0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Sınır Dışı Kararı Sebepleri10.12.2023

Sınır dışı etme sebepleri, bir yabancının ülkeyi terk etmesini gerektiren durumlardır ve kanunla belirlenmiş çeşitli hallerin ihlâliyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden biri gerçekleştiğinde kişinin ikâmet ettiği ülkeden derhâl ayrılması gerekmektedir. Aksi takdirde kişi; birtakım yaptırımlara maruz kalacak, belirlenmiş süre içinde ülkeden çıkış yapmaması kendisi için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

İşte bahsi geçen deport sebepleri hakkında kapsamlı bilgiyi içeriğimizden edinebilir, bu gibi hallerde izlenmesi gereken hukuki yolların neler olduğunu bize danışarak öğrenebilirsiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz. Ayrıca "Deport Avukatı" başlıklı makalemizi inceleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Sınır Dışı Kararı Sebepleri Nelerdir?


Deport
, başka bir ifadeyle giriş yasağı- hakkında sınır dışı edilmesine yönelik karar verilen yabancının uyruğunda bulunduğu yahut üçüncü bir ülkeye gönderilmesi, Türkiye’ye girişinin ise belli süreliğine yasaklanması demektir. Yabancı hakkında ülkemize giriş yasağının süresi en fazla 5 yıl olup, yabancının kamu sağlığını ve güvenliğini tehdit etmesi hâlinde bu yasak 5 yıl daha uzatılabilmektedir. Ayrıca detaylı bilgi için “Deport Kaldırma Kararı Avukatı” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (6458 sayılı Kanun) gereği, hakkında deport kararı alınabilen yabancılar ya uyruğunda bulunduğu ülkeye yahut başka bir ülkeye sınır dışı edilmektedir. Yabancılar hakkında sınır dışı kararı verebilme yetkisine sahip makam ise İl Göç İdareleri ve il valilikleridir. Yabancının hangi durumlarda deport edilebileceği, hangi durumlarda ise edilemeyeceği kanun metninde düzenlenmiştir.

YUKK 54. maddesi hükmünde açıklandığı üzere, sınır dışı kararı nedenleri şu şekildedir:

  1. Türkiye’ye girişte, ikâmet yani oturma izninde, vize işlemlerini gerçekleştirirken sahte belge  ve/veya gerçek dışı bilgi ibraz etmek.
  2. Bir terör örgütünün ya da suç örgütlerinden birinin destekleyeni, üyesi yahut da yöneticisi olmak.
  3. Ülkemizin kamu sağlığına, kamu düzenine, kamu güvenliğine yönelik tehdit meydana getirmek.
  4. Türkiye’de bulunduğu müddet içerisinde, geçimini gayrimeşru yollar aracılığı ile sağlamak.
  5. Uluslararası kurum ve kuruluşların tanımlamış oldukları terör örgütleriyle bağlantısı olmak.
  6. Oturma iznine dair başvurusu red ile sonuçlandıktan sonra, karar kendisine tebliğ edildiği günden itibaren, Türkiye’yi 10 gün  içinde terk etmemek.
  7. Uluslararası korumadan çeşitli nedenlerle faydalanamamak ve bununla beraber, ülkemizde kalma hakkına sahip olmamak.
  8. Ülkeye giriş yasağı konulmuş olmasına karşın, ülkeye giriş yaptığının tespit edilmesi.
  9. Türkiye’ye yasal olmayan bir yoldan giriş yapmak veya yasadışı bir yol ile ülkemizden çıkmak.
10. Çalışma iznini amacı haricinde kullanmak.
11. Ülkemizde çalışma izni olmadan çalışmak.
12. İkâmet izninin iptali.
13. Vize süresini veya vize muafiyet müddetini on gün aşmak yahut vizenin iptal edilmesi.
14. Ayrıca; haklarında Türk Ceza Kanunu’na istinaden, 2 yıl veya bundan daha fazla bir süre hapis cezası uygulanmış olanlar, cezaları Türkiye’de infaz edildikten sonra ülkesine sınır dışı edilmektedir.İşte bu sınır dışı edilme sebepleri tahakkuk ettiğinde kişilere önce ülkemizden çıkmaları iiçin 30 günden daha uzun veya 15 günden kısa olmamak kaydı ile süre tanınmaktadır. (Ancak bu, her yabancı için geçerli değildir.)

