0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Sivas Yeni Araç Değer Kaybı Avukatı3.6.2024

Trafik kazasına karışan herkesin aklına gelen ilk şey araçta oluşan hasardır. Bu hasarlar onarımı kolay türde olabileceği gibi ciddi kayıplara da yol açabilmektedir. Aracınızı tamir ettirmeniz zahmetli ve masraflı olabilir. Bunun yanında bir de aracın piyasa değeri düşüş gösterirse işte bu durum araç değer kaybı olarak adlandırılır. Değer kaybınızı karşılamak için Sivas yeni araç değer kaybı avukatı arayışınız olabilir.

Yeni bir araç aldınız ve trafik kazası gibi olumsuz bir durum yaşadığınız ve aracınız değer kaybına uğradı. Ne yazık ki bu tarz durumlar ülkemizde sıklıkla karşımıza çıkmakta. Değer kaybınızı talep edebilmek için gerekli şartları taşımalı ve adımlarınızı doğru atmalısınız. Dilerseniz araç değer kaybı avukatından destek alarak tazminatınızı karşılayabilirsiniz. Detaylı bilgi için “Araç Değer Kaybı Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Değer kaybı avukatının en temel görevi araçta oluşan hasar durumunu değerlendirmektir. Avukatınızın aracınıza ait hasarları fotoğraflarla belgelendirmesi de önemlidir. Zararınızın boyutunun belirlenmesiyle birlikte avukatınız tazminat talebi için yasal seçenekleri sizinle paylaşacaktır. Bu seçenekler arasında karşı tarafın sigorta şirketine başvuru yapmak ya da yasal işlem başlatmak olabilir. Hukuk sürecine hâkim ve yasal haklarınızı en iyi şekilde talep edecekleri için iyi bir avukat seçiminde bulunmalısınız. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Değer Kaybı Hesaplamasında Gerekli İşlemler


Trafik kazasından sonra bir aracın piyasaya göre değer kaybetmesi değer kaybını oluşturur. Bu durumda yapılacak ilk işlem araç sahibinin sigorta şirketini aramaktır. Ancak bu aramalarda genellikle aracın tamiri, onarımı ve bakım işlemleri talep edilmektedir. Vatandaşların çoğu bu kadarı ile yetinmekte ve değer kaybını bu şekilde karşılamaktadır. Avukat desteği alarak bütün haklarınızı talep edebilirsiniz. Değer kaybı hesaplaması başvuru içinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle doğru hesaplama yapılmalıdır.
Hesaplama yapılırken araç modeli, trafiğe çıkış tarihi, kilometresi, hasar kayıt geçmişi ve aracın rayiç bedeli dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır.  Değer kaybı talebinde bulunmak için karşı tarafın büyük oranda kusurlu olması gerekir. Aracın değer kaybının belirlenmesiyle birlikte sigorta şirketine başvuru sağlanır. Başvuruyla birlikte sigorta şirketinden cevap beklenir. Cevap için on beş günlük süresi olan sigorta şirketi olumlu veya olumsuz dönüş gerçekleştirir. Olumsuz dönüşler için yetkili mahkemelere veya sigorta komisyonuna değer kaybı davası açılabilir. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza ulaşarak, değer kaybı hukuku ile alakalı tüm konularda hukuki destek alabilirsiniz.


Değer Kaybı Başvuru Şartları Nelerdir?


Bilindiği üzere herhangi bir aracın trafik kazasını karışması sonucunda araçta oluşan hasar değer kaybını getirir. Çünkü araç onarımı gerçekleşse bile ikinci el piyasa değerinde düşüş yaşayacaktır. Araç geçmişinde hasarlı bölgeleri kayıtlı tutulacak ve bu durumda satışına yansıyacaktır. Bu tarz durumlarda yapılması gereken tek şey değer kaybı başvurusunda bulunmaktır. Sonuç olarak başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlar hak talebi oluşturarak kayıp bedellerini karşılayabilirler.

Şartlar arasında ilk kazada kusursuz olma durumu aranır. Kazanın çift taraflı gerçekleşmiş olması gerekir. Araçta yüksek oranda hasar olması ve onarımının tamamlanmış olması şartı vardır. Kaza yapan aracın daha önceden hasar kaydı veya pert kaydının bulunmaması gereklidir. Kazanın oluşmasıyla birlikte iki yıllık süre içerisinde başvurunun yapılması önemlidir. Aksi takdirde tanınan süre dolmuş olacağı için başvuru sağlanamaz. Sivas yeni araç değer kaybı avukatı arayışlarınız için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Avrasya Tüneli İhlalli Geçiş Davası Emsal Karar
    Avrasya Tüneli İhlalli Geçiş Davası Emsal Karar detayları Ünsal Hukuk sitesinde siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşılmıştır. Merak ettikleriniz için profesyonel hukuki desteği bizden alabilirsiniz.
  • Trafik Kazası Sonrası Sigortadan Para Alma
    Trafik kazası geçiren kişi veya yakınlarının kaza sonrasında yapması gerekenler ve haklarının ne olduğu merak edilmektedir.
  • İstanbul Araç Değer Kaybı Başvurusu
    Araç değer kaybı sürecinde dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat edildiği taktirde araçlarınız için değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz.
Whatsapp