0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat İçin Avukat19.10.2023

Trafik kazalarının ölümle sonuçlanması halinde mağdur taraflar taleplerini belirtmek adına dava sürecini başlatacaktır. Bununla beraber ölümlü trafik kazasında tazminat için avukat konusu dâhilinde de harekete geçmekte yarar vardır. Tazminat davasının nasıl açılacağı ve bu süreçte nasıl hareket edileceği konusunda avukatların en doğru ve hukuki yönlendirmeler içerisinde olması söz konusudur. Ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazalarının gelişmesi halinde mağdur olan tarafların tazminatların karşılanması noktasında bu avukatlar yardımcı olmaktadır. Özellikle konuya hâkim olan avukatlara yönelmekle birlikte gerekli işlemlerin sonuçlanması sağlanacaktır. Bu sayede tazminat ve benzeri tüm hakların tam olarak alınabilmesi de mümkün olacaktır. Hukuk büromuz da bu tarz trafik kazalarına bağlı gelişen tüm davalarda adil ve adli yardımları sizlere sunmaktadır. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Trafik kazaları sonrasında ölüm ya da yaralanma hali geliştiğinde avukatlar, genel olarak kusurlu olan tarafın cezalandırılmasına yönelmektedir. Ayrıca ölümlü trafik kazasında tazminat için avukat hususunda mağdur olanların kayıplarının giderilmesinde etkili olmaktadır. Özellikle ölümlü trafik kazalarında avukatların tazminat davalarında daha çok yardımcı olduğu öne çıkmaktadır. Bu şekilde dava açan kişilerin mağdur olma durumlarına bağlı olarak tazminat düzeyleri de belirlenmektedir. Ölümlü trafik kazalarından sonra talep edilecek haklarla ilgili detaylı bilgi için “Ölümlü Trafik Kazasında Karşı Taraftan Neler Talep Edilebilir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.


Ölümlü Trafik Kazalarında Tazminat


Ölümlü ya da yaralanmalı tazminat davalarına hukuk bürosu olarak bakarak tüm maddi hasarın giderilmesine yönelik çalışmalar yapmaktayız. Özellikle kaza esnasında hayatını kaybeden mağdurların mirasçısı durumunda olan kişiler kazaya neden olanlara tazminat davası açma hakkına sahiptirler. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında sadece mirasçı pozisyonunda olan kişilerin bu hakları varlık göstermektedir. Ölümlü trafik kazalarından sonra oluşabilecek tazminat hakları konusunda detaylı bilgi için “Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Trafik kazalarının genelinde bu olayların yaşanma biçimi ve kazadaki kusur oranlarına göre tazminatlar farklılık gösterecektir. Avukatlarımız öncelikli olarak bu tip bir durum yaşandığında sigorta şirketleriyle iletişime geçerek, davaya gerek olmadan çözüm arama eğilimine gireceklerdir. Ölümlü trafik kazalarında mağdur olan tarafın tazminat davasına yönelmesi halinde muhakkak avukatlarımızdan yardım alınmalıdır. Davanın açılma süreci ve tazminat isteklerinin iletilmesi konusunda avukatlarımız devreye girecektir. Uzman avukatlarımız sayesinde mağduriyetin giderilmesi konusu oldukça uygun bir biçimde gelişecektir. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişime geçerek hukuku destek ve danışmalık hizmeti alabilirsiniz.


Trafik Kazalarında Tazminat Talep Etme Şartları


Trafik kazalarının yaralanmalı ya da ölümlü gerçekleşmesi durumunda mağdur olan tarafın tazminat alması için öncelikli olarak sürücü tarafının kusurlu olması gerekir. Ayrıca mağdur olan tarafın aleyhine bir gelişmenin yaşanması halinin söz konusu olması önemli olacaktır. Bu tarz trafik kazaları sonrasında tazminat davası açmaya hak kazanmak için öncelikli olarak sürücülerin hukuka aykırı hareketlerde bulunması ve tazminat davasına sebebiyet verecek bir kusuru bu olgu içerisinde barındırması önemlidir. Bu tip durumlarda ihmal gelişeceğinden ötürü karşı tarafın tazminat davasını açma olanağının olması durumu gelişecektir.

Trafik kazalarında tazminat davasının açılmasında öncelikli olarak suçun niteliğine bakılacak ve suç durumuna bağlı olarak tazminat oranı verilecektir. Avukatlarımız bu süreçlerde her zaman müvekkillerinin yanında yer alarak, tazminat davalarından önemli ölçüde sonuç almalarını destekleyecek konumda kalacaktır.


Trafik Kazalarında Maddi ve Manevi Tazminat


Trafik kazasının oluşması sonrasında kaza geçiren kişiler hayatını kaybetmemesine karşın yaralanmışsa da karşı tarafa tazminat davası açabilecektir. Bizzat kendisi bu süreçte maddi ve manevi tazminat davalarına avukatlarımız aracılığıyla yönelecektir. Ancak trafik kazası sonrasında ölen kişilerin sadece birinci dereceden olan aile yakınları bu hakka sahip olacaktır. Ölen kişinin mirasçıları tarafından maddi ve manevi tazminat davası hususunda harekete geçilecektir. Detaylı bilgi için “Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Nedir?” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Avukatlarımız aracılığıyla maddi manevi tazminat davalarına yönelik faaliyet göstereceksiniz. Bu hususta karşı tarafta yer alan sürücülerin yanı sıra araç sahiplerinin ve sigorta şirketlerinin taraf olması mümkündür. Davacı ve davalılar da olayın gidişatına göre çeşitlilik gösterecektir. Trafik kazalarından sonra oluşabilecek hak mahrumiyetlerinizi sonuna kadar geri alabilmek için şimdi bize ulaşabilirsiniz.
 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadardır?
    Yaşanan trafik kazalarında maddi hasarların yanı sıra yaralanma, ölüm, travma gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Tüm bu durumlar için maddi ve manevi olarak tazminat talep edilebilmektedir.
  • Üçüncü Kişilere Ait Kişisel Veriler Hakkında İlke Kararı
    Veri sorumluları tarafından kişilerin telefon numarası, e-posta adresi gibi iletişim kanallarına Kanuna aykırı şekilde gönderilen üçüncü kişilere ait kişisel veriler hakkında Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 22/12/2020 Tarihli ve 2020/9
  • İflasın Ertelenmesi Davası Yargıtay Kararı
    İflasın Ertelenmesi Davası Yargıtay Kararına sitemizden erişebilir ve benzer durumlar için alanında uzman avukatlarımızdan hemen bilgi ve destek alabilirsiniz.
Whatsapp