0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası13.8.2023

Ülkemizde sık sık karşılaşılan bazen ölümle, bazen de ağır yaralanmalar ile neticelenen trafik kazaları verilere bakıldığında, en çok ölüme sebep olan faktörler arasında yer almaktadır. Bu kazaların büyük bir oranının da sürücü hatasından kaynaklı olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda kaza yapan kişilerin uğradığı mağduriyetlerinin hem maddi hem de manevi anlamda karşılanması vazgeçilmez olup, yasalar tarafından belli koşullar kapsamında kazaya uğrayan kişilere farklı haklar tanınır. Tazminatların bir kısmı sadece kazaya neden olan sürücülerden ya da araç sahiplerinden değil, sigorta firmalarından da talep edilir. Sigorta firmalarına karşı açılacak yaralanmalı trafik kazası tazminat davası açısından hak kayıpları yaşamamak için alanında uzman hukuk bürolarından destek almak büyük önem taşır. Hukuku süreçler ve yasal haklar tam olarak bilinmediğinde kazaya uğrayan kişiler mağdur olabilmektedir.

Ünsan Hukuk ve Danışmanlık olarak uzman ve deneyim sahibi avukatlarımız ile siz değerli vatandaşlarımızın mağdur olmaması için elimizden geleni yapmaktayız. Yaralanmalı trafik kazası tazminat davası ile ilgili tüm sorularınız için web sitemizin iletişim bölümünden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.  


Yaralanmalı Trafik Kazasında Ne Yapılmalıdır?


Yaralanmalı trafik kazası tazminatı, yaralandığınız için aldığınız zararı minimuma indirmek adına hukuk çerçevesinde haklarınızı güvende tutar. Uğradığınız zarar, tedavi masrafları, bakım ve tamir masrafları gibi pek çok masrafların karşılanması ve diğer hususlar adına finansman sağlanmasına yardımcı olabilir.
Yaralanmalar, kaza sonucunda meydana gelen zararların karşılanması adına dava açılmasına zemin hazırlar. Trafik sigortası yaralanma tazminatı, kazanın ardından sigorta firmalarından alınır. Eğer bir başkasının hatası ile bir trafik kazasında yaralandıysanız, yaralanmalı trafik kazası tazminat davası açmanıza yardımcı olabilmemiz için hukuk büromuzdaki trafik kazası avukatı ile iletişime geçebilir, web sitemiz üzerinden e-randevu oluşturabilirsiniz.
 

Kimler Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası Açabilir?


Bu konuda farklı iki durum söz konusudur. Eğer trafik kazasında mağdur olan taraf yaşıyorsa borçlar kanunun 41. , 45. ve 47. maddelerince şahsen kendisi maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir. Eğer mağdur olan kişi vefat etiyse, onun vefatıyla maddi ve manevi zarara uğrayan yakınları anne, baba, eşi, çocukları, kardeşleri, bakım ve destek verdiği kişiler maddi ve manevi zararlarının tazminatı için dava açma hakkına sahiptir. Mağdur olan kişi ölmeden önce tazminat davası açtıysa bu kişiler davaya devam eder.
 

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davasında Zaman Aşımı Süresi Kaç Yıldır?


Yaralanmalı trafik kazası tazminat davalarında zaman aşımı süresine karşı KTK 109/1 maddesinde özel yasa bulunmaktadır ve buna göre de motorlu araç kazalarından ortaya çıkan maddi zarara yönelik talepler mağdur olanın zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği zamandan başlayarak iki sene ve on sene içerisinde zaman aşımına uğrar. Mesela mağdur olanın almış olduğu engelli raporu tarihinden zaman aşımı süresi işlemeye başlar ve iki yıl içerisinde mağdur olanın başvurması gerekir. Fakat zaman aşımı süresi ceza gerektiren bir olaydan doğmuşsa ve ceza yasası bu olay için bir zaman aşımı süresi koymuş ise bu süre de uygulanmaktadır. Burada ceza yasasında yer alan süre daha uzun vadeli olduğu için ve mağdur olanın lehinde olduğundan dolayı hiç şüphesiz zaman aşımında bu süre dikkate alınır. Sizler de bu tarz bir durumla karşılaşmışsanız; yani trafik kazası yapıp yaralandıysanız ve mağdur taraftaysanız tazminat davası için hukuk büromuzla iletişime geçerek, alanında uzman avukatlarımızdan destek talep edebilirsiniz.
 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Değer Kaybı Ekspertiz Raporu Emsal Karar
    Değer Kaybı Ekspertiz Raporu Emsal Karar içeriğine sitede yer alan numaradan hemen ulaşın. Benzeri durumlar için uzman avukat Ebru Ünsal´a iletişim sayfasındaki numaradan ulaşabilirsiniz.
  • Trabzon Araç Değer Kaybı Başvurusu
    Her yıl ülkemizde sayısı on binleri aşan trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazalar zaman zaman maddi ve manevi hasarlar oluşturabilmektedir.
  • Alacak (Kıymetli Evraktan Kaynaklanan) Emsal Karar
    Alacak (Kıymetli Evraktan Kaynaklanan) Emsal Karar içeriğini Ünsal Hukuk Bürosu olarak sizlere sunduk, sitemizden hemen inceleyebilir ve benzeri hususlar için bizi arayabilirsiniz.
Whatsapp