0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Trafik Kazalarında Araçtan Yoksun Kalma Tazminatı5.7.2024

Günlük yaşamın koşturması içerisinde zaman zaman birçok istenmeyen, öngörülemeyen ve bu nedenlerle de hazırlıksız yakalandığımız durumlar gerçekleşebilmektedir. Hayatın doğal süreçlerinden birisi olan trafik kazaları da bu durumlar arasında yer almaktadır. Giderek artan nüfus ve buna bağlı olarak artan araç sayıları nedeniyle trafik kazalarında da artışlar söz konusu olmaktadır. Kısacası günlük hayatın doğal süreçlerinden birisi haline gelen trafik kazaları ile iç içe yaşamaktayız. Bu kazalar sonucunda yaşanan olumsuzluklar karşısında yasal olarak yürütülebilecek süreçler ile söz konusu mağduriyetler bir nebze olsun giderilmeye çalışılmaktadır. Bahsi geçen süreçlerden birisi de trafik kazalarında araçtan yoksun kalma tazminatı olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu tazminat trafik kazası sonrasında aracı zarar gören kişinin aracı tamir süreci boyunca kullanamamasından kaynaklı zararının karşılanmasını ifade etmektedir. Örneğin ticari bir araç kazadan ötürü kullanılamadığı ve tamirde geçen her gün için oluşan zararın hak sahibine verilmesi durumu gibi birçok benzer vaka söz konusu olabilmektedir. Tüm bu tazminat taleplerinin ve davalarının hukuki süreçlerini yöneterek yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla uzun yıllardan bu yana danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Detaylı bilgi için "Araçtan Mahrum Kalma" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Hukuk büromuzda yer alan uzman hukukçularımız ile birlikte tüm yasal süreçleri yöneterek başarılı bir şekilde neticelendirmeye devam etmekteyiz. Özellikle son yıllarda artan benzer talepleri karşılamak ve ön bilgilendirme sağlayabilmek adına danışmanlık hattımız aktif olarak hizmet vermektedir. Dilediğiniz zamanla bizimle iletişime geçerek konuyla ilgili detaylı bilgiler talep edebilirsiniz. Uzman avukatlarımız yaşadığınız mağduriyetin giderilebilmesi adına yürütülecek süreçlerden sizlere bahsederek gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.


Araçtan Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Alınır?


Trafik kazalarında araçtan yoksun kalma tazminatı trafik kazasında aracı hasar gören kişi tarafından talep edilen bir yasal hak olarak karşımıza çıkmaktadır. Aracın gördüğü hasarın giderilebilmesi amacıyla tamirde geçirdiği süreç üzerinden hesaplaması yapılmaktadır. Burada önemli kıstas kaza sonrasında aracın kullanılamaz hale gelmesi ve tamirat sürecinin başlamış olmasıdır. Bu süreç boyunca aracın kullanılamadığının ve oluşan zararın belgelendirilebilir olması gerekmektedir. İlgili tazminatın hesaplanabilmesi için aracın piyasa değeri, ne kadar süre kullanılamadığı, kazanç kaybı ve kazalı aracın yerine kiralanan araç için yapılan giderler gibi kalemler önem arz etmektedir. Araç özelinde dikkate alınması gereken bu kıstaslar ile birlikte tazminat talebinde bulunulabilmektedir. Yasal sürecin başlayabilmesi için ilgili tutanağın hazırlanması ve diğer evrakların da bulundurulması gerekmektedir. Hukuki bir süreç olan bu durum karşısında uzman desteği almak en sağlıklısı olacaktır. Bu çerçeveden hareketle profesyonel hukuki danışmanlık hizmeti veren hukuk büromuzla çalışarak yasal haklarınızı en iyi şekilde alabilirsiniz. Çağrı merkezimizi arayarak veya bizzat hukuk büromuza gelerek konuya dair detaylı bilgiler alabilirsiniz. Uzmanlarımızla yapacağınız görüşme sonrasında ilgili evrakları hazırlayarak hukuki süreci anında başlatabilirsiniz.  Web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numarası üzerinden değer kaybı hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçerek trafik kazalarında araçtan yoksun kalma tazminatı talep ettiğiniz zaman yapılacak ilk iş tarafımıza başvurmak olmaktadır. Karşı taraf genelde bu durumlar karşısında reddetme veya düşük miktarlarda tazminat ödeme gibi tutumlar içerisinde olabilmektedir. Böyle olduğu zamanlarda ise yasal olarak dava açılması hakkı bulunmaktadır. Biz de siz değerli danışanlarımıza yardımcı olmak adına gerekli hukuki süreci başlatarak hakkınızı son una kadar almak için mücadelemizi sürdürmekteyiz. Bu konuda ilgili süreci yakından takip ederek sizlere gerekli bilgilendirmeleri yapmaktayız.
 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Değer Kaybı Davası Dilekçesi
    Yaşanan trafik kazası sonrası aracın değerinin, rayiç bedelin altına düşmesine araç değer kaybı denilmektedir. Yapılan tamirat sonrasında bütün kusurlar giderilmiş olsa da aracın kaza geçirmiş olması bu değer kaybına sebep olmaktadır.
  • İflasın Ertelenmesi Davası Yargıtay Kararı
    İflasın Ertelenmesi Davası Yargıtay Kararına sitemizden erişebilir ve benzer durumlar için alanında uzman avukatlarımızdan hemen bilgi ve destek alabilirsiniz.
  • GRİ Sigorta Mağdurları Güvence Hesabı Başvurusu
    GRİ Sigorta Mağdurları Güvence Hesabı Başvurusu ile alakalı bu içeriğimizi yakından inceleyebilir ve konu ile alakalı hukuki destek almak isterseniz avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.
Whatsapp