0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Pert Araç Bedeline İtiraz Davası21.9.2023

Araç kaza durumlarında bir aracın kaza durumunda kullanılamaz hale gelmesine pert, perte çıkmak gibi tabirler kullanılmaktadır. Bu durumda tazminat davalarına konu olan aracın pert olabilme oranı için en az %70 hasar almış olması şartı aranır. Sigorta şirketleri ise bu oranı daha da düşürerek olması gerekenden daha az bir miktar çıkarmaktadırlar. Yani pert bedelini eksik ödemeye gitmektedirler. Böyle bir durum ortaya çıktığında aradaki anlaşmazlıktan doğan pert araç bedeline itiraz davası gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Böyle bir durumla karşılaşan araç sahipleri ne yapması gerektiği konusunda bir araştırma içerisine girerken yapılması gereken bu davalarda hizmet veren hukuk büromuza başvurulmasıdır. Hukuk bürosu aracılığıyla Asliye Ticaret Mahkemesine başvuru yapılır ve itiraz davası başlamış olur. Pert araç bedeline itiraz davası için hukuk büromuzun uzman avukatlarından destek alabilirsiniz.
 

Pert Aracı Sigorta Şirketine Bildirilmesi Esnasında Hangi Evraklar Gerekir?


Aracı ile kazaya karışan ve aracı kullanılamaz hale gelen kişilerin yapması gereken ilk adım 5 iş günü içerisinde sürücü ehliyet fotokopisi, araç ruhsatı fotokopisi, kaza tespit tutanağı, sürücüye ait alkol testi, sigorta poliçesi, aracın hasarlı fotoğrafları, primlerin ödendiğini kanıtlayan makbuzlar ile sigorta şirketine başvurmalıdır.

Yapılması gereken diğer bir çözüm ise aracın incelenmesi için eksper talep etmektir. Pert raporu alan araçlar için araç sahibinden yazılı onay alınarak perte çıkarılır. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümünden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Aracın Perte Çıkması İçin Hangi Şartlar Gerekir?


Aracın pert sayılması içim eksper tarafından incelenmesi gerekir. İncelenme sonucunda eksperin %70 oranında veya daha fazla hasarlı olması raporu vermesi ile araç pert sayılır.
%70 oranını biraz daha açarsak; araç için bakım ve onarım miktarı piyasa fiyatının %70 oranına ulaşmasıdır. Yani pert oranı ile piyasa fiyatı birbirinden uzak olmalıdır.
Oran her ne kadar bu şekilde belirlense de sigorta şirketlerinin bazıları farklı tarifeler uygulamaktadır. Aracınızın gerçek pert oranının araştırılması ve maddi haklarınız için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz. Pert araç bedeline itiraz davasına zemin hazırlayan aracın pert bedeli sigorta şirketleri ile araç sahiplerini karşı karşıya getirmektedir.
 

Sigorta Tarafından Pert Aracın Ödemesi Kaç Günde Yapılır?


Sigortanın araç sahiplerinden istediği belgeler teslim edilir. Daha sonra eksper arabanın pert durumuna karar verir. Pert durum raporunun teslim edilmesinden sonra 10 iş günü içerisinde tazminat miktarı belirlenir. Yine 10 iş günü içerisinde tazminat ödenir. Pert araçlarla ilgili detaylı bilgi almak için “Pert Araç Rayiç Bedeline itiraz Davası” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.
 

Araçların Pert Değeri Nasıl Hesaplanır?


Aracın perte çıkmasıyla piyasa değeri ruhsat sahibine ödenir. Bu değer hesaplanırken aracın kilometresi, modeli, üretim yılı, motor gücü, hasar geçmişi, teknik özellikleri ve güncel ekonomik durum aracın pert değeri miktarında önemlidir.
 

Pert Araç Tazminat Davası ve Hukuki Süreçler Hakkında


Kaza sonrası kullanılmayacak araçların perte çıkmasıyla sigorta şirketleri ile araç sahipleri arasında anlaşmazlıklar çıkmaya başlar. Bazen sigorta şirketleri parayı ödememek için gereksiz uzatmalar yaparken bazen de mahkeme yolunu kapatmak adına değerinden az ödeme yaparak ibranameyi imzalatmaktadır. Aracı perte çıkan araç sahipleri sigorta şirketleri ile herhangi bir anlaşma yapmadan önce tecrübeli ve uzman avukatların çalıştığı hukuk büromuza başvurabilirsiniz. Gerek tazminat davalarınızda gerekse pert araç bedeline itiraz davaları kapsamında hukuki işlemlerinizle sigorta avukatlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Hukuk büroları, sigorta şirketlerinin belirlediği miktardan çok daha fazla araç pert bedelini almayı hukuki yollara başvurarak başarmaktadır. Bu tür davalarda deneyim ve uzmanlığa sahip olan Ünsal Hukuk & Danışmanlık, haklarınızı sonuna kadar titizlikle savunmaktadır. Aracınızın gerçek değerini zamanaşımına uğramadan almak için kulaktan duyma bilgilerle değil işin gerçekten ehli sigorta avukatlarının yardımı eşliğinde alabilirsiniz. Bin bir zorlukla aldığınız araçlarınızın, pert araç ödeme miktarı hususunda zarar etmemek için hukuk büromuzu tercih edebilirsiniz.


 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp