0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Trafik Kazası Sonrası Sigortadan Para Alma17.9.2023

Hukuk büromuzda tecrübeli ve başarılı avukatlarımız eşliğinde trafik kazası sonrası sigortadan para alma gibi önemli davaları takip ediyoruz. Günümüzde hemen her gün karşılaştığımız trafik kazaları bazen ölümcül olurken bazen de sadece maddi hasarla atlatılıyor. Öncelikle kişilerin başına böyle bir şey gelmeden bu konular hakkında mutlaka bilgi sahibi olmaları kendilerinin faydasına olacaktır. Yaranlanmalı trafik kazaları ve tazminat haklarına dair ilgili detaylı bilgi için "Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.
Trafik kazası geçiren kişi veya yakınlarının kaza sonrasında yapması gerekenler ve haklarının ne olduğu merak edilmektedir. Bu aşamada sağdan soldan araştırma yaparak soluğu sigorta şirketinde alan mağdurların, bütün haklarını eksizsiz alabilmeleri daha da mağdur duruma düşmemeleri için mutlaka bir avukattan yardım almalıdır. Çünkü sigorta şirketleri genelde kişilerin haklarını olması gerekenden daha az vermektedir. Sigorta firmalarına açılan davalarla ilgili detaylı bilgi için "Trafik Kazasında Sigortaya Açılan Dava" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.
Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise dava kusurlu araç trafik sigortasına karşı açılabilmektedir. Sigorta şirketleri ise bu konu da hemen ödemeyi yaparak ibranameyi imzalamanızı sağlamaktadır. Çünkü bu şekilde mağdurların dava açması engellenmek isteniyor nitekim çoğu o zaman öyle de oluyor.
Bütün bunlardan dolayı trafik kazası tazminat hakları hususunda hizmet veren hukuk büromuzu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Web sitemizin iletişim bölümünden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 

Hangi durumlarda Trafik Kazası Sonrası Sigortadan Para Alınabilir?


Öncelikle bilinmesi gereken sigortadan herhangi bir talep için zorunlu trafik sigortası ayrıntılarının bilinmesi ve yaptırılması gerekir. Zorunlu trafik sigortası yaptıran kişilerin sigortadan haklarını talep edebilmeleri için kazada haklılık paylarının olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlar sigorta şirketinden;

- Araç hasarı
- Beden hasarı
- Ölüm durumu

Gibi durumlarda oluşan zararları talep edebilirler. Ayrıca kaza sonrası psikolojik rahatsızlığı oluşan kişiler sigortadan maddi tazminat talep edebilirler. Böyle bir durumda hak kaybına uğramamak için hukuk büromuzun uzman avukatlarından hukuki destek alabilirsiniz.


Sigorta Şirketinden Tazminat Alma Durumları


Belli koşulları sağlayan hak sahipleri sigorta şirketinden tazminat almak için sigorta şirketine başvuru yapabilir. Bu koşulların ilki ve en önemlisi kusurlu tarafın sigorta şirketi olması gerekir. Kusurlu taraf olan sigorta şirketinden tazminat talep etmek için bazı evrakları hazırlamanız gerekir. Bu evraklarla birlikte sigorta şirketine başvuru yaptığınızda süresi 15 gün olan yasal süreç başlamış olur. Eğer sigortadan talep ettiğiniz tazminat bu 15 günlük süre zarfında tarafınıza ödenmez ise dava yolu açılmış olur. Bu aşamada davalarınızı büyük bir titizlikle takip eden hukuk büromuzdan gerekli bütün yardımları alabilirsiniz. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattından hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.
 

Trafik Kazası Sonrası Sigortadan Alınacak Para Nasıl Hesaplanır?


Kaza sonlarında hak taraf kaza yapan kişi ise sigorta şirketinin belli bir miktar ödeme yaptığını bilmeyen yoktur. Yalnız burada hukuki yardım alınması gerektiren şu ki sigorta şirketlerinin bir miktar ödeyerek dava yolunu kapatma durumlarına karşı mağdurun haklarını eksizsiz bilmesidir. Her tazminatın ayrı bir hesaplama yolu ve yöntemi bulunmaktadır. Kaza yapan kişinin sigortadan para talep etmeden önce uzman kişilere sigorta parası hesaplama mutlaka yaptırmalıdır.
 

Kaza Sonrası Sigorta Parası Takibi Nasıl Yapılır?


Kaza yapan kişiler gerekli ön bilgiyi edindikten sonra evraklarını eksizsiz sigorta şirketine teslim eder. Bu aşamada maddi hasarlı ve yaralanma kazalarında 15 günlük, ölümle sonuçlanan kazalarda ise 45 günlük yasal süreç başlamış olur. Başvurunuzla birlikte sigorta şirketine açılan dosya numarası ve diğer bilgilerinizle sürecin ne durumda ilerlediğini kolayca takip edebilirsiniz. Sonucu ne olursa olsun kaza sonrası sigorta şirketinden hakkınız olan parayı, hak kaybına uğramadan alabilmeniz için doğru ve mantıklı tercih olan hukuk büromuzdan yardım alabilirsiniz. Kaza sonrası sigorta parası hesaplama, talep etme ve gerektiğinde dava açma gibi kaza sigorta parası çerçevesinde gerekli bütün yasal yolların güvenilir adresi hukuk büromuz kesintisiz hizmet vermektedir.
 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp