0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Ordu Araç Değer Kaybı Hesaplama21.4.2024

Trafik kazaları, tüm araç sahiplerinin en çok çekindiği konular içerisinde yer alır. Her ne kadar trafik kurallarına tam anlamıyla uyuyor olsanız bile karşı taraftaki diğer sürücüler nedeniyle aracınızın zarar görme olasılığı bulunur. Böyle durumlarda hukuki haklarınızı biliyor olmanız son derece önemlidir. Bu makalemizde Google üzerinde Ordu araç değer kaybı hesaplama ile ilgili yapacağınız araştırmalara net ve anlaşır cevaplar sunacağız.

Hesaplama işlemlerinin baştan sona tüm süreç içerisinde kusursuz bir şekilde yapılması gerekir. Kaza öncesi araç değerinin tespit edilmesi ve hemen ardından oluşan hasar nedeniyle gerçekleştirilen onarımın ayrıntıları son derece önemlidir. Onarım sonrasında mevcut değerin azalması kaçınılmaz olduğu için tam anlamıyla eksiksiz bir hesaplama yapılması şarttır. Bu sayede sigorta şirketi veya kazanın hatalı tarafından zararlarınızın karşılanması mümkün hale gelir. Aynı zamanda tüm belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması hususunda avukatınıza fazlasıyla önemli bir görev düşer. Konu ile ilgili olarak “Araç Değer Kaybı Karşılama Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Değer kaybı hukuku ile ilgili tüm konularda detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?


Aracınızın yaşadığı değer kaybı, temsilciniz sayesinde kayıt altına alınır ve haklarınız tamamen korunur. Hukuki süreçleri çok iyi bilen ve sizi olması gerektiği gibi yönlendiren uzman avukatlarımız sayesinde herhangi bir zararla karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu yüzden kazanın hemen sonrasında hukuk büromuza ulaşarak, konu hakkında hızlıca destek almaya başlamalısınız.

Ordu Araç değer kaybı hesaplama işlemleri, oldukça önemli olan teknik çalışmalar aracılığıyla tamamlanır. Öncelikle hasar almış olan bölgenin daha önce herhangi bir onarım görüp görmediğine bakılması gerekir. Aynı zamanda karşı tarafın kusur oranı doğrultusunda karar verilmesi çok önemlidir. Daha sonra tespit edilen hususlar kayıt altında belgelendirilir. Bunun yanı sıra hesaplama işlemleri için net rakamın belirlenmesi noktasında dikkate alınan bazı kriterler şunlardır:

• Aracın modeli ve markası
• Aracın tüm özellikleri
• Kaza nedeniyle meydana gelen hasarın detayları
• Kaza sonrasında gerçekleştirilen onarım işlemleri
• Aracın yaşı ve bulunduğu kilometre

Doğru kriterler eşliğinde tamamlanacak hesaplama aracılığıyla değer kaybınızın tamamını tahsil etmeniz fazlasıyla kolaylaşır. Bu sayede özellikle satış sırasında meydana gelebilecek tüm zararlardan sıyrılmış olursunuz. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak hukuki destek alabilirsiniz.


Araç Değer Kaybı Davası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?


Aracınızda meydana gelen değer kaybının tanzim edilmesi noktasında öncelikle sigorta şirketi ile temasa geçmeniz çok önemlidir. Gerekli belgelerin iletilmesini takiben yaklaşık 15 gün içerisinde şirketin tarafınıza geri dönüş yapması zorunluluğu bulunur. Bu aşamada sürenin geçmesi veya başvurunuzun reddedilmesi halinde bir üst kuruma müracaat etme hakkınızın olduğunu da bilmelisiniz. Süreçlerin dava aşamasına ulaşması durumunda ise birtakım belgelerin hazır olması şarttır. Bu belgeler aşağıdaki gibi sıralanır:

• Kazanın meydana geldiği esnada tutulmuş olan kaza tespit tutanağı
• Hasara yönelik ayrıntıların yer aldığı tespit tutanağı
• Kusur oranlarını içeren tutanak
• Hasarı net bir şekilde gösteren ve her açıdan çekilmiş olan fotoğraflar
• Onarım sırasında temin edilen parçaların faturaları
• Onarım için gerçekleştirilen işçiliğin bedelini gösteren faturalar
• Sürücü kimlik belgesi ve ehliyeti
• Araç ekspertiz raporu
• Araçlara ait olan ZMMS poliçeleri

Yukarıdaki belgeler sayesinde elde edilmek istenen sonuca kısa süre içerisinde varmak mümkündür. Yasal olarak haklılığınızı ispat ederken avukatınız ile atacağınız adımların ise son derece değerli olduğunu unutmadan harekete geçmelisiniz. Araç değer kaybı ile ilgili tüm konularda detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Denizli Araç Değer Kaybı Avukatı
    Karşılıklı gerçekleşmiş olan bir trafik kazasının ardından oluşan hasar aracınızı piyasa değeri altına düşürmüşse araç değer kaybına yol açmaktadır.
  • Trafik Kazasında Sigortaya Açılan Dava
    Genel olarak trafik kazasında meydana gelen maddi ve manevi zararlar karşısında sigorta şirketine dava açma hakkına sahip olunur. Trafik kazası sonrasında sigorta şirketine dava açma noktasında iki durum bulunmaktadır.
  • Hakem Kararının Tebliği İle İlgili Emsal Karar
    Hakem Kararının Tebliği İle İlgili Emsal Karar hususlarına web sitemizde yer alan bu içeriğe erişebilir ve en iyi bilgiler için Ankara´daki hukuk büromuzu arayabilirsiniz.
Whatsapp