0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Şanlıurfa Değer Kaybı Davaları27.5.2024

Trafik kazasına karışmış birçok araç tamir edilmesine rağmen piyasa rayiç değerinde düşüş görülmektedir. Araç satın almak isteyenler kaza geçirmiş bir aracı almak istemiyor ya da piyasa değerinin altında satın alıyor. Çağımız gereği artık aracın hasar alıp almadığı sms yoluyla kısa sürede öğrenilebiliyor. Bu durumda da hasarlı olan araç daha düşük bedellerde satılıyor. Değer kaybı işte tam olarak bu şekilde gerçekleşiyor. Araç sahipleri araçlarının değeri düştüğü için hak talebinde bulunuyor. Haklarını ise sigorta şirketlerine değer kaybı başvurusunda bulunarak arıyor. Detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Değer kaybı yaşayan araçlarınız için değer kaybı başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruyu sigorta şirketine yaparak ödeme talep edebilirsiniz. Eğer ki sigorta şirketinden olumsuz bir yanıt alırsanız da değer kaybı davası açma hakkınız bulunmaktadır. Gerçekleşmiş bir trafik kazasının ardından onarım işlemleri tamamlanır ve araç eski haline getirilir. Fakat her durumda bu araç kazadan dolayı değerini kaybetmiş durumdadır. İsteyen kişiler artık bu araçlara değer kaybı davası açabilirler.

Bu alanda işinde uzmanlaşmış avukatlardan yardım alınabilir. Avukatlar tüm detayları ve gerekli çalışmaları en iyi şekilde yürütürler. Haklarınızı sizin adınıza talep ederek mağduriyetinizi kısa sürede gidermeye çalışırlar. Hukuk büromuzu ziyaret ederek sizlerde kayıplarınızı karşı taraftan talep edebilirsiniz. Şanlıurfa değer kaybı davaları için avukatlık desteği arayışındaysanız web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Değer Kaybı Dava Aşamaları


Değer kaybından dolayı sorun yaşayan vatandaşlar bu konuda çözüm aramaktadır. Maddi kayıplarını karşılamak için de gerekli aşamaları takip ederler. Bu aşamalar arasında belli başlı şartlar bulunur ve şartları uygulayanlar değer kaybı başvurusunda bulunurlar. Değer kaybı davalarında ekspertiz raporu büyük önem taşır. Ancak bu durum sadece ekspertiz ile sınırlı kalmaz. Çünkü değer kaybı tespiti için bilirkişi raporuna da ihtiyaç duyulmaktadır. Kaza yapmış tarafların kusur oranları da hesaplanarak raporlar ile kesinleştirilir.

Kazaya karışmış araçların önceki kazalardaki kayıtları incelenir. Üstelik parça değişimi olan araçlarda incelemeye alınır. Bu gibi durumlarda araç daha önceden bir kazaya karışmış ya da parça değişimine uğramış ise belirlenir. Sonuca göre de dava açılır. Özetle aracın değer kaybından yararlanabilmesi için daha önceden parça değişiminde bulunmaması ve değer kaybı davası açmamış olması gerekir. Değer kaybı hukuku ile ilgili avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Değer Kaybının Geçerli Olmadığı Durumlar


Araç değer kaybının alınabilmesi için hali hazırda iki aracın karşılıklı kazaya karışmış olma şartı aranır. Eğer kendi aracınızı kendiniz kusurlu olarak bir yere vurursanız bu durum değer kaybını teşkil etmez. Çünkü hukuken değer kaybından yararlanabilmek için iki farklı aracın trafik kazasına karışmış olması gerekir. Trafik kazası geçirdiniz ve tamamen kusurlu taraf çıktınız. Bu durumda değer kaybı başvurusunda bulunamazsınız. Detaylı bilgi için “Değer Kaybı Şartları” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kusur durumunuzda değer kaybı oranınızı belirler. Eğer yüksek oranda kusurlu sayılırsanız değer kaybı ödemesini de düşük miktarda alırsınız. Ancak kurusunuz daha azsa daha yüksek ödeme talep edebilirsiniz. Aracınızdaki değer kaybı küçük eşyalardan oluşuyorsa örneğin; cam, radyo, hava yastığı ve jant gibi bu durumda da değer kaybı karşılanamaz. Aracınızın aynı yerinde hasar tespit edilirse ya da araç geçiminde hasar tespiti bulunursa ne yazık ki başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır.  Şanlıurfa değer kaybı davaları için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Araca Çarpmak Suretiyle Maddi Hasarlı Trafik Kazası Yargıtay Kararı
    Araca Çarpmak Suretiyle Maddi Hasarlı Trafik Kazası Yargıtay Kararı sitemizde sizlere sunulmuştur, Avukat Ebru Ünsal´ın kişişsel web sitesinden bu kararı inceleyebilir ve bilgi alabilirsiniz.
  • Ankara Yaralanmalı Kaza Davası
    Her sene ülkemizde ve dünyada trafik kazaları sebebiyle toplamda 1,3 milyon civarında kişi yaşamını yitirirken, ortalama 20-50 milyon aralığında kişi de büyük veya küçük yaralanma ve ciddi hasarlarla karşılaşmaktadır
  • Bursa Araç Değer Kaybı Avukatı
    Motorlu araçların değeri kaza ve onarım sonrası belli miktarlarda düşer. Bu sebeple oluşan zararın tazmini için araç sahipleri, araç değer kaybı avukatı arayışına girerler.
Whatsapp