Deport kararının yabancıya veya onun avukatına tebliğ edilmesiyle birlikte sınır dışı edilme süreci başlamış olur. Fakat itiraz edilmesi ve iptal davası açılması, bu sürecin seyrini değiştirebilir.

Deport kararı; sınır dışı edilecek olan yabancıya veya onun vekiline / avukatına / kanuni temsilcisine, hukuki gerekçesiyle beraber tebliğ edilmektedir. Yabancı uyruklu kişi; sınır kapısından yahut ülkesindeki T.C. dış temsilciliğine başvurarak, ülkemize giriş yasağı olup olmadığını öğrenebilmektedir. Eğer sınır dışı kararı nedenleri arasında saydığımız durumlardan herhangi biri sizin için geçerli değilse ve hakkınızda alınmış deport kararının hukuka aykırı olduğu düşüncesindeyseniz, itiraz etme ve iptal için dava açma işlemlerinizi uzman bir avukatla yerine getirmek için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize başvurabilirsiniz.


Sınır Dışı Kararına İtiraz


Yabancılar hakkında deport kararı İl Göç İdaresi veya valilik tarafından alınmakta, yabancının kendisine ya da yasal temsilcisine tebliğ edilmektedir. Bu karara karşı yabancının avukatı, yasal temsilcisi ya da bizzat kendisi tarafından İdare Mahkemesi’ne 15 gün içinde sınır dışı kararına itiraz konulu başvuruda bulunulabilir. Mahkemeye başvuru yapıldığı takdirde; yabancı, dava neticelenene dek sınır dışı edilemeyecektir. Fakat şu sebepler bundan müstesnâdır yani itiraz başvurusu yapılsa bile, eğer bunlardan biir mevcutsa sınır dışı kararı uygulanabilir:

1. Uluslararası kuruluşların terör örgütü diye tanımladığı örgütlerle veya kişilerle bağlantılı olmak,
2. Kişinin kamu sağlığı / kamu güvenliği bakımından risk oluşturması,
3. Yabancının suç terör ve(ya) terör örgütü yöneticiliği, üyeliği veya destekçiliği olması

Siz de; sınır dışı kararı sebepleri ve sonuçları ile ilgili kapsamlı bilgi için bizimle iletişime geçebilir, bu konuda gereksinim duyduğunuz hukuki desteği uzman bir avukattan alarak mağduriyetinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Sınır dışı kararına itiraz etmek için web sitemizde yer alan iletişim kanalları üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Trafik Kazasında Hangi Durumlarda Tazminat Alınır?
    Trafik kazaları sonrasında maddi ve manevi olmak üzere birçok problem ortaya çıkmaktadır. Maddi hasarlıların bir kısmı ufak tefek masraflarla giderilebilmekte iken bir kısmı da ciddi maliyetlere yol açabilmektedir.
  • Araç Değer Kaybı Bilirkişi Raporu Emsal Karar
    Araç Değer Kaybı Bilirkişi Raporu Emsal Karar konusunu genel olarak kapsayan bu içeriği inceleyebilir ve benzeri durumlar için avukatlık ofisimizde Av. Ebru Ünsal´dan anında bilgi & destek alabilirsiniz.
  • Trafik Kazasında Sigortaya Açılan Dava
    Genel olarak trafik kazasında meydana gelen maddi ve manevi zararlar karşısında sigorta şirketine dava açma hakkına sahip olunur. Trafik kazası sonrasında sigorta şirketine dava açma noktasında iki durum bulunmaktadır.
Whatsapp