0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Trafik Kazası Sonrasında Ne Kadar Tazminat Alırım?2.11.2023

Birçok kazazedenin aklına takılan soruların başında trafik kazası sonrasında ne kadar tazminat alırım gelmektedir. Oluşan hasarın maddi ve manevi olarak karşılanması için bu sorunun cevabı önem arz etmektedir. Her kazada yaşanan hasar ve bu hasarın giderilmesi için gereken masraflar değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle hesaplamalar da değişerek ortaya çıkan miktarı etkileyecektir. Bu konuda yasal dayanaklar ve etkileyen unsurlar ile ilgili detaylı bilgi almak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz. Alanında tecrübeli ve bilgili avukatlarımız aracılığıyla tüm bu konulara dair sorularınızı özenle cevaplayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

Trafik kazası sonrasında talep edilecek olan tazminatın maddi ve manevi mağduriyetler olmak üzere ayrımı yapılmaktadır. Zarar gören ve mağdur olan taraf diğer tarafa hem maddi hem de manevi tazminat talebiyle dava açma hakkına sahiptir. Burada ana belirleyici kısım kaza sonrası oluşan hasarın ve mağduriyetin büyüklüğüdür. Örneğin yaralanma ve geçici iş göremezlik durumları ile ölümlü olması farklı şekillerde hesaplanmaktadır. Ya da sadece maddi hasar varsa bu durumda hasarın giderilmesi için yeteri miktar hesaplanarak sadece o kadar ödeme yapılmaktadır. Yaralanma, ölüm gibi durumlarda iş göremezlik oluşması halinde ortaya çıkan tazminatlar oldukça yüksek miktarları bulmaktadır. Bu nedenle kaza sonrası ortaya çıkan durumun net olarak belirlenmesi ve belgelendirilmesi, raporlanması gibi hususlar önemlidir. Trafik kazası sonrası açılabilecek tazminat davaları hakkında detaylı bilgi için “Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Nedir” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Trafik kazalarından sonra talep edilebilecek tazminat süreci ile ilgili gerekli bilgi ve desteği bizden rahatlıkla talep edebilirsiniz. Hukuk büromuzdaki ilgili avukatlarımız sizlere yardımcı olarak mağduriyetinizin giderilmesi için gerekli çalışmaları profesyonelce yerine getirecektir. Trafik kazası sonucu doğan tazminat hakkı konusunda detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.


Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama


Her yıl gerekli düzenlemeler ışığında trafik kazası tazminatı hesaplama tablosu oluşturularak belirlenmektedir. Tüm hesaplamalar bu tabloda yer alan verilere ve değerlere göre hesaplanmaktadır. Fakat bazı durumlarda farklı kişilerin veya hukukçuların yaptığı hesaplamalarda farklılıklar yaşanabilmektedir. Buradaki farklılığın temel sebebi hukuk bürolarının kendileri için talep ettikleri paydan kaynaklanmaktadır. Bu konuda fazla para vermemek ve mağduriyetinizi en uygun miktarlardan giderebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hukuk büromuz bu konuda en alt seviyelerden pay talep ederek sizlere gereken hukuki desteği sağlayacaktır.

Trafik kazası tazminatı hesabı için öncelikle durumların netleşmiş olması gerekir. Yani oluşan hasarın ve yaşanan kayıpların net bir şekilde belgelenmesi ve raporlanması gerekmektedir. Yani yaralanmalı kaza mı, ölümlü kaza mı, yaralanmalı ise maluliyet oranı nedir, mağdurun kazada kusuru var mı, varsa oranı nedir gibi tüm soruların net bir cevabı olması gerekmektedir. Tüm bu bilgilerin öğrenilmesinden sonra gerekli diğer evraklarla birlikte ilgili sigorta şirketine başvuru yapılır. Başvuru için gerekli tüm evraklar eksiksiz bir şekilde verildiyse en geç 8 gün içerisinde sigorta tarafından ilgili miktarın ödemesi yapılır. Eğer gecikme olursa veya ödeme yeteri kadar yapılmazsa bu durumda talep edilen tazminat için dava açılır. Tüm bu işlemler hukuk büromuz çatısı altında sizlere hizmet veren profesyonel ekibimiz ve avukatlarımız tarafından yürütülmektedir. Gerekli desteği almak ve sürecin olumlu sonuçlanmasını sağlamak için bize başvurmanız yeterli olacaktır. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattından bize ulaşarak, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Görüldüğü üzere trafik kazası sonrasında ne kadar tazminat alırım sorusuna net bir miktar belirtmek imkânsızdır. Her kaza sonrası oluşacak maddi ve manevi kayıplar farklı olabileceği gibi tazminat hesaplamada söz konusu kıstaslar da farklı olabilmektedir. Tüm bu hususlar uzman ve profesyonel desteği ile ancak yürütülebilecek hukuki süreçlerdir. Bu nedenle kaza sonrası tazminat talepleriniz ile ilgili uzman desteği almak için hukuk büromuza başvurabilirsiniz. Yılların tecrübesi ve hukuki uzmanlıklarımız vesilesiyle hakkınız olan tazminatı en kısa zamanda almanıza yardımcı olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.
 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Pert Araç Bedeline İtiraz Davası
    Araç kaza durumlarında bir aracın kaza durumunda kullanılamaz hale gelmesine pert tabiri kullanılmaktadır. Bu durumda tazminat davalarına konu olan aracın pert olabilme oranı için en az %70 hasar almış olması şartı aranır.
  • Giresun Hasar Değer Kaybı Avukatlığı
    Hasar değer kaybının hesaplanması ve gerekli şartların taşınması kayıp başvurusu için önem teşkil eder. Bu yasal süreç bazen zor ve karmaşık bir hal alabilir.
  • Minibüs Kazası Sonrası İtirazın İptali Emsal Karar
    Minibüs Kazası Sonrası İtirazın İptali Emsal Karar hususlarını içeren kapsamlı bir içerik daha sizlerle, inceleyebilir, benzeri hususlarda profesyonel destek alabilmek için hukuk büromuza başvurabilirsiniz.
Whatsapp