0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Alabilmek İçin Gerekli Belgeler14.10.2023

Trafik kazasının ölüme sebebiyet vermesi üzerine ortaya ciddi mağduriyetler çıkabilecektir. Bu mağduriyetleri giderme konusunda avukatlık büromuz da gerekli hizmetleri vererek, maddi ya da manevi tazminat davaları açmanız konusunda destek olacaktır. Ancak bu hususta ne şekilde hareket etmeniz gerektiğini de bilmenizde yarar var. Kusur oranı ve tazminat seviyesi gibi durumların da mahkeme esnasında hesaplanacağını atlamamanız gerekiyor. Ölümlü trafik kazasında tazminat alabilmek için gerekli belgeler ışığında bu tip hesaplamalar yapılarak, mağduriyetinizin giderilmesi amaçlanmaktadır. Web sitemizin iletişim bölümünden hukuk büromuza ulaşarak detaylı bilgi ve hukuki destek alabilirsiniz.
Avukatlık büromuz da bu hususta sizi en doğru şekilde yönlendirdiğimizde ancak 1. derece akraba olmanız halinde bu dava sürecine giriş yapmanızın mümkün olduğunu belirtiyoruz.

• Trafik kazası tespit tutanağı
• Ölüm muayenesi raporu
• Aile nüfus kayıt örneği
• Veraset ilamı
• Vefat eden kişinin gelir durumu evrakları
• SGK gelir değerini belirten belgeler
• Kazayla ilgili diğer belgeler


Trafik Kazasında Araç Sahibinin Sorumlulukları


Trafik kazası her iki tarafın da ihmalleri sonrasında oluşmuş olabilir. Bu yüzden kanunlar tarafından belirlenen sürücü yükümlülükleri de gündeme gelmektedir. Bu hususta var olan yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediği mahkeme tarafından incelenerek, maddi ve manevi tazminat davaları karara bağlanacaktır. Ayrıca bu konuda “Ölümlü Trafik Kazalarında Karşı Taraftan Neler Talep Edilebilir” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra içinde bulunduğunuz durumla alakalı detayları görüşmek üzere web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz. Bu noktada tazminat almak için avukat büromuz da sizlere gereken bilgilendirmeyi sağlayacaktır.

• Araç sahiplerinin sigorta poliçesi geçerliliğinin olması durumunda bu tarz kazaları şirketlere bildirme zorunluluğu vardır. Bu bildirim esnasında muhakkak istenen evrakları da iletmelidir.
• Sigorta yaptıran kişilerin kaza sonrasında gelişen hasarı daha da yüksek göstermemesi önemlidir. Bu tarz girişimlerde bulunma halinde sigorta feshinin iptali söz konusu olacaktır.
• Kaza sonrasında sigortalı olan kişinin zarardan dolayı tazminat davasında taraf olması halinde sigorta şirketine derhal geri bildirimde bulunması önemlidir. Şahsına iletilen ihbarname ve diğer bilgileri sigorta şirketine ulaştırmasında yarar vardır.
• Araç sahibi kazanın geliştiğine dair bilgilendirmeleri kısa süre içerisinde sigorta şirketine yapmalıdır. Ayrıca bu kaza esnasında ne tip hasarların geliştiğini de detaylı bir biçimde aktarmalıdır.
• Kazaların oluşmasıyla beraber tutanak tutmak şarttır. Tutanak tutma sürecinde araç sahibinin arabasını muhakkak güvenli bir bölgeye yönlendirmesi tavsiye edilmektedir.


Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar?


Ölümlü kaza sonrasında açılacak olan maddi ve manevi tazminat davaları doğrultusunda avukatlık büromuzdan da yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu maddi manevi tazminat davalarının poliçeye uygun olması halinde sigorta şirketleri tarafından karşılanacağını da bileceksiniz. Zorunlu trafik sigortası da belli başlı konularda kapsayıcı bir tutum takınmaktadır. Böylelikle herhangi bir ödeme hallerinde hatalı olan tarafın üzerindeki maddi külfeti kaldıracaktır.

1. Kişilerin ölüm ve tedavi masrafları
Hasarın meydana geldiği kazalarda her kişi için vefat ve tedavi giderlerine dair masraflar zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır.
2. Kaza ölüm ve tedavi giderleri
Kazada hayatını kaybeden her bir kişinin cenaze ve tedavi masrafları yine zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanacaktır.
3. Kazanın maddi giderleri ve bedelleri

Hasarın oluşması durumunda davacı olan tarafa ödenecek olan maddi zararların giderleri de zorunlu trafik sigortası kapsamında yer alacaktır. Ünsal Hukuk & Danışmanlık olarak ölümlü trafik kazasına dair tüm detayları öğrenmek ve ne şekilde hareket edeceğiniz konusunda bilgi almak mümkündür. Sizlere en doğru yönlendirmeleri yaparak dava sürecinde ne şekilde hareket edeceğinizi net bir biçimde göstereceğiz. Ölümlü trafik kazaları ile ilgili hukuki danışmanlık almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.   

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Karaman Araç Yıpranma Payı Avukatı
    Yaşanmış olan trafik kazaları sonucunda değer kaybı kusurlu taraftan talep edilir. Tanzimin eksiksiz bir şekilde tamamlanması için iyi bir araç yıpranma payı avukatından yardım alınmalıdır.
  • Van Hasar Değer Kaybı Alan Avukat
    Hasar değer kaybı kaza geçirmiş aracın tamir ve onarımından sonra ikinci el piyasasında değerinin düşmesine denir.
  • İstanbul Araç Değer Kaybı Başvurusu
    Araç değer kaybı sürecinde dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat edildiği taktirde araçlarınız için değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz.
Whatsapp