0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Nedir?11.10.2023

Motorlu araçların başka bir araca, yayalara, hayvanlara ya da nesnelere çarpması sonrasında gelişen olaylar trafik kazası olarak nitelendirilmektedir. Çoğu trafik kazası sonrasında maddi ve manevi hasar durumları oluşacaktır. Ancak bazı kazalarda yaralanma ve ölüm gibi durumlar gelişmektedir. Bu tip hallerin oluşması durumunda hukuk büromuzdan destek alarak trafik kazası nedeniyle tazminat davası nedir hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kazaya sahip olan sürücülere ya da sürücülerin sigorta şirketlerine dava açma hakkınız vardır. Böylelikle mağduriyetinizi gidermek için Türk Ceza Kanunu’ nda bu tip uygulamalar olacaktır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için “Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz. Trafik kazalarının farklı kategorilerde incelendiğini belirtmekteyiz. Bu kazaların şu şekilde nitelendirilmesi ve farklı tip dava süreçlerini içermesi söz konusudur.

- Ölümlü trafik kazaları
- Yaralanmalı trafik kazaları
- Maddi hasar içeren trafik kazaları

Trafik kazalarına dayalı olarak hukuk büromuzla iletişime geçtiğinizde net bir biçimde sizleri bilgilendireceğiz. Bu dava türlerinin her birinde sizin durumunuz ele alınacak ve tazminat durumunuz incelenecektir. Web sitemizin iletişim bölümünden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Kimlere Karşı Açılabilir?


Trafik kazasından kaynaklı tazminat davası açarken kimi mesul tutacağınızı da belirtmeniz gerekir. Çünkü yaralanmalı, ölümlü ya da maddi hasarlı trafik kazalarında sadece sürücülere dava açılmayacaktır. Ayrıca mağdur olan kişilerin yanı sıra yakınları da hukuk büromuza başvurarak talepte bulunabilir. Bu hususta farklı farklı kişilere yönelik mahkeme süreci başlayacaktır.

1. Araç Sürücüsü
Trafik kazası oluşması hallerinde araç sürücüsünün kusurlu olması durumunda maddi ve manevi tazminat davası açılacaktır.
2. Araç Sahibi
Araç sahibi aracı işleten konumunda olduğundan dolayı mağdur olanların trafik kazası sonrasında maddi ve manevi tazminat davası açılacaktır.
3. Araç İşleteni
Araçları işleten kişilerin trafik kazalarında sorumluluğu olacaktır. Bununla beraber trafik kazası sonrasında araç işletenlere maddi ve manevi tazminat davası açılacaktır.
4. Sigorta Şirketi
Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasının kaza geçiren araçlarda olması durumunda bu hallerden sigorta şirketi sorumlu olacaktır. Bu tip hallerde maddi manevi tazminat davası açma durumu gelişecektir.

Ölümlü trafik kazaları sonrasında açılabilecek tazminat davaları ile ilgili detaylar hakkında bilgi ve avukatlık hizmeti almak içi web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Ayrıca tazminat davası açma hakkı olan kişilerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için “Ölümlü Trafik Kazasında Kimler Dava Açabilir” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.


Ölümlü ve Yaralamalı Trafik Kazalarında Hangi Zararlar Tazmin Edilebilir?


Trafik kazalarının ölümlü ya da yaralanmalı şekilde gerçekleşmesi halinde maddi manevi tazminat davası açmak mümkündür. Bu hususta mağdur olan kişilerin zararlarının giderilmesi esas alınacaktır. Hukuk büromuz da danışmanlık hizmeti vermekte ve bu süreci harfiyen uygulamaktadır.

Ölümlü trafik kazalarının gelişmesi halinde şu zararları talep etmek söz konusudur.

- Ölen kişilerin cenaze giderleri
- Ölen kişilerin var olan hastane masrafları
- Trafik kazası sonrasında oluşan olumsuz durumlar için manevi tazminatlar
- Destekten yoksun kalma tazminatı
Yaralanmalı trafik kazalarında talep edilecek zararlar ve tazminatlar da şu şekilde belirtilmektedir.
- Trafik kazası sonrasında acı ve keder durumlarına bağlı manevi tazminatlar
- Yaralanan kişilerin tedavi masrafları
- Yaralı kişilerin kazançlarına dair kayıplar
- Yaralıların çalışma gücünün azalması ya da kaybolmasından dolayı istenen tazminatlar
- Yaralanan kişilerin ekonomik geleceğinin kaybolmasına bağlı gelişen kayıplar


Trafik Kazalarında Maddi Manevi Tazminat Hesaplamaları


Trafik kazalarına bağlı tazminat davalarında net bir rakam ortaya koymak söz konusu değildir. Çünkü kazanın oluşum biçimine bağlı olarak hesaplamalar farklılık gösterecektir.

- Mağdur ve suçlu tarafların ekonomik durumları
- Trafik kazasının nasıl meydana geldiği
- Mağdur ve suçlunun kusurluluk halleri
- Hak ve nesafet kuralları
Maddi tazminat davalarında da şu kriterler öne çıkmaktadır.
- Mağdur ve suçluların kusur halleri
- Trafik kazası sonrasında ortaya çıkan maluliyet oranları
- Maluliyet yaşayan kişilerin aktif ve pasif çalışma süreleri
- Maluliyete uğrayan kişilerin yaş durumları

Ölümlü trafik kazaları ile ilgili içinde bulunduğunuz hukuki durumun detaylarını görüşmek için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Ankara Yeni Araç Değer Kaybı Avukatı
    Bir trafik kazasına karışarak, racınızda maddi hasarlar oluşmuş ve ciddi problemlerle karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Mahrumiyetlerin önüne geçmek için alanında uzman değer kaybı avukatları ile çalışmak büyük önem taşır.
  • İflasın Ertelenmesi Davası Yargıtay Kararı
    İflasın Ertelenmesi Davası Yargıtay Kararına sitemizden erişebilir ve benzer durumlar için alanında uzman avukatlarımızdan hemen bilgi ve destek alabilirsiniz.
  • Araç Değer Kaybı Parası Nereden Alınır?
    Hasarlı araç kazalarının sıkça yaşandığı gündelik hayatta birçok kazazede araç değer kaybı parası nereden alınır diye meraklı bir arayış içerisinde olmaktadır.
Whatsapp