0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Davası14.9.2023

Araç sahiplerinin kaza sonrası karşılaştığı aracın pert olma durumu sigorta şirketleri ile arasında yaşadığı pert araç rayiç bedeline itiraz davası hukuk büroları tarafından profesyonelce yapılmaktadır.

Öncelikle pert araç nedir? Araçların pert sayılması için hangi şartlar gerekir bunları inceleyelim. Bir aracın pert sayılabilmesi için o aracın trafiğe çıkamaz halde olması gerekir.
Yani aracın %70 ve üstünde hasar alması gerekir. Kısacası ağır hasarlı araçlar pert olarak adlandırılır. Araçların pert kararını veren eksperlerdir. Eksperler gerekli incelemeler neticesinde pert raporu vererek araç sahibinin yazılı onayıyla araçlar perte çıkarılır. Pert araç rayiç bedeli anlaşmazlıkları ile ilgili web sitemizin iletişim bölümünden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

Araç Rayiç Bedeli Nedir ve Nasıl Hesaplanır?


Araçlar için söz konusu olan rayiç bedeli, o günün koşullarında araçların her yıl değişen model ve özellikleri çerçevesinde belirlenen piyasa değeridir. Pert araç rayiç bedeli belirlenirken ise araç satışı yapan gazetelerin ilanları, ikinci el araç satışı yapan internet siteleri ve otomotiv bayilerinin belirlemiş olduğu meblağlar göz önünde bulundurulur. Araç rayiç bedeli hakkında detaylı bilgi almak için hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Pert Araç Rayiç Bedeline İtirazı Dava Yoluyla Kazanma


Trafik kazalarında karşılaşılan maddi kayıplar sigorta veya kasko tarafından karşılanır. Rayiç bedeli aracın o andaki alım satım değeri olarak belirlenen bedeldir. Pert araçların rayiç bedelini her sigorta şirketi kendi şartlarına göre belirler. Sigorta şirketi ödenecek rayiç bedeli düşük ödemek istediğinde araç sahibi ile anlaşmazlıklar çıkabilir. Bu durumda rayiç bedeline itiraz davası açmak için hukuk büromuzdan gerekli yardımı alabilirsiniz. Bu konularda son derece titiz çalışan uzman avukatlarımız tecrübeleriyle davalarınızı takip etmektedir. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 

Pert Araç Rayiç Bedeline İtiraz Süreci


Kazaya karışmış ve pert olmuş araçlar için sigorta şirketinin istediği evraklar ve eksper raporu ile sigorta şirketine başvuru yapılır. Sigorta şirketi pert dosyasını 15 iş günü içerisinde karara bağlar ve aracınızın piyasa bedelini teklif şeklinde araç sahibine sunar. Sigorta şirketinin sunmuş olduğu bu teklifi araç sahipleri kabul edeceği gibi rette edebilir. Sigorta şirketinin teklifini kabul eden kişiler, mutabakat formunu imzalayarak anlaşma sağlanmış olur. Bu durumda kişilerin itiraz haklarının olmadığını bilmeleri gerekir. Bu aşamada yapılması gereken sigorta şirketinin sunmuş olduğu araç rayiç bedeli teklifinden sonra bu konuda hizmet veren alanında uzmanlaşmış hukuk bürolarına danışmaktır. Ünsal Hukuk & Danışmanlık, rayiç bedele itiraz davalarında edinmiş olduğu deneyimlerle sizlere destek sağlamaktadır. Tecrübeli avukatlarımız gerekli incelemeyi ve araştırmayı yaptıktan sonra pert araç rayiç bedelini düşük bulurlarsa yasal yollardan kişilerin hakkını arama yoluna gireceklerdir.
 

Pert Araç Rayiç Bedeli Hesaplanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Araçta oluşan hasar sonrası perte çıkmış araçlar için belirlenen rayiç bedeli hakkında hak kaybı yaşamamak için kişilerinde bilgi sahibi olmaları gerekir. Kazadan sonra perte çıkmış araçlar için sigorta şirketleri yapacağı ödemeyi aracın alındığı tarihi değil o andaki piyasa değerini dikkate almalıdır. Bu sebeple araç sahiplerinin araçlarının piyasa yani rayiç değerini iyi araştırmalı ve bilmelidir. Aracın rayiç değeri belirlenirken kasko değer listeyi dikkate alınır. Kasko değer listesini Türkiye Sigortalar birliği belirlemektedir.

Kasko değer listesinin yanı sıra 2. El araçların satışının yapıldığı site, kurum veya kuruluşların satış fiyatları da göz önünde bulundurulur. Ayrıca pert araç rayiç bedeli hesaplama aşamasında galeriler süreli yayınlarda incelenir. Dememiz o ki araç rayiç bedeli gelişigüzel bir teklifle kabul edilecek bir meblağ olmamalıdır. Sigorta şirketiyle anlaşılamadığında ya da düşük teklifler karşısında hiç düşünmeden hukuki yardım alınmalıdır. Sigortalarla yaşadığınız rayiç bedel anlaşmazlıkları sonucu hak kayıplarına uğramamak için web sitemizin iletişim bölümünden uzman avukatlarımıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sigorta şirketleri ile anlaşılamayan bütün itiraz dilekçe ve davalar için hizmet veren hukuk büromuz pert araç rayiç davaları için de hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp