0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Oranı Nasıl Belirlenir?24.9.2023

Ölümlü trafik kazalarına dair tazminat davası sürecine girdiğinizde avukatlık büromuzdan gerekli bilgilendirmeleri temin edebilirsiniz. Bu süre zarfında sizlere detaylı bilgi akışı sağlanacaktır. Özellikle ölümlü trafik kazasında tazminat oranı nasıl belirlenir konusu dâhilinde net bilgileri sizlere aktarmaktayız.

Ölümlü kazalarda tazminat oranının belirlenmesi konusunda bazı kriterler göz önünde olacaktır. Genel olarak bu oranın belirlenmesi hususunda vefat eden kişinin yaşı, kazadaki kusurluluk oranı, maaşı ve pasif çalışma yılı gibi konular gündeme gelecektir. Kazada hayatını kaybeden kişinin yaşı, kazanın oluşmaması halinde daha ne kadar yaşayabileceği gibi bir konu için gerekli olacaktır. Bu yüzden ölümlü trafik kazalarında hayatını kaybeden kişilerin genç olması durumunda tazminat oranı daha yüksek olacaktır.

Kazadaki haklılık ve kusur oranları da tazminat değerini ciddi manada etkiler. Kazada ölen kişilerin asli kusurlu olması halinde tazminat daha da düşük seviyede seyredecektir.
Hayatını kaybeden kişilerin maaş aralığı ve pasif çalışma zamanı da tazminat düzeyini etkilemektedir. Maaş oranı yükseldikçe tazminat bedelleri de artış gösterecektir. Ayrıca kişilerin pasif çalışma yılı için de bu durum geçerli olacaktır.

Ölümlü kazalarda tazminat oranları bu etmenlere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Avukatlık bürosu olarak ölümlü trafik kazasında tazminat oranı nasıl belirlenir konusu dâhilinde bu ölçütleri sizlere sunmaktayız. Böylelikle birinci derece yakın olmanız halinde tazminat davası açmanız konusunda bu kriterlerle karşı karşıya kalacağınızı belirtmekteyiz. Ölümlü trafik kazası tazminat oranları hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümünden hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yaralanmalı trafik kazalarında oluşabilecek tazminat hakkı için “Ankara Trafik Kazası Tazminat Davası” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.


Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası


Ölümle sonuçlanan trafik kazaları yaşandığında avukatlık büromuzdan etkin bir biçimde yardım alabilirsiniz. Böylelikle oluşan zarar ve mağduriyetlerinizin giderilmesini oldukça hızlı bir biçimde karşılayarak, sorumlu olan kişi ya da kurumlardan zararları talep etmek adına girişimlerde bulunmaktayız. Açacağımız tazminat davalarında şu hususlara yönelik hareket etmekteyiz.

1. Manevi Tazminat
Kaza sonrasında ölen kişilerin yakınları ve ailesinde gelişen ruhsal etkilerin giderilmesi konusunda bu tazminat devreye girecektir. Ölen kişinin yakınları yaşadıkları olumsuz duyguların nedeniyle bu tip tazminatları talep etme hakkına sahiptir.
2. Cenaze ve Tedavi Masrafları
Ölümlü trafik kazası sonrasında ortaya çıkan giderleri karşılamak adına kusurlu olan taraftan maddi tazminatlar talep etmek mümkün olacaktır. ,
3. Destekten Yoksun Kalma Tazminatı
Ölen kişilerin yakınlarının destek alma durumunun olmaması halinde bu tazminat davası açılacaktır. Ölen kişilerin sevdikleri ve yakınlarının hayatlarını aksama yaşamadan idame ettirmeleri hususunda mali desteği almaya devam etmelerinde bu tazminat davası devreye girecektir. Avukatlık bürosu olarak bu yönde bir dava sürecini de sizler için başlatabilmekteyiz. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz.


Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Alabilmek İçin Gerekli Belgeler


Hukuk bürosu olarak ölümü trafik kazası sonrasında yakınlarınızı kaybetmeniz halinde ne şekilde hareket edeceğinizi belirtiyoruz. Ayrıca bu süreç esnasında bazı belgeleri bir araya getirmekte yarar var. Dava sürecinin bir an önce başlaması ve gerekli incelemelerin derhal sonlandırılması konusunda her bir evrak önemli bir yer tutuyor. Ayrıca alınacak olan maddi ve manevi tazminat oranının hesaplanması konusunda da bu evraklar önem teşkil ediyor.
1. Trafik kazası tespit tutanakları
2. Ölüm muayene raporu
3. Aile nüfus kayıt örneği
4. Veraset ilamı
5. Ölen kişinin gelir durumunu gösteren evraklar
6. SG gelirlerini gösteren belgeler
7. Kazayla ilgili diğer belgeler (şahit ifadeleri, kaza fotoğrafları)
Bu belgeler ışığında avukatlık büromuzla ortak hareket etmek mümkün olacaktır. Kusurlu olanların belirlenmesi ve tazminat oranının netleşmesi konusunda her bir belgenin ne kadar önemli olduğunu da unutmamak gerekir. Ölümlü trafik kazası tazminatı ile ilgili şimdi hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz. 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp