0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Trafik Kazasında Hangi Durumlarda Tazminat Alınır?16.11.2023

Trafik kazaları sonrasında maddi ve manevi olmak üzere birçok problem ortaya çıkmaktadır. Maddi hasarlıların bir kısmı ufak tefek masraflarla giderilebilmekte iken bir kısmı da ciddi maliyetlere yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra manevi olarak ortaya çıkan zararlar da söz konusu olmaktadır. Özellikle yaralanmalı ve ölümlü kazalar söz konusu olduğunda ortaya bambaşka hukuki süreçler çıkmaktadır. Bunlardan birisi de tazminat konusu olmaktadır. Bu yazımızda trafik kazasında hangi durumlarda tazminat alınır sorusu özelinde olmak üzere konuyla ilgili detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Burada bahsedeceklerimizin haricinde detaylı bilgi almak için hukuk büromuza gelebilirsiniz. Avukatlarımız aracılığıyla sizlere detaylı bilgi vererek aklınızdaki soru işaretlenin giderilmesi sağlanacaktır. Web sitemizde yer alan iletişim bölümü üzerinden şimdi bize ulaşın!


Trafik Kazasında Kimler Tazminat Alabilir?


Trafik kazalarında tazminat durumunun olabilmesi için en az bir motorlu aracın kazaya karışması gerekmektedir. Bu kazada ölüm ya da yaralanma durumlarının yanı sıra kazadan etkilenerek mağdur olan 3. Şahısların malvarlıklarında oluşan zararlar söz konusudur. Burada mağdur olan kişiler kazadan sorumlu olan tarafa karşı dava açarak zararının karşılanmasını isteyebilmektedir. Bahsi geçen zarar ise maddi veya manevi olabilmektedir. Tüm bu hususlara dair hukuki destek alarak hareket etmek son derece önemlidir. Gerek yasal süreçlere hâkim olma gerekse profesyonel hizmet sunma konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hukuk büromuzda bu alanda sektörün en bilgili ve tecrübeli avukatları ile ilgili sürecin başarılı bir şekilde yönetilerek mağduriyetinizin giderilmesi amacıyla hareket edebilirsiniz. Trafik kazası tazminatı ile ilgili detaylı bilgi almak için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.


Trafik Kazası Tazminat Davası


Trafik kazalarında tazminat söz konusu olabilmesi için haksız fiile bağlı olarak ortaya zararın çıkması şartı aranmaktadır. Haksız fiile bağlı oluşan zararın temini için maddi veya manevi olarak zarara sebebiyet veren veya sorumlusu olan kişiye karşı dava açılır. Bu davalar;

- Ölümlü kazalar,
- Yaralanmalı kazalar,
- Manevi,
- Araç hasarı,
- Diğer zararlar gibi ana başlıklardan oluşmaktadır. Tüm bu konularla ilgili hukuk büromuza gelerek bilgi alabilirsiniz. Yaşadığınız kazaya dair gerekli bilgileri verdikten sonra tüm yasal haklarınız için ilgili tazminat davası sürecini hızlıca başlatabilirsiniz. Bunu sağlamak için bizimle iletişime geçerek başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Ölümlü kazalarda açılan tazminat davalarında vefat eden kişinin ailesi destekten yosun kalma nedeniyle hem maddi hem de manevi dava açabilmektedir. Bu tür davalarda kazadan vefata kadar geçen sürede tedavi edildiyse bu tedavinin, cenaze giderleri gibi yapılan harcamalar talep edilebilmektedir. Detaylı bilgi için “Ölümlü Trafik Kazasında Ölen Kişinin Ailesinin Hakları Nelerdir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.  

Yaralanmalı kazalarda kazadan zarar gören kişinin beden gücünde meydana gelen iş gücü kaybında hem maddi hem de manevi dava açılabilmektedir. İş göremezlik nedeniyle ayrıca maddi ve manevi tazminat davası söz konusu olabilmektedir. Burada oluşacak zararların geçici veya ömür boyu olması gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bir süre tedavi edilerek giderilebilecek bir zarar söz konusu ise bu süreçteki tedavi masrafları ve iş göremezlik süresince kaybedeceği maddi zarar için dava açılabilir. Ömür boyu yaşanan kayıp için de yine aynı şekilde varsa bakıcı veya tedavi masrafları ve iş göremezlik gibi maddi kayıplar söz konusu olabilmektedir. Trafik kazası tazminatı ile ilgili detaylı bilgi için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımızla görüşebilirsiniz.

Trafik kazalarında manevi tazminat için kazayı yaşayan kişinin kendisi veya bundan etkilenen yakınlarının yaşadığı travma söz konusu olabilmektedir. Herhangi bir fiziki zarar olmamasına karşın yaşanan travma sebebiyle tazminat davası açılabilir. Kazada herhangi bir ölüm veya yaralanma olmamasına karşın araçta meydana gelen hasarın giderilmesi için de tazminat davası açılabilmektedir. Araç zararının yanı sıra aracın zarar verdiği yapılar, iş yerleri, evler, tarlalar, bahçeler, kamusal araç ve gereçler gibi hususlar için de tazminat davası açılabilir. Genel hatları ile trafik kazasında hangi durumlarda tazminat alınır konusuna değindik. Daha detaylı bilgi almak için hukuk büromuza gelmeniz yeterli olacaktır.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Pert Araç Bedeline İtiraz Davası
    Araç kaza durumlarında bir aracın kaza durumunda kullanılamaz hale gelmesine pert tabiri kullanılmaktadır. Bu durumda tazminat davalarına konu olan aracın pert olabilme oranı için en az %70 hasar almış olması şartı aranır.
  • Paydaşlararası Elatmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Yargıtay Kararı
    Paydaşlararası Elatmanın Önlenmesi Ve Ecrimisil Yargıtay Kararı sitemizde siz değerli ziyaretçilerimize sunulmuştur. Hemen İnceleyin ve uzman avukatlarımızdan bilgi alın.
  • Samsun Araç Pert Değeri Hesaplama
    Aracın tüm işlevini kaybetmesi ve onarılamaz hale gelmesi durumu ise pert şeklinde adlandırılır. Aracınız bu derece hasar gördüğünde araç pert değeri hesaplama işlemleri çok daha büyük önem taşır.
Whatsapp