0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Trafik Kazasında Sigortaya Açılan Dava8.9.2023

Uzun zamandır hukuk alanında sunmuş olduğu güvenilir ve başarılı hizmetler ile adından söz ettiren Ünsal Hukuk & Danışmanlık, trafik kazasında sigortaya dava açma hizmetlerini özen ve titizlikle devam ettirmektedir. Her geçen gün yoğunlaşan trafik kazaları nedeniyle yaptırılan sigortalardan haklarını almak isteyen kişiler için daha da önemli hale gelen bu tarz davalar hakkında detaylı bilgiler almak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman avukat kadromuzla tüm zorlu dava süreçlerinde sizlere rehberlik etmekteyiz.  


Trafik Kazaları Sonrasında Açılan Davalar


Günlük yaşamın daha kolay ve konforlu olması açısından araç kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum beraberinde kaza sayılarını da artırmaktadır. Ölümlü ya da yaralanma ile sonuçlanan bir trafik kazası meydana geldiğinde kazadan dolayı mağdur olan kişiler kusurlu araç sürücüsüne ve aracın sigorta şirketine karşı dava açma hakkına sahip olurlar.
Birçok farklı sebepten dolayı mağdur olan taraf, kusurlu araç sürücüsüne karşı dava açmak istemeyebilir. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında çok daha fazla oranlarda tazminata hükmedilmesi durumunda, tazminat tutarını araç sürücüleri karşılamakta zorlanır. Bundan dolayı araç sürücüsüne dava açmadan yalnızca sigorta şirketine dava açılarak meydana gelen zarar temin edilebilir. Yaralanmaları trafik kazaları ve tazminat süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için “Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Karayolları Trafik Kanunu kapsamında zarar gören zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar dâhilinde doğrudan doğruya sigortacıya dava açabilir. Trafik kazalarıyla ilgili kazanmış olduğu başarılı davalar ile farkını ortaya koyan hukuk büromuzdan destek almak için web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.

 
Trafik Kazasında Sigortaya Kimler Dava Açabilir?

 

Genel olarak trafik kazasında meydana gelen maddi ve manevi zararlar karşısında sigorta şirketine dava açma hakkına sahip olunur. Bu durumda trafik kazasında sigortaya kimler dava açabilir? Trafik kazası sonrasında sigorta şirketine dava açma noktasında iki durum bulunmaktadır. Şayet trafik kazası mağduru hayatta ise borçlar kanunun 45, 45 ve 47. maddeleri uyarınca bizzat kendisi maddi ile manevi tazminat davası açabilir.

Ancak mağdur vefat etmiş ise vefatı sonrasında maddi ile manevi zarar gören yakınları, eşi, annesi, babası, kardeşleri, çocukları, nişanlısı, bakım ve desteği altında bulunan kişiler maddi ve manevi zararlarının karşılanması adına dava açma hakkına sahip olurlar. Mağdur ölmeden önce tazminat davası açmış ise yukarıda saydığımız kişiler davaya devam edebilirler. Destekten yoksun kalma tazminatı hakkında detaylı bilgi almak için “Ankara Destekten Yoksun Kalma Tazminatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Her türlü trafik kazası davaları ile ilgili danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.


Trafik Kazasında Sigortaya Dava Açma Fiyatları


Başarılı davaları, kesintisiz iletişimi, müvekkil odaklı yaklaşımı ile ön plana çıkan Ünsal Hukuk & Danışmanlık sunduğu kaliteli hizmet ve fiyat dengesini sağlamaktadır. Trafik kazasında sigortaya dava açma fiyatları ile ilgili web sitemizin iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.
 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Tazminat (Haksız Fiilden Kaynaklanan) Emsal Karar
    Tazminat (Haksız Fiilden Kaynaklanan) Emsal Karar içeriğine web sitemizden erişebilir ve benzeri hususlardaki problemleriniz için Avukat Ebru Ünsal´a ulaşabilirsiniz.
  • Açığa İmzanın Kötüye Kullanılması Yargıtay Kararı
    Açığa İmzanın Kötüye Kullanılması Yargıtay Kararını hemen inceleyin ve benzer durumlar için alanında uzman avukatlarımızdan profesyonel destek alabilmek adına telefon numaralarımızı arayın.
  • Karaman Araç Yıpranma Payı Avukatı
    Yaşanmış olan trafik kazaları sonucunda değer kaybı kusurlu taraftan talep edilir. Tanzimin eksiksiz bir şekilde tamamlanması için iyi bir araç yıpranma payı avukatından yardım alınmalıdır.
Whatsapp