
• Veraset ilamı
• Trafik kazası tespit tutanağı
• Aile nüfus kayıt örneği
• Vefat eden kişinin gelir durumunu gösteren belgeler
• SGK’lı olması durumunda gelirin değerini gösteren belgeler
• Kaza fotoğrafları
• Tanık ifadeleri

Ölümlü trafik kazası ve tazminat davaları ile ilgili detaylı bilgi ve hukuki destek almak için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.

 

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar?


Tazminat davasının oranlaması belli faktörlere bağlı olarak gelişmektedir. Avukatlık bürosu olarak da bu hususta detaylı bilgileri vererek, tahmini rakamları sizlere iletmekteyiz. Bu aşamada belli başlı kriterler tazminat oranlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor.
• Mağdurun kazadaki durumu (yaya, yolcu ya da sürücü)
• Gerçekleşen kaza türü (yaralanmalı, ölümlü, maddi hasarlı)
• Kaza tarihi
• Tarafların kusur dereceleri
• Kazadaki yaralanma durumları (ölüm, organ kaybı, kesilmeler, kırılmalar, duyu kayıpları)
• Kaza tarihinde mağdur olanların gelir belgeleri

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?


Avukatlık bürosu olarak trafik kazasında oluşan mağduriyetiniz üzerine hesaplamaları nasıl yapacağınıza dair bilgilendirmeleri de sağlamaktayız. Bu sayede de bu oran nezdinde maddi ve manevi olarak mağduriyetinizi tazmin etmeniz mümkün olacaktır.
Ölümlü trafik kazasının gelişmesi durumunda ilk olarak vefat eden kişinin cenaze ve tedavi masrafları ele alınacaktır. Ayrıca kişilerin bu süre zarfında yaşı ve aylık geliri gibi durumlar da gündeme gelecektir. Yaşı daha genç olan ölen kişinin tazminat oranı daha da yüksek seviyede kalacaktır. Ayrıca aylık maaş oranı ne derecede artarsa tazminat oranı da benzer bir biçimde yükselecektir.

Tazminat davasını sadece birinci dereceden olan yakınlar açacaktır. Ayrıca ölen kişiden destek alan kişilerin vefat üzerine mağdur olmamaları adına da bu dava sürecini başlatma hakları vardır. Bu tip detayları avukatlık büromuz yardımıyla kolay bir biçimde öğrenebilirsiniz. Ölümlü trafik kazasına bağlı olarak maddi ve manevi tazminat davalarını nasıl açacağınıza dair net bir şekilde bilgi almanız bu şekilde mümkün olacaktır. Genel olarak bu hususta yardımcı olarak dava sürecinin takipçisi konumunda kalmaktayız. Ölümlü trafik kazaları sonrasında oluşabilecek tazminat haklarınızla ilgili detaylı bilgi ve hukuki destek almak için hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp