0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadardır?19.11.2023

Yaşanan trafik kazalarında maddi hasarların yanı sıra yaralanma, ölüm, travma gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Tüm bu durumlar için maddi ve manevi olarak tazminat talep edilebilmektedir. Herhangi bir kazaya karışmanız halinde hukuk büromuza danışarak bu konudaki yasal haklarınızı ve yapılması gereken işlemleri öğrenebilirsiniz. Uzmanlarımız tarafından yapılacak detaylı bilgilendirme sonucunda yasal haklarınız ve sorumluluklarınızla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşarak trafik kazası tazminatı ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.


Trafik Kazası Tazminat Miktarını Belirleyen Hususlar Nelerdir?


Trafik kazasında tazminat miktarını belirleyen hususları şu şekilde sıralayabiliriz;

• Oluşan maddi hasar
• Yaralanma sonucunda iş göremezlik ve tedavi süreci
• Ölüm
• Travma gibi durumlardır

Söz konusu trafik kazası tazminatı hesaplama için kullanılacak olan ana kıstaslar bu şekilde olmaktadır. Sigorta poliçesinde yer alan koşullara ve miktarlara göre bahsi geçen bedeller mağdur olan tarafa ödenmektedir. Burada maluliyet veya cismani zarar tazminat hesaplamasında kazadaki kusur oranı dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. Tüm bu hesaplamalar maddi tazminat olmakla birlikte aynı şekilde manevi trafik kazası tazminatımda talep edilebilmektedir. Konuyla ilgili uzmanlarımızla görüşerek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sektörün en aktif ve güvenilir hukuk bürosu olarak avukatlarımız aracılığıyla tüm süreçler başarılı bir şekilde yönetilmektedir. Siz de bahsi geçen durumlarda karşılaştığınız mağduriyetleri gidermek ve hakkınız olan tazminatları en yüksek değerlerden almak için web sitemizdeki telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama


Kaza sonrası ilk kriz anı atlatıldıktan sonra gerekli yasal işlemlerin yapılması için olayın fotoğraflanması ve tutanakla kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu işin yapılması gerekli yasal sürecin sonunda mağduriyetin giderilmesi açısından oldukça önemlidir. Aksi halde herhangi bir hak talebi söz konusu olmayarak yaşanan mağduriyet giderilemeyecektir. Kaza tespit tutanağına göre kazadaki tarafların kusur oranı da belirlenecektir. Bu oranlar aynı zamanda trafik kazası tazminatı hesaplama konusunda da belirleyici olmaktadır. Bunun yanı sıra oluşan mağduriyet, yaş ve aylık gelir gibi durumlar ödenecek olan tazminat miktarında etkin rol oynamaktadır. Tüm bu hesaplama kalemleri dikkate alınarak ödenmesi gereken tazminat miktarı belirlenmektedir. Burada ortaya çıkacak olan miktardaki değişiklikler maddi hasar, yaralanma ve ölüm gibi mağduriyet durumlarına göre yaşanmaktadır.

Trafik kazası tazminatı hesabı yapılırken kazanın taksirli olup olmadığı da belirleyici rol oynamaktadır. Bu durumda ödenecek olan tazminatta artış veya azalış oluşabilmektedir. Kusurlu hareket olması fakat bu hareketin doğuracağı olumsuzluğun öngörülemeyecek bir probleme yol açması durumunda tazminat miktarında azalma söz konusu olacaktır. Ölümlü kazalar sonrasında hesaplanan tazminatta kazaya sebep olan kişinin hapiste geçireceği süre de göz önünde bulundurularak daha az tazminat ödenmesi söz konusu olacaktır. Ölümlü trafik kazalarında tazminat miktarının hesaplanması ile ilgili daha detaylı bilgi için “Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Oranı Nasıl Belirlenir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.
İlgili hukuki sürecin sonunda ödenmesine hükmedilen tazminat miktarının verilmemesi söz konusu değildir. Gerekirse hak sahibi icra yoluyla hakkını talep ederek ödemesini almayı isteyebilir. Bu konular tamamen hukuki işler olup profesyonel olarak takip edilmesi önemlidir. Hukuk büromuza gelerek bu konuda gerekli desteği ve bilgiyi rahatlıkla alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere gereken tüm desteği sağlayarak hakkınızı en yüksek oranlardan almanıza yardımcı olacaktır. Konu ile ilgili tüm detayları görüşmek için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hukuk alanında trafik kazası tazminatı ne kadar sorusu başta olmak üzere bu tür tüm merak edilenleri tarafımıza gönül rahatlığıyla sorabilirsiniz. Sektörün en tecrübeli ve etkili avukatlarının yer aldığı kadromuzla sizlere daima destek olmaktayız. Profesyonel hizmetlerimizle hakkınızı sonuna kadar arayıp en yüksek seviyelerden ödeme almanızı sağlamak için özveriyle hareket etmekteyiz. Yenilikçi anlayışımız, genç, dinamik ve tecrübenin harmanlandığı kadromuzla sizlere yardımcı olmak için hukuk büromuza bekliyoruz. Web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Oranı Nasıl Belirlenir?
    Ölümlü kazalarda tazminat oranının belirlenmesi konusunda bazı kriterler göz önünde olacaktır. Genel olarak bu oranın belirlenmesi hususunda vefat eden kişinin yaşı, kazadaki kusurluluk oranı, maaşı ve pasif çalışma yılı gibi konular
  • Kocaeli Değer Kaybı İçin Başvuru
    Araçların geçirmiş olduğu kazaların ardından değer kaybı kaçınılmaz bir hale gelir. Böyle durumlarda uğrayacağınız zararı tahsil etme noktasında, değer kaybı için başvuru sürecinin doğru bir şekilde ilerlemesi oldukça önemlidir.
  • Antalya Hangi Hallerde Değer Kaybı Alınamaz?
    Trafik kazası veya farklı bir sebep ile meydana gelen araç hasarları sonrasında sürücülerin değer kaybıyla karşılaşması oldukça büyük bir ihtimaldir.
Whatsapp