0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Samsun Araç Pert Değeri Hesaplama14.4.2024

Genel olarak büyük trafik kazaları sonrasında araçlar ciddi şekilde zarar görür. Bazı durumlarda onarım ile aracın eski haline getirilmesi mümkün olabilirken bazı durumlarda da herhangi bir müdahale mümkün olmaz. Bu makalemizde Google üzerinde, Samsun araç pert değeri hesaplama araması yapan kişiler için gerekli bilgileri paylaşmış olacağız.
Aracın tüm işlevini kaybetmesi ve onarılamaz hale gelmesi durumu ise pert şeklinde adlandırılır. Aracınız bu derece hasar gördüğünde araç pert değeri hesaplama işlemleri çok daha büyük önem taşır. Hasar veya kaza sonucu onarılma olasılığı bulunmaması ve aynı zamanda onarım masraflarının aracın mevcut piyasa değerine yakın olması durumunda sigorta şirketinden tazminat alınabilir.

Tazminat sürecinin son derece hassas bir şekilde devam ettiğini bilmelisiniz. Sigorta şirketinin bu aşamada tüm detayları titizlikle incelemesi sonucunda hakkınızın ayrıntıları ortaya çıkar. Böylelikle yeni bir araç almanız da ciddi derecede kolay bir hale gelir. İşlemlerin uzman gözüyle profesyonel biçimde sürdürülmesi ise oldukça önemlidir. Yaşadığınız hasar veya kaza sonrasında zaman kaybına müsaade etmeden temsilciniz ile görüşmeli ve yapmanız gerekenleri detaylıca öğrenmelisiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Araç Pert Değeri Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?


Aracınızın perte çıkması ve kullanılamaz duruma gelmesi ile birlikte öncelikli olarak gerekli hesaplama işlemlerinin yapılması gerekir. Bilirkişi raporları ve muhtemel masrafların belge ile kayıt altına alınması ise doğru sonuca ulaşılmasına destek verir. Genel olarak araç pert değeri hesaplama işlemleri ise şu şekilde yapılır:

• Kazanın meydana gelmesi ile birlikte sigorta şirketine bildirimde bulunulması gerekir.
• Yapılan bildirimin ardından konunun detaylıca incelenmesi adına eksper talep edilmelidir.
• Eksperin gerçekleştireceği analizlerin sonrasında araç durumu ve onarım masrafları net biçimde belirlenir.
• Eksper raporunda onarım fiyatları, hasar gören parçaların listesi ve aracın ilgili tarihteki piyasa de eri bulunur.
• Hasar tespit tutanağına göre sigortalı ve sigorta şirketinin ortak bir karar ile pert olarak değerlendirme yapması mümkündür.
• Genel olarak toplam masrafın araç piyasa değerinin %70 oranında olması halinde pert kararı alınabilir.
• Kaza veya hasar tarihinde aracın ikinci el satış fiyatı göz önünde bulundurulur.
• Hasar tutarının tam olarak belirlenmesi için hurda değeri de dikkate alınır.
• Poliçede bulunan muafiyet oranları ve teminat tutarı doğrultusunda son karar verilir.
• Pert bedeli; rayiç bedelden, hasar tutarı ve muafiyet oranlarının çıkarılması ile bulunur.

Yukarıdaki hesaplama teknikleri, çoğunlukla uygulanan detayları içerir. Sigorta poliçeleri ve teminat tutarları gibi konular her müşteri için farklılık olabileceği için pert bedelinin değişmesi de son derece normaldir. Herhangi bir şekilde zarar ile karşılaşmak istemiyorsanız, alanında uzman bir avukattan destek almalı ve yasal haklarınızın tamamı hakkında tüm ayrıntıları öğrenmelisiniz. Değer kaybı avukatının önemi hakkında “Araç Değer Kaybı Avukatı” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz. Değer kaybı hukuku ile ilgili tüm sorunlarınızda web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilir, hukuki destek alabilirsiniz.


Araç Pert Değeri Hesaplama Sonrası Tazminatın Ödenmesi


Gerekli pert hesaplama sürecinin ardından sigorta şirketi ilgili tutarı sigortalının almasını sağlar. Poliçede yer bulan teminat tutarı doğrultusunda ödemenin eksiksiz olması çok önemlidir. Ödeme adımlarının sorunsuz biçimde takip edilmesi ise alacağınız profesyonel destek ile ekstra kolaylaşır. Sizin yerinize tüm detayları düşünen araç değer kaybı avukatı sayesinde haklarınızı rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Aracınızın pert olmasının ardından maddi anlamda zararınızın ederinde karşılanması adına geç kalmadan harekete geçmeniz gerekir. Kazanın meydana gelmesi ile beraber hem avukatınızla hem de sigorta şirketi ile vakit kaybetmeden görüşmelisiniz. Bu durum, en doğru kararın alınması hususunda elinizi bir hayli güçlendirir. Böylece kısa süre içerisinde pert ödemenizi de almanız fazlasıyla kolaylaşır. Samsun araç pert değeri hesaplama ile ilgili yaptığınız aramalarda ihtiyaç duyacağınız genel bilgileri sizlerle paylaşmış bulunuyoruz. Detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Şanlıurfa Değer Kaybı Davaları
    Değer kaybı yaşayan araçlarınız için değer kaybı başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruyu sigorta şirketine yaparak ödeme talep edebilirsiniz.
  • Zayi Belgesinin Verilmesi Emsal Karar
    Zayi Belgesinin Verilmesi Emsal Karar içeriği ÜNSAL HUKUK BÜROSU tarafından sitede sergilenmiş ve siz değerli ziyaretçilerine sunulmuştur, inceleyebilir ve hukuki destek talebinde bulunabilirsiniz.
  • Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat İçin Avukat
    Trafik kazalarının ölümle sonuçlanması halinde mağdur taraflar, taleplerini belirtmek adına dava sürecini başlatacaktır. Ölümlü trafik kazasında tazminat için avukat konusu dâhilinde de harekete geçmekte yarar vardır.
Whatsapp